Bradicardia

Boli de inima
Intrebare postata de cata1978 cu 14 ani in urma

Am 32 ani , cam de o luna de zile am observat ca am bradicardie. pulsul ajunge intre 50-60 batai/ min. bataile inimii sunt mai puternice , respiratia este un pic afectata, mai greoaie, nu ma doare nimic... ce sfat imi dati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

dorin (acum 14 ani)

Nu trata cu superficialitate afectiunea pe care o ai in acest moment.
Du-te la medicul specialist cardiolog, pentru ca ce ai acum este doar la inceput, si ca atare nu lasa ca boala sa evolueze ireversibil. Asa am facut eu, nu am dat prea mare atentie la anumite simptome sporadice si care nu ma deranjau prea tare, dar anul trecut am fost internat de urgenta in spital cu diagnosticul de infarct miocardic acut si operat in aceeasi seara. De atunci sunt dependent de medicamentele administrate pentru aceasta boala cronica de inima, cu prezentari periodice la medicul cardiolog. Pentru mine, care nu am fost aproape de loc in 50 de ani la doctor, cred ca ceea ce mi s-a intamplat este cel mai mare blestem posibil in viata, aceea de a fi dependent de un medic si de medicamentatia acestuia.
Deci inca odata te sfatuiesc sa iei lucrurile cat mai in serios si cat mai repede pana nu este prea tarziu.
Bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cata (acum 14 ani)

nu tratez cu superficialitate, chiar m am programat luni la un control. puteti sa mi spuneti la ce varsta s a intamplat si ce simptome a ti avut? tot bradicardie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mia (acum 14 ani)

buna ziua.ce v-a zis cardiologul?? aveti vreo boala de inima?? daca inima bate prea rapis sau prea lent....nu e in regula.tot boala de inima este si trebuie tratata cu medicamente,mai usoare daca boala acum debuteaza sau mai puternice daca este mai grava.eu am debutat cu tahicardie,aveam palpitatii puternice, la inceput fara dureri,insa ma sufocam,dar am zis ca e ok, nu e grav.apoi am aflat ca am insuficienta cardiaca si anghina pectorala stabila care a devenit ulterior instabila.am avut de curand un infarct si inima mea e terminata.am crize de inima aproape zilnic dupa infarct,medicamentele imi linistesc inima pe moment,dar in perioada imediat urmatoare ma " viziteaza" o noua criza. ai nevoie de medicamente de reglare a ritmului inimii,insa numai specialistul iti poate recomanda asta.multa sanatate si astept vesti despre dignosticul cardiologului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

voineamonica braila (acum 14 ani)

si eu am bradicardie ,,ac 3 ani am descoperito facind atacuri de panica,,aici medici ma tratau de aghina pectorala si eu aveam cu totu altceva,m-am dus la bucuresti la sp militar si mi-a sp ca am prolaps de valva mitrala si din cauza asta am pulsu mic ,am citeodat si 40 dar numi e rau la 40 pe minut si tensiune 8 cu 4 ,9 cu 5 10 cu 7,f rar 11 cu7 ceea ce nu ma simt bine la 11 e prea mare obisnuita cu tensiunea arteriala mica.Eau preductal,aspacardin,aspenter,cipralex si sanax si ma simt bine,,citeodata mai am extrasistole si obosesc nu mereu la eforturi mici!Dar nu stiu daca e grav ce am,am doar 33 de ani ????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cata1978 (acum 14 ani)

pai doctorii ce ti au zis? cat de grav este? atacurile de panica de ce le faceai? pe ce motiv?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viktoria (acum 14 ani)

Am o fiica de 14 ani, la virsta de 4 ani a avut operatie pe cord.Acum pulsul ei este de 51-55. Ma ingrijoreaza faptul acesta, nu se plinge de ceva anume, consultam medicul la fiecare jumate de an si sigur primim tratament. Si totusi...rezultatul e acelas. Ma intereseaza de ce oare dupa atitea ani dupa operatie pulsul ei ramine mic.Care ar fi cauza? Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mia (acum 14 ani)

ar trebui sa insistati la cardiolog cu acesta problema.la varsta ei, pulsul trebuie sa fie mult mai ridicat.exista un motiv,chiar daca ea nu are dureri de inima.sau cereti opinia altor cardiologi.sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cernescu serban (acum 14 ani)

am citit toate aceste comentarii. sunt f. interesante. eu am 65 ani. in urma unui efort cu zapada si cu teierea lemnelor de foc. am facut un infarct miocardic acut.dus la spital,am fost tratat corespunzator.dupa zece zile de spitalizare de terapie intensiva.am venit acasa,urmand cu strictete tratamentul :aspenter-trombex-betaloc-crestor-preductalsi spironolactona.nu ma simt deloc bine.am tensiune 11 cu 6 puls 46-52-54. nu creste de aceste valori.am ameteli cand ma ridic,nu am putrere de nimic.tin o dieta recomandata de medic.ce ma sfatuiti sa fac?tinand cont ca in localitatea insuratei,jud.braila nu avem medic specialist cardiolog.ce imi recomandati? va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mia (acum 14 ani)

am citit povestea dvs.si eu am avut de curand infarct miocardic acut.mi s-a facut rau seara in casa.am chemat salvarea si m-au salvat in ultimul moment prin defibrilare ca inima imi cedase.si eu tin regim si iau multe medicamente.va recomand doar sa nu va despartit de nitroglicerina spray si pastile ( cea spray e mai rapida ) si sa aveti in permanenta o aspirina pisata. Daca va ia durerea de inima imediat trebuie sa inghitit praful de aspirina si sa puneti sub limba nitroglicerina.Inima va va mai lasa din gheara si atunci veti putea lua celelalte medicamente sau sa sunat dupa salvare.Doar nitroglicerina si aspirina va pot salva de la o criza de inima care se poate tranforma intr-un nou infarct.Eu am crize de inima zilnic aproape,am anghina instabila, insuficienta cardiaca, un preinfarct si acest infarct miocardiac acut.Inima mea e foarte bolnava,asa ca va inteleg ca va este rau.Insa spre deosebire de dvs, eu am palpitatii puternice,pulsul este accelerat chiar daca nu fac efort iar inima ma doare mereu.Incercati si masaj cardiac, eu imi fac masaj cardiac zilnic,iar in timpul crizelor de inima neaparat masati-va pieptul cu culei de brad alb in zona inimii.Va doresc multa sanatate si daca doriti sa vorbim mai pe larg despre infarctul nostru si ce ne poate astepta va astept pe adresa [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 11 ani)

am facut un preinfart acum o saptamina mi sa-u facut toate radiografiile am facut angiograma si mia esit caci mai am un chegulet dar spun ei caci se va dizolva cu medicamente dar ue ma simt tot rau daca inainte aveam tensiunea si pulsul mare ,acum am tensiunea 110-111 dar pulsul e 48-51ma medicamentatie:NU-SEALS 75mg 2 ) ATORVASTATIN ACTAVIS 3) ISOPTIN SR 240mg iau tratamentul dar ma simt tot rau .va rog sa ma ajutati va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sebi (acum 8 ani)

Eu am 30 de ani, 1,90 si 85 kg. Fac sport aproape zilnic, însă când stau in pat am tensiune 11 cu 7 iar bătăile inimii sunt variate... Cam 55,50,49, iar la culcare 45,47. ziua mă simt obosit si ma doare capul când ma ridic din pat. Am fost la medic, am facut nenumărate EKG si mi-au spus ca totul e OK ca am atacuri de panica. Treaba asta durează de aproximativ 2 ani sias vrea sa stiu care este cauza, ce trebuie sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: