Extrasistole!!! Lupta cu ele e foarte grea

Boli de inima
Intrebare postata de Elpidifor23 cu 9 ani in urma

Buna seara. Am 26 de ani si de 3 ani am extrasistole. Au debutat in urma unei nopti de nesomn cu mult redbull... A 2 a zi au inceput ca niste "scobituri" in centrul pieptului... Apoi au inceput atacurile de panica, deoarece "scobiturile" s-au transformat in bubuituri in piept... Acum la fiecare efort mai intens, senzatie de rece/cald, la emotii nu mai zic, isi fac aparitia. Dar mai apar si din senin. Am fost la cardiologi, cica as avea valva mitrala un usor prolaps si nu necesit tratament ... Oare asta ar fi cauza ? Nu mai pot scapa vreodata de astea ? Evolueaza intr-un fel ? Ma termina si psihic faptul ca as putea fi bolnav, si nu stiu cum se face , ca in jurul meu mereu aud ca moare cate cineva de infarct sau alte complicatii din cauza inimii. Recunosc, sunt si o fire mai emotiva si ma panichez instant la orice senzatie din asta ciudata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Marilena (acum 9 ani)

Dupa ce consultati medicul cardiolog si va asigurati ca nu este ceva organic ce necesita tratament ,mergeti si la psihoterapeut,dar atentie cum il cautati si cum il alegeti.Eu v-as recomanda o persoana care este si crestin ortodoxa practicanta,deoarece un psihoterapeut trebuie inainte de a vindeca sa fie el insusi vindecat.Depinde mult si de credinta dv .Daca organic nu aveti nimic cu siguranta sufleteste aveti nevoie de specialist.Cautati si un homeopat (dr Chirila Pavel de exemplu).Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elpidifor23 (acum 9 ani)

Multumesc. Nu sunt cel mai credincios, insa am o credinta ... Dar cand vezi ca nu te ajuta din prima si repede , parca se pierde ... De medicamente am oroare, nu cred in ele deloc , mai ales ca au si efecte secundare... Pana la urma Dumnezeu cu mila , toti suntem datori cu o moarte , dar daca vine prea repede parca e nedrept ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elpidifor23 (acum 9 ani)

ce investigatii as mai putea face la inima ? in afara de ekg , holter , doppler ... analize de sange ? rmn ? ajuta la ceva astea ? ekg de efort mi-e frica sa fac :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Gabriela Cozmanciuc MDr. Gabriela Cozmanciuc este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua. Extrasistole daca sunt sub 6 pe minut nu trebuie corectate. In principiu trebuie montat un holter Ekg 12 dervatii, 2 - 3 zile. Daca exista modificari semnificative exista tratament medical sau interventional ablatia, daca exista un prolaps de valva mitrala evolutia se apreciaza in functie de anumiti parametri. Trebuie facuta o ecografie cardiaca performanta pentru precizarea diagnosticului. daca aveti nevoie de ajutor ma gasiti la gabriela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

alin (acum 9 ani)

salut sa vb despre problema mea cu inima , am prolaps de valva mitrala gradu 1 , 5 mm fac extrasistole prinse pe holter pana la 150 , cate odata mai multe cate odata ff putine poate si 10 zi sau am zile cand nu le simt deloc , mi-a zis ca nu se impune tratament dar daca vreau eu sa iau egilok 1/2 zi , si inca o problema spasme musculare zvagniri de muschi , cauza nu o cunosc am fost la 2 neurologi a zis ca sa imi mai fac ceva analize apoi sa revin , am luat magneziu si calcivid si tot cam asa is , am observat cand is linistit nu le simt , ar fi o problema ptr inima extrasistolele tinand cont de problema cu valva ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: