Fisa medicala raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de scumpa cu 14 ani in urma

Am completat o fisa medicala cu problemele mele si cum nu aveam cont a trebuit sa-mi fac un cont mi-am facut contul si apoi imi arata ca fisa medicala pe care trebuia sa o trimit este neconfirmata.intrebarea mea este sa trimis la medicul online sau nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Echipa SfatulMedicului.ro MEchipa SfatulMedicului.ro este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua,

Va multumim pentru ca accesati site-ul SfatulMedicului.ro si pentru ca utilizati serviciul de consultatii online.

Fisa medicala completata de dvs. a fost trimisa unuia dintre medicii cu care colaboram si veti primi un raspuns in termen de 48-72 ore. Aceasta aparea ca "neconfirmata" deoarece intai a fost completata fisa si apoi a fost activat contul.

Multa sanatate,
Echipa SfatulMedicului.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

scumpa (acum 14 ani)

va multumesc pentru intelegere.o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana pasare (acum 13 ani)

buna ziua,
mi-am facut cont pe sfatulmedicului.ro dar nu stiu unde sa intru sa completez fias medicala.Ma puteti ajuta?

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Echipa SfatulMedicului.ro MEchipa SfatulMedicului.ro este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,

Stimata Doamna,

Va multumim pentru ca accesati site-ului de sanatate SfaulMedicului.ro si pentru ca utilizati serviciul de consultatii online.
Momentan lucram la imbunatatirea serviciului de consultatii online si din acest motiv serviciul “Consulta medicul” este temporar inchis. Ne cerem scuze pentru inconvenient si promitem sa revenim cu un serviciu imbunatatit care sa raspunda prompt si complet problemelor dumneavoastra de sanatate.

Intre timp va recomandam sa nu neglijati prezenta intr-un cabinet medical fizic doarecece orice simptom ignorat poate cauza probleme pe parcurs.
Personalul de la support nu dispune de cunostintele necesare pentru a oferi sfaturi medicale!

Va dorim multa sanatate!

Cu stima,
Echipa SfatulMedicului.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Buna ziua,

Nu sunt medic si sunt constienta ca este un forum unde oricine isi poate spune parerea, dar exista un utilizator care nu se logheaza, dar raspunde pacientilor numindu-se " Dr. Ionescu". Probabil ati citit raspunsurile sale, nu sunt medic dar consider ca nu este legal si deontologic ca o persoana sa prescrie remedii si sa trateze bolnavii on-line, prin mail sau telefon cum face aceasta persoana. Chiar si medicii site-ului pe consultatii on-line dau raspunsul in asa maniera ca pacientul sa nu se poata trata doar dupa consultul on-line, recomandand consultul real al medicului ptr tratament. De asemenea am observat ca intra in altercatii cu utilizatorii a caror raspunsuri nu ii convin, cat si cu medicii site-ului. Cateva dintre enormitatile sale sunt cum ca HIV/Sida nu se transmite pe cale sexuala, incurajand sexul neprotejat; sau prescrierea de remedii la bebelusi ( la Afectiuni respiratorii la copii intrebarea raceala la bebelusi) ; sau sfatul de a ignora medicul pediatru precum mai jos:

"
Buna ziua
Postat de vicki cu 58 minute in urma

Fetita mea Natalie, in varsta de 1 an si 9 luni are doar 5 dintisori, respectiv 2 incisivi centrali sus, 2 jos si inca 1 sus. Ce se intampla? Nu i-au iesit canini, nu molari..
Au un ritm de crestere foarte lent, un incisiv nu-i sparge de vreo 2 luni, insa el este acolo se vede clar dar nimic. Sunt un pic ingrijorata, cu toata ca medicul pediatru mi-a spus ca nu-i o problema. O sa fie mai dureros pentru ea, ac***a in vedere ca se apropie de 2 ani?
Multumesc mult.
Victorita Stanescu
Raporteaza
Raspunsuri la aceasta intrebare
Posteaza un raspuns

*
Dr. Ionescu (cu 43 minute in urma)
Cei mai multi copii din ziua de azi au metabolismul calciului foarte dereglat din cauza alimentatiei putin sanatoase cu lipsa cronica de siliciu organic (din cereale integrale) cat si din cauza greselilor mamelor de a da/lua lapte praf , tablete cu "vitamina D"(de fapt un hormon), tablete de calciu anorganic sau de acid folic si care TOATE deregleaza calciul ionic (deci la nivel de celula), un lucru ESENTIAL pt. o dezvoltare normala si sanatoasa.

De aceea copii din ziua de azi au si atatea probleme, in special cu lucrurile legate de crestere, dinti, sistemul osos, etc.

Singurele remedii eficiente de reglare si prescrie de medici le gasiti in medicina homeopata.
Mergeti la un medic homeopat cu experienta care practica homeopatia clasica si puteti rezolva, pe langa altele, si aceste probleme cu iesitul dintilor.

De unde sa poata corpul sa impinga dintii afara cand calciul din care se formeaza dintii nu se metabolizeaza deloc din ce mananca copilul ? Degeaba ii umpleti si intestinele cu
calciu anorganic caci acestea nu ajung in celula si nici lipsa nu este problema, ci asimilarea sau metabolismzl lui in celula.

Nu-l mai credeti deci pe medicul pediatru ci numai ceea ce simti dvaostra. Nu degeaba se vorbeste de
instinctul de mama. Ascultati de el.
Faptul ca scrieti aici arata ca nu l-ati crezut si bine a-ti facut. Dansul nu este in masura sa ajute copilul la aceste probleme daca nu cunoaste homeopatia si majoritatea pediatrilor nici nu cunosc aceste simptome ca fiind simptomele unei afectiuni.
Raspunde Raporteaza
o spam
o abuz
*
vicki (cu 27 minute in urma)

Multumesc. Sunt atenta la alimentatia copilului, mananca fructe, legume insa nu-i pot da alimente care nu le accepta. Puteti sa-mi recomandati un medic homeopat cu experienta?
Multumesc inca o data"

sau sperie pacientele cum ca dintr-o simpla incontinenta medicii ginecologi " scot tot afara" ( histeroctomie):
"
ce am?
Postat de sella cu 2 zile in urma

am nascut de 7 luni,nasterte normala care a decurs f bine fara un efort deosebit.doar ca de ceva timp cand stranut simt ca scapa si cateva picaturi de urina si la ultimul raport sexul cu sotul m-a durut foarte rau burta.spun burta pentru ca nu stiu ce de fapt ma durut,de la buric in jos durea totul,durere ca la nastere cu senzatie de facut pe mine kk.sa ma adresez dr ginecolog sau sa merg la urolog?poate fi grav?metionez ca am 32 ani.multumesc
Raporteaza

* spam
* categorie gresita
* abuz

Raspunsuri la aceasta intrebare
Posteaza un raspuns

*
Iuli (cu 2 zile in urma)
o + 1
o

Cred ca este indicat sa mergeti intai la medicul OBGYN cu care ati nascut si sa ii spuneti de aceste probleme. Femeile care nasc normal au parte de ruptura sau taiere de perineu si poate aparea incontinenta daca nu este bine rezolvata. Este unul dintre motivele pentru care unele femei aleg cezariana. De asemenea, durerile nu sunt normale mai ales ca ati nascut normal. Consultati-va medicul ginecolog si vedeti ce spune. Daca este genul care va spune "nu aveti nimic" numai ca sa nu recunoasca o greseala proprie, consultati alt ginecolog. Faceti analize de urina, ecografie etc si vedeti ce se intampla. Eventual medicul va poate indruma catre urolog. Daca nu o face si credeti ca aveti o infectie urinara sau o astfel de problema, va puteti adresa singura urologului, in paralel cu ginecologul. Nu lasati insa problema netratata, ca sa nu se agraveze.
Sanatate!
Raspunde Raporteaza
o spam
o abuz
*
sella (cu o zi in urma)
o 0
o

multumesc,speram sa fie ceva banal(inca alaptez si n-as fi vrut sa intrerup pt un eventual tratament,dar....
Raspunde Raporteaza
o spam
o abuz
*
Dr. Ionescu (cu o zi in urma)
o - 2
o

Nu trebuie sa intrerupeti laptele si sa va otraviti sangele.Exista si solutii mai elegante.

Puteti sa mergeti si la un medic homeopat caci homeopatia nu are efecte secundare si nici nu intoxica organismul. Simptome enumerate sunt foarte clare si tipice la un anumit remediu homeopat care va vindeca FOARTE repede. Va spun din experienta.

In plus simptomul spune foarte clar ce se intampla de fapt: este o presiune pe vezica urinara din cauza uterului care inca nu s-a retras complet sau si-a pirdut elaasticitatea si atunci la cea mai mica presiune suplimentara apasa pe vezica eliminand spontan urina. Simptomele prezente nu au de a face nici cu perineul si nici cu o infectie urinara.
Remediul homeopat cu pricina (Sepia) este un remediul care reda tonusul muscular la uter si problema dispare in cel mai natural si simplu mod, eliminand cauza adevarata care este vizibila si fara nici o analiza.
Sepia este remediul gravidelor si lauzelor rezolc***a cele mai multe probleme legate de uter, nastere, sarcina. In plus nu exista absolut nici un medicament alopat care sa redea tonusul uterului.
Cititi in internet de Sepia, poate veti descoperi inca multe simptome pe care nici nu le luati in considerare.

Daca cautati in gogle textul acesta "SEPIA (note de curs). Dr Doina Pavlovschi"

veti da de o descriere sumara a acestui remediul homeopat.

La APARAT URO-GENITAL sunt prezente urmatoarele simptome posibile:

Senzatie de presiune în vezica, pelvis, cu nevoia imperioasa de a urina („bearing down”); cistite repetate. Incontinenta de urina în prima parte a noptii. Urina tulbure, fetida, cu depozit rosu aderent de peretii vasului.

Femeie : menstre intarziate si de scurta durata, cu aparitie matinala, sange negricios. Senzatie de presiune pelvina în jos, ca si cand totul ar vrea sa iasa prin vulva (Lil-t. ) Uscaciunea vaginului si vulvei dupa menstre. Vagin dureros la actul sexual. Dureri lombare sfasietoare la menstre.

Simte nevoia sa-si incruciseze picioarele. Prolaps uterin. Leucoree galbena, acida inainte de menstre, dupa fiecare mictiune, cu aspect laptos (Calc. phos. , Puls. ) numai ziua, cu arsuri si escoriatii ale coapselor. Avort în ultimele luni de sarcina. Frigiditate. Sterilitate. Dureri lombosacrate.
"

Ce lipseste din descrierea sumara a remediului este simptomul "pierde urina la stranut sau tuse", un simptom tipic pt. Sepia.
Toate aceste simptome pe care le aveti, incontinenta la stranut sau tuse, durerile la act simtite in burta (cat si durerile de spate - nu stiu daca aveti) provin de la uterul cu tonusul slabit care apasa pe vezica sau nervi sau vagin si creeaza astfel de simptome. Ele apar des in lauzie si multe femei raman
toata viata cu aceste probleme caci ginecologia nu le poate vindeca oricum (in cel mai bun caz se extirpa totul). Prolapsul uterin, care este stadiul avansat al problemutelor de acum este vindecat si el de Sepia.
Asa ca este mai intelept sa apelati la un medic homeopat si va asigur ca dupa cateva doze de Sepia (in caz ca medicul identifica corect remediu - insa mai sunt si alte remedii similare) va veti minuna.
Incercati caci in cazul acesta vindecarea este sigura si eficienta.
In plus ii faceti si un cadou copilului: lapte fara pauza si fara a fi toxifiat cu medicamente chimice.
Raspunde Raporteaza
o spam
o abuz
*
Adrienne (cu o zi in urma)
o + 2
o

De cat timp are nevoie uterul [ d-le dr. ionescu] sa se retraga ? ani? Doamnelor,tinere mamici,ascultati la sfaturile acestu-i dr. ionescu, va vorbeste din proprie experienta. De cate ori ati nascut..........doctore ionescu ? Se intampla multor femei ca la nastere sa li se intample acea ruptura de perineu si sa apara acea incontinenta la efort, mai devreme sau mai tarziu. Remediul este doar chirurgical. Cat despre durerea resimtita in timpul contactului sexual,ar fi bine sa faci un control ginecologic.
Raspunde Raporteaza
o spam
o abuz
*
sella (cu o zi in urma)
o 0
o

va multumesc tare mult.toate simtomele descrise de dvs mai sus le resimt,plus ingozitoare dureri de spate pe care le-am pus pe seama faptului ca stau destul de mult cu cel mic in brate.totusi la controlul de 6 saptamani medicul mi-a spus ca sun bine ,ca uterul s-a retras(si este un medic f,f bun).unde as putea gasii un medic homeopat?imi puteti recomanda pe cineva?
Raspunde Raporteaza
o spam
o abuz
*
ariana80 (cu o zi in urma)
o + 1
o

De ce speriati femeile afirmand aberatii precum aceasta:(va citez):

"Toate aceste simptome pe care le aveti, incontinenta la stranut sau tuse, durerile la act simtite in burta (cat si durerile de spate - nu stiu daca aveti) provin de la uterul cu tonusul slabit care apasa pe vezica sau nervi sau vagin si creeaza astfel de simptome. Ele apar des in lauzie si multe femei raman
toata viata cu aceste probleme caci ginecologia nu le poate vindeca oricum (in cel mai bun caz se extirpa totul). "

Nu sunt medic dar unde si cine a mai auzit ca ginecologia EXTIRPA TOTUL in urma unei incontinente, indiferent de ce o cauzeaza? Din cunostintele mele, care nu sunt medicale histeroctomia se aplica in cazul unei hemoragii sau a unui cancer.
Raspunde Raporteaza
o spam
o abuz
*
sella (cu 20 ore in urma)
o + 1
o

n-am intentionat sa declansez o asemenea disputa!oricum multumesc pt pareri tuturor.prea mare incredere in trat homeopate nu am dar as fi fost dispusa sa incerc.mi-am facut deja programare la ginecolog,urolog .voi vedea ce e pana la urma.am totusi o nelamurire pt adm acestui site:daca stiti de "practicile acestui asa zis medic(asa se recomanda) in paginile acestui site,de ce nu-i interziceti cumva accesul?va multumesc!
Raspunde Raporteaza
o spam
o abuz
*
kasho (cu 16 ore in urma)
o 0
o

Din pacate sella nu dumneata ai declansat disputa, ci acest " dr. Ionecu" care atunci cand nu ii convine raspunul dat de altii fie pacienti, fie medici ai forumului ( a caror raspunsuri apar in chenar rosu) foloseste un limbaj violent si amenintari. Din pacate de cand scrie pe acest site doar asta face. E trist doar ca cineva, precum si dumneata ai crezut, ar putea sa-i urmeze tratamentele si sa isi agraveze sanatatea ( obisnuieste sa ceara adrese de mail pt a trata sau nr de telefon).

Consultul unui medic este necesar in cazul dvs, Iuli v-a sfatuit bine.
Raspunde Raporteaza
o spam
o abuz
*
raluca (cu 6 ore in urma)
o 0
o

cred ca administratorul nu are f multe solutii ac***a in vedere ca intra nelogat, doar sa ii stearga toate postarile. Oricum cei care scriu aici stiu ca medicii recunoscuti de colegiul medicilor si de acest site apar in chenar rosu si la multi dintre ei poti afla si pregatirea. Acest ionescu nu prezinta nici o garantie asa ca nu va lasiti influentati de numele lui"DR."

Dupa cum vedeti din punctul sau de vedere medicina alopata nu are nici o valoare denigrand-o, prescriind tratamente homeopate ca pe niste panacee universale.

Imi cer scuze daca mesajul este prea lung, dar ma ingrijoreaza faptul ca utilizatorii pot crede sfaturile/ remediile acestuia, amanand sau evitand controlul medical in urma caruia trebuie urmat orice tratament, punandu-si astfel sanatatea in pericol. Caz in care doar pacientul credul are de suferit, caci cei precum Dr. Ionescu nu vor raspunde in fata legii! Din pacate situatia cu dansul a devenit penibila si periculoasa ptr utilizatorii care au in primul rand asteapta raspunsuri de la medicii site-ului si apoi de la persoane care s-au confruntat cu aceleasi probleme.

Una dintre propunerile mele este sa nu mai poata fi postate raspunsuri fara ca utilizatorul sa se autentifice, asa cum se procedeaza pe cele mai multe site-uri, astfel fiecare utilizator care a postat poate fi cumva verificat, asa cum putem vedea calificarea oricarui medic al site-ului. Faptul ca se prezinta cu "DR" induce in eroare utilizatorii.
Cu stima,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ba sigur ca poate raspunde in fata legii! Exista destule cai de a identifica persoanele care scriu pe un forum, nu este atat de complicat daca esti administrator. Asteptam RASPUNSUL echipei SfatulMedicului.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Echipa SfatulMedicului.ro MEchipa SfatulMedicului.ro este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,

In sedinta de dimineata s-a discutat aprofundat despre cazul utilizatorului "Dr. Ionescu". Momentan, vom impune mentionarea adresei de mail la fiecare postare pe "Comunitate", urmand sa il identificam pe "Dr. Ionescu" si sa rezolvam problema privat.

Va multumim pentru ca accesati site-ul de sanatate SfatulMedicului.ro!

Va dorim multa sanatate si o zi mai frumoasa,

Cu stima,
Echipa SfatulMedicului.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Va multumim !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ideea este buna, doar ca oricine isi poate face o adresa de e-mail suplimentara... Speram cu totii sa puteti face ceva in sensul pedepsirii acestui individ! Va multumim!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Echipa SfatulMedicului.ro MEchipa SfatulMedicului.ro este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Suntem convinsi ca o persoana detine mai multe adrese de mail si ca isi poate face oricate adrese de mail doreste; noi mizam pe faptul ca stilul specific de a raspunde nu se va schimba foarte mult! Intr-un fel sau altul rezolvam aceasta problema.

Toate cele bune,
Echipa SfatulMedicului.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Va multumim!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sore mihalache (acum 11 ani)

ce faceti? cum va simtiti azi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ruby (acum 11 ani)

foarte bine tu . acum o luna am fost la spital.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 8 ani)

Bună ziua. Băietăvălește8 luni și o săptămâna este foarte agitat . Se vede ca este obosit și plânge fără motiv și nu vrea da doarmă . Se agita, se tăvălește prin tot patul și nu vrea sa adoarmă doar bâzâie. De mâncat la fel avem scandal mare înainte. Nu știu ce sa i mai fac. Ma obosit foarte tare. Doarme 10 min și se trezește bâzâit . Va rog sa ma ajutați.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: