Mainile si picioarele reci? raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de Mary31 cu 12 ani in urma

Buna! As dori sa stiu cum se poate trata boala mainilor si picioarelor reci? Din cate stiu eu, cauza acestei boli este circulatia anormala a sangelui. Ce tratament imi recomandati?
Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Iuli (acum 12 ani)

Bilobil 1/zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Tratamentul acestei boli constă în:
1.schimbarea stilului de viaţă prin: renunţarea la fumat, scăderea valorilor colesterolului sangvin, reglarea glicemiei şi a hipertensiunii arteriale, asigurarea unei alimentaţii adecvate (bogate în legume şi fructe proaspete), evitarea grăsimilor
2.efectuarea de exerciţii fizice
3.administrarea medicamentelor precum: antiagregante plachetare şi antialgice
4.angioplastie sau bypass arterial periferic (în cazuri grave)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Probabil ca primul pas spre "vindecare" e sa n-o considerati din start o boala. Desi e de inteles tentatia multora de a da vina pe "circulatia p***a", trebuie sa stiti ca senzatia de maini si picioare reci are foarte rar o cauza vasculara. De altfel, chiar in cazuri severe de boala arteriala, senzatia dominanta e de durere la efort si nu de picior rece (ca a nu mai spun ca afectarea concomitenta a mainilor si picioarelor este exceptionala in boala arteriala).

Senzatia de extremitati reci tine mai curand de un tonus modificat al sistemului nervos vegetativ; cu alte cuvinte, anumite fibre nervoase "programate" sa contracte vasele de sange sunt mereu "in priza". Aceasta nu inseamna neaparat o boala ci tine de "setarile implicite" ale fiecaruia. (un caz particular il reprezinta cei care urmeaza tratamente cronice cu medicamente din familia propranololului, numite betablocante; extremitatile reci sunt un efect secundar frecvent al acestei clase de medicamente). Nefiind vorba de o boala propriu-zisa, e putin probabil ca un medicament anume sa va ajute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary31 (acum 12 ani)

Pt.Dr.Constantin: Si atunci ce e de facut,daca e putin probabil ca un medicament anume sa ma ajute? Ce imi recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florica (acum 8 ani)

Referitor la betablocante,este adevarat ce spuneti si m-am bucurat cand am vazut comentariul d-voastra.Am remarcat aceasta problema,am spus si raspunsul a fost ca mi se pare...,ca nu exista astfel de efecte secundare.Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Va recomand un consult medical. E bine de stiut daca senzatia de rece se insoteste de modificari de culoare ale pielii (declansate de expunerea la rece); de asemenea, va trebui exclusa o disfunctie tiroidiana. Daca examenul medical nu constata nimic patologic, probabil ca singura solutie e sa stimulati metabolismul musculaturii distale prin simple exercitii fizice. N-ar trebui sa ignorati ca stresul cronic intretine senzatia de extremitati reci si ca diversele tehnici de relaxare ar putea fi utile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary31 (acum 12 ani)

va multumesc pt.raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Cand amandoua mainile si amandoua picioarele sunt reci este mai putin probabil sa aveti o boala a arterelor. Palparea pulsurilor (orice medic stie sa faca asta) exclude arterita ca si cauza a celor acuzate. Problemele sunt de reglare a microcirculatiei si pot avea mii de cauze si interpretari. Medicamentele nu prea au efect asupra acestei probleme, adica maini si picioare reci, transpirate sau nu. Nu-mi amintesc nici un curs din facultatea de medicina care sa abordeze aceasta problema, nici o comunicare stiintifica ortodoxa pe tema mainilor si picioarelor reci. In schimb, constat foarte des (imi spun de fapt pacientii) care vin la mine unii de frica sa nu aibe arterita sau o alta problema vasculara sau cardiaca, la care nu le gasesc nimic vascular, ci dureri de obicei reumatice, de guta, de celulita, si cu care fac medicina generala din obisnuinta si respect fata calitatea consultatiei; alteori pacientii au afectiuni arteriale serioase sau venoase, asociate cu probleme reumatice, osteoarticulare. In fine, mai ales la pacientul arteritic, daca nu merge (ca-i paralizat sau il doare genunchiul sau spatele cu sciatica sau este paralizat), pot sa-i fac orice revascularizare si cel mai frumos bypass, in final munca este in zadar si pana la urma se ajunge la amputatie. Asa ca acord o mare atentie oricarei cauze care conduce la imobilizarea pacientului si compromiterea eforturilor de salvare a membrelor. Prin urmare am inceput sa-mi pazesc bypassul tinand pacientul mobil si am revenit la practica acupuncturii si homeopatiei, mai nou homeomezoterapiei si am intrat adanc in alte specialitati si teritorii. Consecinta succesului a fost ca imi vin pacienti care nu au boala vasculara, ci diverse patologii articulare, neurologice, imune si dintre acestia multi imi relateaza ca in plus fata de cedarea durerilor reumatice sau a altor probleme, au remarcat incalzirea picioarelor si mainilor. Am oameni in varsta care au venit pentru gonartroza de ex. si care dupa prima sedinta au relatat ca li s-au incalzit mainile si picioarele cum nu le-au avut calde niciodata.
Verificati pulsurile distale, excludeti astfel afectarea arteriala si va gasiti un acupunctor sau homeopat bun si cu siguranta veti rezolva si alte probleme pe care nici nu v-ati gandit vreodata ca se pot rezolva.
Toate cele bune,

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lungu Gh. (acum 11 ani)

De aproximativ 5 ani sufar de picioare reci,in special piciorul stang,si mai mult seara si noaptea cand stau intins in pat...In urma investigatiilor facute de "N" specialisti si mai ales unul care a diagnosticat Leziune Mi de gradul II pe fond degenerativ,mi s-a recomandat med. DONA ale carui efecte intarzie sa apara...
In ultimul timp de la picioare reci s-a trecut la pusee dureroase facand imposibil
somnul pe timpul noptii...Am facut masaje,imbracarea piciorului in materiale cal
duroase,etc.Zadarnic !Se pare ca boala evoluiaza.Astept un sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 11 ani)

de mica am inceput sa am miimile reci sise schimba la culare se pune grena ma sperie acest lucru si nu stiu ce am , am mers la medic si mi.-au facut analze nu a esit absolut nimia . atunci cind este faorte frig miinile sunt de culoare grna ce puteti sa ma indrumati va rog am doar 17 ani va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 10 ani)

picioare reci de la genunchi in jos.simt nevoia sa dorm cu ciorapi.Dar am 72 de ani si de 30 de ani iau regulat enap,trimetadizina si indapamid.Observ si pierderea puternica de memorie.Se mai poate repara ceva ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lex Geistesblitz (acum 9 ani)

Formidabil cât de puțină lume știe să scrie "românește" fie "oameni obișnuiți" sau pretendenți doctori.
Problema este că întâmpin și eu aceeași problemă, astfel nu accesam această pagină specifică.
Se pare că această modalitate de "self-medicine" este tot mai pop**ară WorldWide ceea ce mă pune pe gânduri, am auzit din surse sigure(un doctor ce profesează în UK, pe traumatologie/urgențe/terapie) că tot mai mulți medici folosesc site-uri de genul(sfatul.medicului) sau chiar mai interesant: direct Google, ceea ce mi se pare extrem de rușinos, în special pentru prestigiul Marii Britanii.
Care este problema de fapt ?
Majoritatea cetățenilor acestei țări nu își permit să meargă la o clinică privată, iar la stat, din păcate, este "jale". Fără supărare stimați doctori ce probabil că dintr-un altruism abstract încă munciți pentru Statul român.
Eu sunt un nimeni, nu sunt student, nu sunt elev, nu muncesc, nu am CAS, de aceea astfel de site-uri mi-ar fi extrem de utile, dacă s-ar investi ceva mai mult capital și timp, profesionalismul este inclus, în ele.
Poate că a venit timpul ca medicina să ia o oarecare schimbare de direcție, cererile pentru consultații fiind din ce în ce mai mari, timpul din ce în ce mai scurt iar despre bani prefer să nu vorbim.
Ceea ce vreau eu să spun(îmi pare extrem de rău că i-am mâncat atât de mult timp prostește cititorului) este că avem nevoie de website-uri precum "http://sfatulmedicului.ro" însă acestea să fie mult mai bine dezvoltate. Încă n-am găsit nici un răspuns dar am în "RAM", pe CTR+V: "arteriopatie".
Sper să aflu ceva și sper că acest site va progresa.
Chiar mi-aș dori mult mai mulți doctori să fie implicați pentru că suntem săraci și timpul ne este scurt, chiar avem nevoie.
Vă mulțumesc pentru timpul acordat și sper că acest comentariu va fi luat în considerare de cel puțin o persoană capabilă de a schimba ceva în domeniul respectiv.
P.S. : Dacă v-ați pus problema de ce nu contactez doctorul menționat anterior va trebui să vă spun că nu am cum, este o persoană care muncește în permanență iar eu nu am nici Facebook, nici măcar telefon.
Chiar sunt un Nimeni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 9 ani)

Buna! Ia GINKO PRIM MAX 1tb.pe zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 8 ani)

Buna.eu am vesnic maini si picioare reci chiar si vara.am luat de cativa ani in urma ginko hot.walmark cred ca erau noi pe piata.si surpriza a fost ca a fuctionat.ce bucurie a fost sa simt cum mi se incalzesc picioarele si mainile.acum am aceasi problema dar nui mai dau de capat.am revenit cu tratamentul dar nici un efect!!!eu cred ca au umblat la reteta (pacat.ei au de pierdut)si acum am cumparat dupa concentratie 120 mg bilobil destul de scump 30tab30aprox.sper sai dau de capat.este o boala cronica.dar se mai poate ameliora daca ai tratament cu efe ct de la 5pastile oricare ar fi ele ar trebui sa raspunda daca nu nu va indopati fara sens.D-zeu sa ne lumineze pe toti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11616000660 (acum 3 ani)

am mainile si picioarele reci in fiecare dim cateodata dureaza si toata ziua ,si sunt insotite de stari de lesin respiratie greoaie pierderea orientarii in spatiu , amorteala in tot corpul chiar si a fetei ,eu ma aflu in cipru si nu pot afla de un an ce se intampla cu mine ma puteti ajuta cu un raspuns ?va multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: