Dureri de picioare

Boli de inima
Intrebare postata de jigou mirela cu 14 ani in urma

Am dureri de picioare de vreo 3 _4ani zilnic .am facut un eco dopler la membre inferioare.. rezultat un cheag de sange pe una din vene sau artere care s-a uscat acolo.am urmat tratament cu detralex,aspenter multe feluri de crema pt. dureri de picioare,degeaba.mi-a spus sa renunt la fumat ceea ce nu am facut dar nu cred ca din cauza asta tot am dureri.as dori si un raspuns de la un doctor va rog.am 32 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Cismaru Robert (acum 14 ani)

Te pot ajuta doar cu experienta acumulata de mine pe o perioada indelungata in lupta cu acelasi gen de dureri la care a fost supus tatal meu pe o perioada de 8 luni . Din ceea ce spui tu este clar ca boala ta este arterita , ai o varsta la care rar apare aceasta boala insa se pare ca tot mai des se inregistreaza acest fenomen din pacate .Ce este foarte important este ca tu sa faci cat mai multa miscare corobarata cu consumul de lichide minim 2litri de ceai sau apa plata si nimic altceva , exclus fumatul cafeaua si bauturile carbogazoaze ca sa nu mai vorbim de alcol in special tariile ; controleaza valorile colesterolului si cele ale glicemiei cauze care duc la aparitia acestor disfunctii ale sistemului circulator periferic ; tratamentul medicamentos este cel cu pentoxifilina , trental , asociat cu cel naturist in special gingo biloba ,este o boala ce avanseaza foarte rapid si este foarte agresiva ea poate fii stopata dar cu efort sustinut , alimentatia are un mare aport la ameliorarea boli , evita pe cat posibil prajelile , si mancarurile grase , carnea de porc si pastele fainoase ....singurul in masura sa tii boala sub control esti numai tu , doctori se vor repezi sa te opereze si sunt praf in reconstructie mai ales in cea capilara , daca ai sa fii nevoit sa faci o asemenea interventie chirurgicala evita pe cat posibil spitalele din bucuresti .Spec din tot sufletul ca te-am ajutat cu ceva , multa sanatate si vointa , ai mare nevoie de ambele .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jigou mirela (acum 14 ani)

multumesc frumos pt.sfaturi,stiu si eu un caz cu arterita este o boala cumplita,insa cred ca nu e cazul meu.Sant femeie si am auzit ca femeile nu fac arterita,.dar cred ca ai dreptate este vreo boala a circulatiei periferice si cred,ca fumatul e cel mai nenorocit in cazul asta.mersi inca o data si sanatate tatalui tau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rodica (acum 14 ani)

Draga mea sufar de 13 ani de varice,le-am si operat si mi s-au refacut si mai rau.Eu l-am gasit pe Dr. ADRIAN CACOVEAN medic cardio-vascular la Valcea si m-am dus la dumnealui(locuiesc in Petrosani)Nu dumnealui m-a operat,dar vreau sa-ti spun ca e un medic bun si am primit medicamentatia necesara pt durerea de picioare incluzand si dress -ul medicinal.Adresa de e-mail este www dr-cacovean-adrian.ro Sa sti ca a meritat efortuli financiar si fizic deoarece mi sa lamurit semnele mele de intrebare ce mi le ridicam,acum nu mai trebuie sa ascult si alte "sfaturi" de la cunostinte-acum stiu ce am de facut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaby jbara (acum 14 ani)

rodica culmea e ca nu am varice,sant din bucuresti si nu as putea ajunge in Valcea.am auzit si eu cazuri care sa-u operat de varice si au reaparut si aveau dureri mai mari.ma bucur ca ai gasit tratamentul adecvat,eu iau detralex si aspenter degeaba.ce tratament ti-a dat?multumesc pt raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 13 ani)

va rog sa-mi raspundeti pt.soacra mea. are picioarele umflate si tari,,ca o bute,, si nu poate sta in picioare de durere. ii iese un lichid la suprafata pielii.ea zice ca transpira! dar eu cred ca este altceva!este bolnava cu inima.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bengus catalina (acum 13 ani)

ma dor piciarele de aoroape un an

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 12 ani)

buna ma numesc andreea si am 15 ani am nevoie de sfatul dumneavoastra de 2 ani ma tot dor picioarele si am fost pe la doctori si ei zic ca ii raceala dar eu ma simnt foarte rau si merg taraindu-mi picioarele dupa mine si in plus ma doare si coloana daca ati putea sa ma ajutati va rog frumos .........multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lepadatu carmen (acum 12 ani)

De mai mult timp ma dor picioarele foarte tare doar cand stau in pat sau ma trezesc pe parcursul nopti cu dureri.Doresc un sfat. MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lepadatu carmen (acum 12 ani)

De mai mult timp ma dor picioarele foarte tare doar cand stau in pat sau ma trezesc pe parcursul nopti cu dureri.Doresc un sfat. MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

istvan (acum 11 ani)

si eu sufar de insuficienta venoasa cronica,am luat vessel due comprimate cite doua pe zi si am purtat ciorapi compresivi tip pantalon,durerile sau mai atenuat si circulatia sa mai imbunatatit....,recomand ciorapii compresivi tip pantalon ,mersul pe jos,un regim alimentar bazat pe verdeturi,abstinenta totala de la fumat si alcool...sanatate maxima si evitati bisturiul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan (acum 11 ani)

am dureri de picioare si senzatie de greutate in picioare..la cel mai mic efort am probleme in a adormi de durere. Durerea apare si dispare..Recunosc nu am facut niciun tratament dar am numai 21 de ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

horea (acum 11 ani)

ma doare picioarele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasile (acum 10 ani)

probabil vrei sa spui ca te DOR picioarele.....SI PE MINE MA DOARE-N COT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 8 ani)

Am venele de la picioare f. pronuntate,dureri de picioare si sparturi de vase.
De cetratament naturist as avea nevoie.Mi s-a recomandat de catre medic DETRALEX dar as dori remedii naturiste.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olea (acum 8 ani)

.......si eu am de 3 ani insuficienta venoasa cronica , am luat 6 luni vessel due si 6 luni DETRALEX , sau numai DETRLEX .
Apoi am luat DEVARICID = ROMINESC , e bun , ieftin ,nu ma dor asa tare picioarele , apoi am cumparat crema - balsam JIVOKOST de laDAMAR / Bucuresti ( are multe intrebuintari / 3- 4 /ZI USOR , NU FRECTII ) si MA LASAT DUREREA !!!!!
Incercati , este naturala = tataneasa +venin de albine +extract purificat de rasina Mumio , alternativ JIVOKOST cu STIMUVEN PLUS de la TIMISOARA .
SANATATE , OLEA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: