Buna seara.

Boli de inima
Intrebare postata de Catalina100 cu 12 ani in urma

Mi s-a prescris Xanax si Distonocalm cand am fost la doctor cu o trimitere,iau acest tratament timp de 10 zile:Distonocalm 1-0-1 , iar Xanax 50 mg , o jumatate in fiecare seara.Simt ca nu pot sa respir,e acea senzatie ca atunci cand nu pot casca,iar il ultima vreme mi se intampla tot mai des pe zi.In acele momente bataile inimii sunt mai accelerate.Doamna doctor a spus ca daca dupa acest tratament nu ma simt mai bine sa ma intorc la ea.
Specific ca pana acum am facut doar analize de sange,calciu care a iesit foarte bine,numai colesterolul a iesit putin mare.Specific ca nu sunt grasa,am 1.63 si 44 kg.
Va rog sa-mi spuneti daca sunteti de parere ca ar trebui alte investigatii.
Multumesc,
Catalina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

(acum 12 ani)

N-am inteles ce te doare ?! de ce boala suferi? pt ce ti-a prescris xanax ''''peste'''' distonocalm ?! Fiecare dintre ele e destul singur ca sa te linisteasca.Xanax iau si eu dar la nevoie si e bn stabilit pt ce il iau.Da-ne niste detalii.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina100 (acum 12 ani)

Tocmai asta e "problema" ca nu stiu de ce sufar.Pentru ca pana in momentul de fata nu mi s-a facut nicio analiza care sa aiba legatura cu simptomele mele.Am facut foar analize de calciu si magneziu care au iesit foarte bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 11 ani)

buna. ai incercat sa faci un TSH pt tiroida? eu am semne foarte urate din cauza unui nodul si am dat in hipotiroidie.dar se poate trata medicamentos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 12 ani)

Dupa ceea ce descrii pare a fi "atac de panica", aceleasi senzatii mai apar si in cazul unui nivel scazut de calciu si magneziu. In cazul meu a functionat foarte bine o cura de calciu ( Ca + D3) si magneziu ( magnerot ) si B-urile intramuscular. In cazul atacului de panica de ajutor ti-ar fi terapia la un psiholog.
In alta ordine de idei ai mare grija cu Xanax-ul, DA DEPENDENTA, pacientul trebuie urmarit de medicul psihiatru pe parcursul tratamentul cat si in timpul renuntarii la tratament care se face treptat ! Ce specialitate avea medicul care ti l-a prescris? Daca nu e psihiatru, nu mai lua xanax.
Eu am luat distonocalm si cand am vazut ca nu are efect am urmat tratamentul cu minerale si viatmine de mai sus, il fac in fiecare an primavara si la sfarsitul toamnei si nu am mai avut acele stari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina100 (acum 12 ani)

Medic pediatru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorenaa (acum 12 ani)

Ceea ce spune Kasho e perfect adevarat , ceea ce ne descri tu sunt si simptomele unui atac de panica , dar la fel de bine poate sa fie un simptom k ai avea probleme cu glanda tiroida. Ti-ai facut analize sa vezi daca nu cumva este de acolo ? din cunostintele mele stiu k si hipertiroidie si hipotiroidie produce palpitati , puls foarte rapid , senzatie de caldura , lipsa de aer etc . Nu sunt medic , nu doresc sa intelegi tu ceea ce iti scriu eu aici ca si pe un diagnostic sau un rezultat al simptomelor descrise de tine . Distonocalmul e un calmant , unul din cele mai slabe calmante , iar Xanax e mai tare , mult mai tare decat distonocalmul ca si compozitie chimica. Ce pot sa zic este k orice antidepresiv folosit pe o perioada mai indelungata si zilnic : Provoaca Dependenta si incet incet nu va mai avea acelas efect care l-a avut la inceput iar medicul va renunta la el oferindu-va un alt tranchilizant mai tare. Sfatul meu este sa faci si alte analize printre care prima sa fie cea de tiroida , si dupa setul acela de analize sa se stabileasca un diagnostic . PS : pentru a avea colesterolul marit nu trebuie sa fi o persoana mai plinuta , acel colesterol se afla in sange si il putem avea oricare (aici se vede si ce alimentatie sanatoasa avem ) . Multa Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina100 (acum 12 ani)

Iti multumesc pentru raspuns,cand imi termin tratamentul ma intorc la medic si o sa insist sa mi se faca mai multe investigatii.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 12 ani)

Fa tratamentul FARA xanax! Banuiesc ca mediucl pediatru este si medicul de familie! Data viitoare cand iti da pastile care se elibereaza in baza retei de 3 exemplare ( alb, roz si verde) spune-i sa te trimita la specialist - aceste calmante ar trebui prescrise DOAR DE PSIHIATRU! Am in familie un caz, un pacient caruia i-a fost prescris Xanax-ul de medicul de familie si stiu ce complicatii urate au aparut, a durat peste un an sa-si revina dupa acel tartament si a reusit sa scape de dependenta cu ajutorul psihiatrului care i-a facut pentru renuntarea la tratament dozarea corecta, treptat si in foarte mult timp!

Dar intre timp pentru a fi sigura ca simtomatologia descrisa nu e de la o alta afectiune, du-te si fa-ti urmatoarele analize: cardiologie, pneumologie si endocrinologie ( inclusiv mineralele la nivel de celula - nu stiu denumirea medicala a analizei, dar medicul endocrinolog va sti), apoi daca nu suferi de nici o afectiune, incepe cura de calciu+D3, magneziu, vitamine si terapie la un psiholog.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina100 (acum 12 ani)

Medicul care mi-a prescris Xanax nu e medicul de familie,medicul de familie mi-a dat trimitere la medicul pediatru,care mi-a prescris Xanaxul.Iau o jumatate de xanax 50mg in fiecare seara,timp de 10 zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina100 (acum 12 ani)

Multumesc pentru sfaturi,chiar marti merg din nou la doctorul de familie.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 12 ani)

Da, acum vad ca ai 18 ani!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorenaa (acum 12 ani)

Catalina100 k sa intelegi un pic reteta prescrisa de medic citeste pe net despre anxietate :) tu i-ai descris lui cam aceste simptome si el fara sa mai analizeze cazul tau a stabilit un diagnostic . In legatura cu medicul de familie el nu iti poate da decat o trimitere pt un set de analize sau o trimitere la un psiholog . Dar tu cere primadata sa faci un set de analize si apoi daca rezultatele sunt bune ceri si o trimitere la psiholog , insa nu te lasa infundata de antidepresive pt k esti prea tanara sa folosesti asa ceva , incearca toate metodele si in cel mai rau caz daca nu reusesti nimica o sa incepi un tratament k si cel prescris acuma de medicul specialist. Multa Sanatate si incredere in tine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina100 (acum 12 ani)

Iti multumesc pentru sfaturi!
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: