Va rog sa dati un raspuns!!

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de catalin30nik cu 13 ani in urma

Am avut un contact sexual neprotejat, am fost la medic din cauza usturimilor si scurgerilor.Analiza pe lama si de urina, diagnostic uretrita, Tratament Amoxacilina dupa tratament au inceput iar usturimile dar fara secretie, (am facut alte analize de urina si au iesit bine) cand era cald usturimile pareau sa fie mai intense, sau ameliorat in timp dar nu au disparut, am avut un alt contact sexual si cred ca i-am transmis ceva pt ca si ea a inceput sa aiba usturimi, am mers la dermatolog i-am dat analizele anterioare si m-a diagnosticat uretrita netratata. Tratament: ospexim 1000 (cred) si antimicotice 1 pe saptamana, usturimile au disparut aproape in totalitate, dar ac***a in vedere ca partenera nu a luat acelasi tratament cred ca m-am reinfectat si usturimile tot fara scurgeri au inceput sa reapara si in iarna s-au intensificat. Recent am fost iar la medic , Rezultat analize urina :.. PH...........6,0
densitate................1025
proteine......negativ
glucoza.......negativ
corpi cetonici .......negativ
nitriti....negativ
urobilinogen..........negativ
pigmenti biliari............negativ
Sediment; CCA. 2-4 leucocite /camp , Mucus prezent
aspect macroscopic culoare galbena, turbiditate; limpede , sediment absent filamente absente.
Examen microscopic: prezente cca.2-4 leucocite prezent mucus , Cultura:
numar total germeni: sub 1.000 UFC/ml Interpretare : sub 1.000 UFC/ml bacteriurie fiziologica,clinic nesemnificativa.
Tratament doza unica 3 pastile antibiotic, cuminol 2 pe zi si doxaciclina 100 una pe zi intre cuminol, nu am luat no-spa(sa fie asta problema deoaredce imi era prescris 1 pe zi?). Dupa tratament s-au amplificat iar usturimile nu am mai avut nici un contact sexual cu cateva luni inainte de analiza curenta si nici dupa dar au aparut iar usturimi fara secretie. Ce mai este de facut ? la ce medic sa mai merg, sau sa incep tratamentul cu ospexim si antimicotice?deoarece acel a avut un efect pozitiv... au trecut deja aproape 2 ani de la prima infectie sa fie ceva grav si cronic? Va rog sa ma ajutati cu sfaturi macar, va multumesc!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Iuli (acum 13 ani)

2 lucruri: 1. Primul contact neprotejat a fost o mare imprudenta din partea ta. Dar nici dupa aceea nu te-ai invatat minte si ai facut in continuare sex neprotejat, stiind ce ai si ca risti sa se agraveze si sa ii dai si ei? As vrea sa calific aceasta atitudine dar ma abtin. 2. Parerea mea este urmatoarea: nu mai folosi nimic timp de o luna. Spala-te cu apa calduta (NU fierbinte) si sapun (eventual ia-ti unul special pt zona intima, cele folosite de femei). Dupa o luna, cand corpul s-a curatat de tot ce ai bagat in el, mergi si fa analizele de la capat intr-o dimineata fara sa te speli in ziua aia, ca sa vada medicul exact ce ai fara sa fii sub tratament si sa iti prescrie ceva adecvat. Intre timp fie nu ai contact sexual, fie te protejezi cu prezervativ de la inceputul actului (inaintea penetrarii). Alege prezervative slab lubrifiate. Dupa terminarea actului urinezi si pe urma faci un dus. Trebuie sa stii ca la orice medicament folosit mult timp corpul face rezistenta si nu mai are nici un efect.
Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin30nik (acum 13 ani)

1 da am fost inconstient desi am vb cu ea despre asta 2 am facut mai multe analize inainte sa o fac cu ea( mi-a spus ca a mai avut cistita cu cel care a fost inaintea mea) fara prezervativ pt ca la inceput am facuto cu ea cu prezervativ. sunt sigur ca nu a avut nimic pana la mine si nici eu pana la aia de inainte de ea. (pe langa analize de urina dupa cele intamplate mi-am faut mai multe analize.) inainte de craciun am mai facut o analiza fara sa iau antibiotice, antibiotice nu am luat deloc nici la analiza recenta. Nu inteleg de ce in urina nu iese nimic.!!!! Am sa fac tratamentul pe care l-am faut inainte , Amoxacilina 1000, 1 la 12 ore a fost singurul tratament dupa care nu am mai simtit arsuri si deranj, sau a fost o p***ancidenta nu stiu, ea nu s-a tratat in acelasi timp de aceea cred ca m-am reinfectat desi in urma cu 4 luni de cand ne-am despartit a zis ca nu mai are arsuri de nici un fel ea a fost la ginecolog dupa arsuri dar inainte a luat antibiotice asa ca i-a gasit doar candida. acum a fost iar mi-a zis, nu ca ar avea, doar ca s-ar putea sa aiba usturimi in gat de la un gonococ. in fine asta i-a zis medicul fara analize. Am analizele de la aceea de la care a inceput totul. Stai sa le citesc;..... secretie vaginala....
rezultat:.. tricomonas
.............soor
............Go (e subliniat)
.............chlamidia, la toate e facuta o acolada si ii pune negativ
Frecvente celule epiteliale, frcvente leucocite PMN.... neutofiei izolate si grupate, flora microbiana abundenta reprezentata de coci si cocobacili- imagine sugestiva pentru ..........Gardenerella vaginalis. alt buletin.....
2 col lezional, colpita mixta si mai scrie ceva ce nu inteleg (arenta) si tratamentul cu metronidazol
zanocin 200 mg tantum roza
etc. de aici a inceput totul. si nu s-a terminat nici azi acum dupa tratamentul cu antibiotice am luat metronidazol de 3 zile da nu simt nici o schimbare 80% din zi am arsuri ( inainte cu un an am facut analize de urina la laboratoare diferite si nimic, am facut si de sperma doar la un laborator si tot nimic, am facut analiza pt chlamydia din sange si tot negativ.) nu stiu ce sa mai fac .....!!! as vrea sa imi incep o relatie fara griji de genul asta( si uite ca am evitat p***atuatele tocmai de asta. analiza de mai sus este a unei fete de 21 de ani, acum 23 cred. ce sa mai fac poate sa imi raspunda si un medic ? Va rog!"!! nu am luat antibiotice aiurea si nici nu vreau si pt metronidazol am fost la un alt dermatolog i-am aratat istorialul ei si tratamentul meu anterior la care mi-a zis sa incerc. de luni am sa merg iar si am sa ii cer un tratament ospexin 1000 altceva ce sa mai fac cat sa mai stau asa? am facut tot ce am putut ....si bani de unde ultimul tratament cu analize m-a costat 200 de lei. Poate am prostatita , am vazut pe cineva pe forum care povestea ceva asemanator, dar el cred ca avea si in analize cauzele nu mai stiu exact. Sper sa ma puteti ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Tot ce pot sa iti spun este: nu lua tratament de capul tau, nu lua tratament mai mult de 7-10 zile, iar cistita au toate femeile din cand in cand, nu are legatura cu viata sexuala. Eu am facut cistita pe la 9-10 ani, am mai facut pe la 14 etc. Este o simpla "raceala" care trece usor. Nu este o BTS. Si inainte de a face sex fara prezervativ (desi nu vad de ce ar face cineva sex fara prezervativ, dar sa zicem...) cu un partener sexual nou, eu cred ca se impun analize pentru amandoi. p***atuatele...sper ca nici nu le iei in calcul.
Mergi la un urolog din nou fara sa fi luat nimic ceva timp inainte si fa-ti analize pentru toate bolile transmisibile, inclusiv HPV, herpes, tot, inclusiv prostata. Eu asa as face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin30nik (acum 13 ani)

au trecut 2 ani si in astia 2 ani am avut doar o singura partenera HPV se face din sange doar in germania si costa pe putin 100 de euro nu e papanicolau asta care se face la femei in fine in astia 2 ani nu mi-a iesit nimic in zona genitala mi-am facut analize pt hiv vhb vhc si altele ma repet nu am luat nici macar o data medicamente de capul meu si nu am facuto cu p***atuate nici macar cu prezervativ ... in fine nu stiu ce poate fi? si nu stiu nici macar medicii, maine am sa il sun pe medicul care mi-a dat tratamentul care sper ca a venit din vacanta sa ii zic ca tratamentul nu a avut nici un efect. Eu cred ca suntem tratati superficial banii si nici macar sa se uite , ba esti rosu sa palpeze nimic.... am fost la altul ala s-a uitat da ce sa vada daca nu se pre-a vede nimic doar putin rosu in varf si cam atat si nu totdeauna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pishtea (acum 13 ani)

Catalin, incearca sa ajungi la spitalul clinic Fundeni, acolo au specialisti foarte buni; ti-i recomand cu caldura. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: