Amorteala mainilor in somn? raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de kim2012 cu 11 ani in urma

Buna ziua. am 27 de ani, de cateva zile( o luna jumatate), ma tot intreb din ce cauza ma trezesc in fiecare dimineata cu mainile(inclusiv)degetele amortite? incepusem sa merg si la gimnastica iar acolo iar mi se intampla un alt lucru ciudat, dupa 30 de minute de mers pe bicicleta nu imi mai simteam degetele de la picioare, imi ramaneau practic "moarte"...
eu am mers la medicul de familie, dar mi a spus ca nu i se pare nimic de speriat...dar eu ma sperii in fiecare dimineata cand ma trezesc cu mainile amortite..... in familia mea sunt cazuri de boli de inima....va multumesc anticipat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Amorteala este datorata compresiei nervoase; astfel, pe timpul somnului ( sau pedalat) un filet nervos este comprimat ( prin pozitii vicioase) si apare senzatia de amorteala.
In cazul persistente, este recomandat sa efectuati o evaluare clinico-biologica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

Utilizator21561484562 (acum 4 ani)

Nu intele3g ce inseamna evaluare clinico-biologica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kupka (acum 11 ani)

Kim2012 , aceleasi simptome le am si eu in timpul somnului, desi nu dorm in vreo pozitie vicioasa . in cazul meu, mainile amortesc in orice pozitie as dormi. Ai facut in continuare investigatii medicale?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum un an)

Colesterol crescut vene înfundate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

STOIAN GHEORGHE (acum 10 ani)

IN FIECARE DIMINEATA MA TREZESC CU AMBELE PALME AMORTITE PINA LA SENZATIA DE DURERE. MENTIONEZ CA AM SPONDILITA GR,-4-,SI SUNT SI CARDIAC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 10 ani)

La mine amortelile de la maini pe care le am de un an au trecut si la picioare ,amortesc si ele rau in somn sau si cand stau intr-o pozitie nemiscata mai mult de 5 minute.
Doctorul de familie nu stie care e expilcatie, mediucul neurochirurg a pomenti de tunel carpian si sa-mi pun orteze noapte la maini. eu cred ca e alceva.Tu ce-ai mai facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

Nu mi se intampla chiar in fiecare noapte, dar destul des. Chiar si cand tin furculita , sau cutitul si curat ceva legume, sau de fiecare data cand tin un obiect mai mult timp strans in mana. Am observat ca dupa ce fac un tratament cu calciu, problema se amelioreaza si chiar dispare pentru un timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 10 ani)

da si eu stiam ca din cauza lipsei de Ca si mg. Cand iau inceteaza amortelile.Incearca!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 10 ani)

Imi amortesc mainile ,mai mult palmele cu tot cu degete atat noaptea cat si ziua si atunci cand vorbesc la telefon. Spuneti- mi swi mie cew este de facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 10 ani)

Cam aceeasi problema o am si eu.. nu am mai facut miscare de mult.. si de o saptamana m-am apucat de sport.. ultima oara chiar am facut pana nu ma mai tineau picioarele... a doua zi m-am trezit cu dureri de picior(drept) si amorteala in picior.. si nu era durere gen febra musculara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian (acum 10 ani)

buna ziua. cam aceasi problema o am si eu . nu mereu ma trezesc mai spre dimineata 4 5 cu ambele maini amortite tare de la cot pana la varful degetelor, nu le mai simt deloc.cum ma trezesc incepe sa imi dispara amorteala dar e urmata de dureri de la cot pana la varful degetelor destul de pronuntata si o senzatie usoara de surnicatura. nam nici o prob de inima sau altele. ...am kutat pe site despre aceasta problema dar e putin cam fraieste si fara raspunsuri concrete de la vreun specialist desi se numeste sfatul medicului.
mutumesc o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

love4rapid (acum 10 ani)

Duceti-va si faceti analizele la sange multi dintre voi s-ar putea sa aveti ori lipsa de calciu ori de magneziu am fost la n medici pana am descoperit ca aveam o lipsa de magneziu in organism am inceput sa iau si nici vorba sa mai amortesc....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

love4rapid (acum 10 ani)

Duceti-va si faceti analizele la sange multi dintre voi s-ar putea sa aveti ori lipsa de calciu ori de magneziu am fost la n medici pana am descoperit ca aveam o lipsa de magneziu in organism am inceput sa iau si nici vorba sa mai amortesc....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Beni (acum 10 ani)

Si eu am avut probleme cu amorteala mainilor pe timpul noptii.
Incercati sa nu beti lapte, branza si orice alte produse lactate pentru o luna si ...sper sa va simtiti mai bine.
Laptele este mult mai daunator organismului decat se stie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nina (acum 8 ani)

Cum ai ajuns tu la concluzia ca laptele afecteaza organismul ? Este prima data cand aud asta ! Fa si tu o vizita pe la tara si intreaba de parintii copiilor ce au crescut pe acolo si ai sa gasesti raspunsul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nina (acum 8 ani)

Beni, cum ai ajuns tu la concluzia ca laptele afecteaza organismul ? Este prima data cand aud asta ! Fa si tu o vizita pe la tara si intreaba de parintii copiilor ce au crescut pe acolo si ai sa gasesti raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Laptele è bun doar pana la pubertàte,dupa aceea organismul e mai bine farà lapte,Sunt multe cazuri in care nu trebuie pur si simplu sa bei lapte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 8 ani)

Amortelile pot fi de la lipsa de calciu si magneziu cum a spus cineva mai sus, dar nu strica sa faceti o analiza sa vedeti cum stati cu b12 din sange. B12 afecteaza sistemul nervos si majoritatea dr nu il testeaza desi ar trebui. Doamne Ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Beni (acum 8 ani)

Nina, ma indoiesc ca cei de aici beau lapte de la tara.
In ziua de azi laptele e mai mult apa, zahar si alte chestii daunatoare organismului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudia (acum 8 ani)

cred ca de 12 ani am probleme cu amortirea mainilor din varful degetelor pana la umeri inclusiv,sunt si dureroase, nu le am bagat in seama pana acum cv timp de cand am un copil si pur si simplu sunt enervante pt ca abia schimbam si pampersul fie noapte, fie zi , ori ce as face la fel patesc pana cand am tinut o dieta sau regim pot sa i spun...nu am mancat nimic dulce si dupa vreo 3 zile nu imi mai amorteau mainile.Eu cred ca de la zahar in general, cel putin asta am observat eu, nu stiu ce am, testul de zahar a iesit bine, nu am diabet,testul de sange e ok deci...nu stiu ce e, va trebuii sa mai fac niste analize.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2