Inima

Boli de inima
Intrebare postata de Diana154123133 cu 12 ani in urma

Buna ziua, sunt o tanara de 26 de ani ,si demult timp am palpitatii la inima , am fost la doctor acum 5 ani si mi a dat sa iau Betaloc, am luat un an si apoi nu am mai luat ,intre timp am fost diagnosticata cu tiroida hoshimoto , pt aceasta am luat Jodid cam 6 luni ,apoi nu am mai luat ,acum in acest an m am simtit foarte slabita si am palpitatii la orice efort, cd fac dus cd spal vase,sau cd stau in picioare fara sa ma misc, am mers la doctor si mi au facut mai multe analize ,inca nu am rezultatule doar la ECG,mi au zis ca bataile inimii sunt ff neregulate,si mi au facut programari din nou pt inima abia in 4 iulie ,acum azi m am simtit ff rau simt ca nu mai am aer de dimineata ,si simt o presiune in gat si la inima (ca si cum ma strange cineva de inima) ,foarte greu respir si mi e teama ca as putea face un infarct ,ce ma sfatuiti sa fac ?,sa chem o ambulanta sau sa astept pana peste 2 zile cd merg la doctor pt un ecograf la glanda tiroida ,mentionez ca si in cealalta zi m am simtit asa dar mi a trecut intr o ora ,ce ma sfatuiti ????, va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Iuli (acum 12 ani)

Asteptati. Pare a fi o simpla stare de anxietate si atac de panica pe fond de dereglari hormonale. Daca veti lua tratament hormonal (NU inteleg de ce ati intrerupt, eu din cate stiu tratamentul pt tiroida se ia toata viata odata inceput) vor disparea aceste simptome.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana154123133 (acum 12 ani)

Am intrerupt pt ca mi-am facut si aici analize la doctorul de fam (locuiesc in anglia) si au zis ca nu am nimic cu tiroida ca este ok,dar acum problema este ca toata noaptea m-a durut inima si chiar si acum ,nu as putea sa fac un infarct ? de aceea mi-e frica.tin sa va anunt ca tratamentul pt tiroida nu-l mai fac de cativa ani ,si numai acum m-am simtit asa rau.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Eu va recomand sa mergeti la endocrinolog. Faptul ca nu ati avut nimic o perioada nu inseamna ca nu puteti avea la un moment dat. Inca o data, eu din cate stiu, tratamentul pentru tiroida se mentine, nu se intrerupe. Unde va doare mai precis? Unde este localizata durerea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana154123133 (acum 12 ani)

Durerea este localizata chiar sub san in partea stanga ,si ma si inteapa din cand in cand dar ma si strange ,vreau sa spun ca tratamentul pt tiroida l-am facut doar 6 luni si dupa trebuia sa merg la control si din pacate am plecat din tara si nu am mai fost la doctor decat aici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21558035386 (acum 4 ani)

Problemele la inima le aveti de la tiroida hasimoto.din pacate trebuie tratata si inima si tiroida toata viata.(si cazul meu) eutirox pina analizele ies bine si mergeti cu cantitatea care va dau bine la analize(Eutiroxu se ia pe viata altfel se intra in coma la un moment dat...)si eu iau betaloc pt inima,aspacardin,aspirina cardio ,doua diuretice.Si asa sint bine,pe linia de plutire.Fara acest tratament as fi mult mai rau.Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: