Durere toracica centrala.

Boli de inima
Intrebare postata de jail10 cu 11 ani in urma

Buna ziua, am 18 ani si de ceva vreme ma confrunt cu unele probleme de sanatate.
As dori sa fac un scurt rezumat inainte de a ajunge la problema care m-a condus spre forumurile romedic.
In luna februarie (inceputul lui martie) m-am prezentat la spital datorita unor asa zise palpitatii ( inca nu sunt sigur ca asta era dar fie.. ). Practic cu o seara in urma m-am trezit in mijlocul noptii plin de energie, panicat, etc, asta dupa ce in ziua precedenta mi-am masurat TA (ac***a un tensiometru electronic acasa) si constatand a fi cam peste limita. 13/7 si putin tahicardic.
M-am dus a doua zi la scoala ( nu realizez inca cum am adormit in noaptea aceea) si m-am prezentat la cabinetul medical al liceului. Mi sa remasurat tensiunea arteriala ; era, din nou cam mare. Mi sa facut o trimitere la spital la urgente (pentru a nu sta mult ca coada se pare :)) ) unde mi-a facut o radiografie un EKG si, din nou, mi sa luat tensiunea. Dupa EKG mi sa spus e clar - tu te internezi. Zis si facut. M-am internat, la sectia de cardiologie. Mi sa-u facut un set de analize complete de sange, urina, o radiografie (care se pare ca a iesit ceva cam incarcata, dupa cum sa exprimat doamna doctor ` tu fumezi nu gluma, nu-i asa? ` ; si eu chiar nu fumez), o ecografie abdominala, un consult la endocrinolog ( cu inca o ecografie la tiroida), ma rog - intr-un final din aceste analize a rezultat asa: Am colesterolul un pic cam ridicat, trigliceridele un pic marite ( dat fiind faptul ca am avut ficat un pic marit, constat eu ) si deja sunt cam multe picuri, ecografiile bune, glanda tiroida buna, putin supraponderal.Ciudat-nu s-ar vedea. Mi sa zis - nimic prea grav; in spital mi s-au administrat metoprolol 25 si un antiinflamator, plus ceva pastile pentru gat; pentru ca la consul aveam gatul cam rosu. Foarte bine. M-am externat, m-am simtit relativ bine. Am luat metoprolol in continuare, alaturi de niste hepatoprotectoare si pilule cu omega6 sau ceva de genul. De asemenea mi sa prescris un regim alimentar pe care nu am sa mint - nu l-am respectat cu strictete si pe care, se pare ca in ultimele 2 luni l-am cam ignorat. Consulturile pe care le-am facut dupa din 2 in 2 saptamani la fel au fost bune.
Suntem in luna iunie acum, si de ieri am observat ca de fiecare daca cand ma ridic de pe scaun simt o oarecare durere in zona pieptului. As putea sa o descriu ca fiind o apasare, de intensitate relativ mica. Mai mult ma sacaie ca nu stiu de la ce provine cat durerea in sine.
Un alt lucru pe care vreau sa il mentionez este ca uneori, simt unii muschi (cateodata de la mana stanga, cateodata de la mana dreata, cateodata de la picior, practic de peste tot; nu simultan) au anumite contractii...ca sa le zic asa. Scuzati-ma daca nu m-am exprimat bine, am incercat sa descriu cum am putut mai bine.
De asemenea, cand ma ridic brusc din pat sau de pe scaun ma apuca usoare ameteli care dispar dupa ceva vreme.
Sunt constient ca toate aceste probleme de sanatate se datoreaza in mare parte, sedentarismului meu, lucru pe care doresc sa il schimb.
As dori si eu niste.. pareri. De la ce as putea prezenta eu cele descrise mai sus. ^_^
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

vivisica (acum 11 ani)

ASA AM PATIT SI EU APROAPE DOI ANI DE ZILE. LA TOATE SIMPTOMELE DESCRISE DE TINE, LA MINE S-AU MAI ADAUGAT SI ATACURILE DE PANICA SI DEPRESIA. PANA AM AJUNS LA BUCURESTI. REZULTATUL: PROLAPS DE VALVA MITRALA. UN DIAGNOSTIC NU FOARTE GRAV DUPA CUM SUNA, DAR FOARTE SACAITOR. NU ESTE ZI SA NU AM CEVA: PALPITATII, DURERI IN PIEPT, ATACURI DE PANICA, AMETELI, OBOSEALA LA CEL MAI MIC EFORT... ASTA E! TREBUIE SA MA OBISNUIESC CU SIMPTOMELE SI SA INVAT SA LE IGNOR! ITI DORESC MULTA SANATATE SI TIE SI SA AI O ATITUDINE POZITIVA - E TOT CE CONTEAZA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: