Boala Arteriala Periferica a membrelor inferioare

Boli de inima Angiografie periferica Boala arteriala periferica
Intrebare postata de Jankovic cu 12 ani in urma

Buna seara.In urma cu 2 saptamani tatal meu s-a lovit in repetate randuri la degetul mare de la picior dupa care a inceput sa apara o infectie la nivelul unghiei,a fost operat de unghie incarnata operatie care mai rau a facut pt ca nu se mai vindeca si are dureri la nivelul degetului mare(arsuri,intepaturi din talpa spre deget + o durere constanta) si nu mai poate sa doarma,a fost la urgente cardio vasculare unde i sa spus ca i se amputeaza degetul in cazul internarii de urgenta(degetul nu este necrozat si nu prezinta urme de inceput de gangrena la nivelul membrului) si i s-a recomandat un set de analize unde s-a descoperit BAP cu artere calcifiate la nivelul membrelor undele cu ocluzie cronica si i s-a spus ca poate urma tratament medicamentos dar va ajunge treptat la amputarea membrului pana la sold din cauza circulatiei...precizez ca mai sufera si de Limfom NonHodkin anaplazic cu celule T (forma maligna) in stare de remisie dupa 1 an de citostatice si 1 an de tratament cu interferon, momentan numai face tratament de 8 luni cancerul fiind in stare de remisie,nu au fost prezente efecte secundare in timpul tratamentului cu citostatice si interferon,le-a suportat foarte bine singura problema fiind "arterita" descoperita in prezent si durerile de la nivelul degetului mare de la picior.Medicul chirurg i-a spus ca necesita interventie bypass la arterele femurale,iliace si tibiale la ambele membre dar ca risca foarte mult din cauza bolii (cancerul)si ca s-ar putea sa nu se mai ridice de pe masa de operatie si ia dat timp de gandire 1 saptamana.Revin cu mai multe detalii de la Angiografia CT pe care a facut-o acum 2 zile daca este cineva care ne poate ajuta cu un sfat sau daca mai se confrunta cineva cu probleme similare.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Tratament homeopatic (acum 12 ani)

Se poate rezolva cu tratament homeopatic. Scrieti-mi un email pe yahoo la "***".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva40 (acum 12 ani)

din pacate homeopatia este lenta si in cazul asta trebuie ajutor urgent.Imi pare rau pt persoana care face presiune cu homeopaticele,dar stim cu totii,sunt foarte bune pt preventie.tratament urgent nu este posibil sa faci cu ele.Si eu lucrez cu ele,dar mai rar.Nu prea sunt oameni care cauta preventa,din pacate.Va rog sa-mi scrieti urgent un e mail sa va pot raspunde acolo.Nu permiteti amputarea.Sunt solutii rapide si eficiente.mailul meu este
***@yahoo.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jankovic (acum 12 ani)

Am revenit cu detalii in urma efectuarii angiografiei CT Periferica:
Rezultat:
Aorta abdominala ateromatoasa,cu placi calcifiate,fara stenoze,fara dilatatii anevrismale.
Trunchiul celaic,artera mezenterica superioara si arterele renale fara leziuni stenozante.
Artera iliaca comuna dr. prezinta ocluzie cronica de la emergenta.
Artera iliaca comuna stg. permeabila cu placi parietale calcifiate,fara stenoze.
Artera iliaca externa dr. ateromatoasa,cu placi parietale calcifiate,gracila,se incarca prin colaterale si prezinta proximal leziune stenozanta 50%.
Artera iliaca externa stg.ateromatoasa,cu placi calcifiate,fara stenoze semnificative.
Artera femurala comuna dr.prezinta leziune subocluziva distal.
Artera femurala comuna stg.ateromatoasa,prezinta distal leziune stenozanta 50%.
Arterele femurale superficiale prezinta ocluzie cronica de la emergenta.
Artera poplitee dr.ateromatoasa,permeabila,fara stenoze,se incarca prin colaterale din artera femurala profunda.
Artera poplitee stg.difuz ateromatoasa,permeabila,prezinta leziune stenozanta 50% in 1/3 medie.
Arterele tibiale posterioare prezinta ocluzie cronica bilateral.
Artera tibiala anterioara dr.permeabila,fara stenoze semnificative.
Artera peroniera dr.prezinta ocluzie cronica.
Artera peroniera stg.difuz ateromatoasa,permeabila.
Artera tibiala anterioara stg.permeabila,prezinta leziune stenozanta >75% in 1/3 distala.

Este cineva in masura sa dea niste raspunsuri despre aceste rezultate?
Se poate evita operatie de Bypass tinand cont de boala anterioara a tatalui meu?(LNH in stare de remisiune)
In ce consta tratamentul daca exista unul care refaca circulatia spre halucele drept(care prezinta arsuri, dureri si junghiuri si posibil inceput de gangrena la nivelul unghiei unde s-a facut operatia de unghie incarnata care nu pare sa se vindece, zona partii de ungie care a fost indepartata fiind de culoare maronie-neagra,mai vreau sa adaug ca s-a folosit betadina cam multa dupa operatie posibil sa se innegreasca rana din cauza ei?

Momentan are urmatorul tratament:
Penthoxi retard
Vessel Due F
Aspenter 75mg
Crestor 20mg

Astept raspuns cat mai urgent din partea cuiva in masura sau cunostiinta de cauza.

Multumiri si Multa Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva40 (acum 12 ani)

daca doriti sa rezolvati problema,va rog trimiteti-mi pe mail tot ce ati scris mai sus.
***@yahoo.com
nu aveti timp de tratamente lungi....din pacate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mamma rica (acum 10 ani)

Unghia mare de la picior se vindeca cu ceapa fiarta.Nu e Buna operatia,ca patrund microbii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApppetrevarzan1952 (acum 4 ani)

Înlocuiți crestor cu rosucard 20mg(una pe zi),pentoxi cu dilvas 100mg(două pe zi),renunțați la fumat,consum de fructe și legume,exerciții fizice,mers pe jos 1km dus întors!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: