..virus hpv

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de mariana370129049 cu 15 ani in urma

...daca eu am virusul,am facut conizatie si inac il mai am,atunci sigur il are si partenerul meu?,,daca o sa ma operez voi mai avea aceeasi viata sexuala?..sant foarte suparata ,uneori imi doresc sa nu mai exist...dar am un copil care are nevoie de mine...cum e acest virus la barbati..ce urmari are si dupa cat timp apar?...va rog sa/mi raspundeti care stiti ceva despre acest virus..mentionez..ca nu am inca cancer..doar virusul si urmeaza sa primesc un raspuns de la medic ce trebuie sa fac..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna Daneza,
Din pacate nu exsita inca tratament pentru HPV. Am citit ca se studiaza un posibil tratament.
Stiu ca ambii parteneri trebuie examinati si tratati concomitent, pentru a se evita reinfectarea.
Mai multe poti afla intrand pe //sfatulmedicului.ro/articole/Obstetrica-ginecologie/Papiloma_virus_uman_HPV__testare/Generalitati_295_1.html
Sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta400 (acum 15 ani)

buna daneza!acum 5 ani am fost operata de cancer la colul uterin si acum sunt foarte bine.viata mea sexuala e la fel de buna ca inainte...totul tine de psihic si de optimism.trebuie sa te bucuri ca ai depistat din timp,stiu ca esti speriata dar incearca sa fii mai optimista.cum se depisteaza la barbati inca mai caut.apropo, bucurate ca ai avut sansa de a deveni mama...eu am pierdut-o...sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Suzana11134835 (acum 15 ani)

si eu am fost operata acum un an si ma simt excelent.Ai un regim de viata special?Eu am avut carcinom in situ,am facut raze si hister. largita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta400 (acum 15 ani)

hello!da,am un regim de viata mai special:ma hranesc cu optimism,cu fericire si ma bucur in fiecare zi ca traiesc si ca mi-a dat D-zeu un sot minunat...in rest nimic.si eu am avut tot carcinom in situ,raze si hister.eu am fost la fundeni,tu?te pup si multi multi ani inainte!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Suzana11134835 (acum 15 ani)

Ma bucur ca esti fericita.Cand ma gandesc ca acum un an pe vremea asta eram foarte deprimata,nu dormeam si ma pregateam de operatie dupa raze ,nici nu imi vine sa cred ca acum ma bucur de viata asa de mult...de rasaritul soarelui,de pomi i care inmuguresc,de florile mele din curte, de aer, de tot.De lucruri pe care inainte nu le dadeam asa mare importanta.Eu tot la Fundeni m_am operat slava domnului,pentru ca am vazut ca in alte parti nu fac raze inainte in carcinom in situ,considera ca e suficenta operatia,dar ei au mai multa experienta.M_a operat Dr. Aldea.Pe tine?Dupa operatie la analiza fragmentelor nu mi_a mai iesit decat displazie severa,ceea ce m_a bucurat foarte mult.Cati ani aveai cand te_ai opera?.Eu 40.Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta400 (acum 15 ani)

daaaa e super perioada asta a anului,nu degeaba imi place sunt nascuta in mai.si eu stau la curte,m-am mutat in decembrie si sunt innebunita.mi-au inflorit zambilele si sunt superbe,dar eu astept narcisele albe si lalelele sunt preferatele mele.pe mine m-a operat Dr.Popa si razele le-am facut la Dr.Savu.au avut multa grija de mine,eu aveam doar 26 de ani.eu sunt din lacul sarat jud. Braila,tu?daca vrei sa-mi zici.ZAMBESTE!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Suzana11134835 (acum 15 ani)

Eu sunt din Constanta si vad ca ne asemanam .Eu m_am mutat la casa acum un an si jumatate.Pot spune ca e prima primavara adevarata din viata mea.Acum ma bucura pana si ploaia,orice.Si nu imi doresc decat sanatate,restul vin de la sine.Spune_mi te rog in ce au constat controalele periodice pe care banuiesc ca le_ai facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta400 (acum 15 ani)

la control ma duc din 3 in 3 luni si e control ginecologic,la ambii doctori.imi permit sa-ti dau un sfat:nu sta de vorba cu toate babele de pe acele holuri...te incarca numai cu energii negative.tu la ce doctor ai facut razele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Suzana11134835 (acum 15 ani)

Eu am facut razele cu dr.Ionescu.Eu tot la trei luni merg la control ginecologic.Iar in legatura cu doamnele de pe holuri,am fost avertizata de o buna prietena care a fost si ea in acceeasi situatie acum 16 ani,tot la Dr.Aldea.Si ea este foarte bine.Avea 39 de ani cand s_a operat.Razele cum le-ai suportat?Eu foart greu ,aveam zilnic diaree si asta timp de doua luni,luam imodium si slabisem din cauza asta vreo cinci kg,pe care le_am recuperat dupa operatie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta400 (acum 15 ani)

raze,raze,mama lor de raze.mi-a fost foarte rau(diaree,voma)si eu am slabit mult,nu mancam nimic toata saptamana,doar duminica dupaamiaza reuseam si mancam cate ceva.de vreo 2 ori au vrut sa ma bage la perfuzii,dar am scapat fara.oricum eu am slabit de la 52kg la 40kg,parca eram schelete imbracat.a fost ingrozitor dar e bine cand totul se termina cu bine.apropo tu ai facut aplicatii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Suzana11134835 (acum 15 ani)

Da,am facut si doua aplicatii.Ma bucur ca am ajuns la Fundeni,caci initial eram programata la alt medic din Bucuresti,dar nu stiu ce m-a facut sa ma razgandescsi am reusit sa dau de fosta mea colega care m-a indrumat(cea care s-a operat acum 16 ani).Acel medic vroia sa ma operze fara raze inainte si nu cred ca ar mai fi fost poate la fel de bine.Tie ce ti-a iesit in urma operatiei la biopsie?Si te rog sa imi spui ,legat de alimentatie ce anume eviti si daca ai folosit suplimente alimentare,vitamine,naturisteorice legat de dieta.Daca nu iti cer prea mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta400 (acum 15 ani)

eu am fost operata inainte de raze si asta numai ca era incipienta boala,acele raze nu au facut altceva decat sa arda si alte eventuale celule ramase,asta daca mai erau.rezultatul exact nu-l stiu acum,maine ma uit pe rezultat si am sa ti-l zic.in legatura cu alimentatia nu tin regim,mananc orice.vitamine nu am luat pentru ca oricum sunt la menopauza si este riscul sa ma ingras,daca mai luam si vitamine era riscant.cel mai bine este sa luam vitamine si calciu din alimente,fructe si legume.kiwi,ficat,salata verde,varza cruda,sfecla rosie...cam astea sunt prioritare pe lista mea,bine ele ar mai fi dar eu atat imi amintesc ca astea imi plac foarte mult.pastile naturiste nu am luat decat pentru menopauza ca am avut ceva probleme.mie mi s-a spus ca nu am voie acid folic si B12,asta din pastile si injectii.si inca ceva nu-mi ceri prea mult.o zi buna si nu uita -ZAMBESTE!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta400 (acum 15 ani)

zezultatul de la anatomia patologica este:tumora reziduala.carcinom epidermoid nekeratinizant cu celula mare col uterin cu extensie in parametru stang.si ganglioni neinvadati.eu sunt convinsa ca acum sunt anatoasa si tot timpul mi-am impus sa nu fac o tragedie din asta.tu ai copii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Suzana11134835 (acum 15 ani)

Am o fata superba de 21 de ani.Cel mai bine e sa nu ne mai gandim la ce a fost,sa ne bucuram de fiecare clipa si de faptul ca am avut sansa sa descoperim la timp problema ca sa putem sa o taiem din radacina.Eu am scapat destul de usor cu menopauza,am avut la inceput insomnii,transpiratie si o sensibilitate accentuata,dar asta s-a intamplat pe perioada razelor,inaite de operatie.Dupa doua ,trei luni de la operatie nu am mai avut nimic.Acum la aproape un an nici nu simt nici o diferenta fata de cum eram inainte.Nici nu stiu daca tu ai avut sansa de a avea copii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta400 (acum 15 ani)

nu,eu nu am avut aceasta sansa minunata.tocmai asa am aflat,am fost la control inainte sa raman insarcinata.am vrut sa fac totul ca la carte sau asa ceva.rezultatul a fost foarte neplacut tinand cont ca eu mi-am dorit 3 copii.norocul a fost de partea mea,mi s-a spus ca daca faceam un copil,in perioada aia,intr-un an muream.chiar am avut neplacerea de a cunoaste o fata in situatia asta.uite asa mai am un motiv de bucurie ca traiesc,ca iubesc si sunt iubita.sa-ti traiasca mandria si bucuria vietii.in curand ai sa fii soacra mica,sa fii o soacra buna si iubitoare cum e a mea.o zi buna si frumoasa.pupici!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: