Va rog ajutati-ma

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de Cornescu25 cu 10 ani in urma

Vara trecuta am cunoscut o fata iar dupa ceva timp am avut primul raport sexual cu ea neprotejat deoarece nu am avut prezervativ la indemana si cu toate ca am incercat sa-i explic ca pana acum nu am mai facut niciodata sex neprotejat , ea m-a incurajat spunandu-mi ca oricum nu poate face copii deoarece are ,, o chestie,, nu stiu exact ce , inauntrul vaginului , care pentru 5 ani nu i permite sa faca copii.Vazand ca insista , desi eu nu doar la asta ma gandeam fiind din fire o persoana foarte prudenta , ma gandeam si la bolile care se transmit pe cale sexuala dar dupa cum spuneam , fata chiar vroia sa facem sex iar eu am cedat si asta a fost iar pe parcursul a 3-4 luni am avut 5 raporturi sexuale neprotejate cu ea.
De cand nu ma mai vad cu ea , au inceput gandurile cum ca as fi contactat o boala iar aceste ganduri sunt bazate pe niste simptome care eu le am si de aproximativ o luna nu pot dormi , ma gandesc intruna la asta , am ganduri negre si nu pot scapa de ele iar analizele mi-e frica sa le fac , probabil o sa lesin inainte de a vedea rezultatul.
Mentionez ca am 25 de ani , sunt sportiv , nu am alte probleme medicale , singura problema actuala sunt simptomele care le am
1.Simt pe lateralul gatului ca si cum as avea ceva umflat , am citit despre ganglionii limfatici in cazul contactarii HIV , eu nu vad nimic umflat dar la palpat simt ceva inauntru destul de umflat iar senzatia o am permanent , ca si cum m-ar apasa cineva pe lateralul gatului.
2.Oboseala , scaderea performanelor sportive
3.Dureri la genunchi si glezne
4.Vedere neclara , mai ales la distanta
5.Lipsa poftei de mancare , saptamana trecuta aveam stare de greata si diaree

Faptul ca avea acea ,,chestie,, pentru a nu face copii inseamna ca a pus-o deoarece sufera de o boala si nu vrea sa fie transmisa copilului ? astfel impedicand 100% sansa de a avea copil ? mentionez ca are un copil de 5 ani.

As dorii sa stiu si eu unde sunt situati ganglionii limfatici pe tot corpul , stiu doar la gat dar am inteles ca in caz de HIV ei se imflameaza pe tot corpul , sau se poate doar cei de la gat ? va rog mult ajutati-ma !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

IQ (acum 10 ani)

"analizele mi-e frica sa le fac , probabil o sa lesin inainte de a vedea rezultatul"

mare barbat mai esti!

Ce vrei sa ti se spuna aici? Pe baza simptomelor pe care le-ai insirat, pot fi nenumarate boli. Daca esti barbat cu adevarat, te duci la doctor, faci analizele necesare si te linistesti. Daca nu, stai si plangi ca o femeie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cornescu25 (acum 10 ani)

ai dreptate ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

infectia HIV are simptome nespecifice, care apar dupa luni/ani de la infectare, in functie de starea de sanatate a individului, de sistemul imunitar, etc

ganglionii se impart in superficiali si profunzi. ii poti palpa pe cei superficiali, localizati: occipital, pre si retroauricular, laterocervical, supra si subclavicular, axilar, epitrohleeni, inghinali. ganglionii laterocervicali se pot mari de volum in numeroase afectiuni, pornind de la o simpla amigdalita, pana la infectii dentare, tumori, limfoame, etc

parerea mea este sa mergi sa iti faci un set de analize:HIV, hepatita B si C - acestea fiind cele mai frecvente boli cu transmitere sexuala care nu dau simptome specifice in primele faze ale bolii. Nu trebuie sa iti fie frica de aceste analize, gandeste-te ca te vor scapa de toate gandurile negre si vei putea sa iti reiei viata normal, fara sa te gandesti ca de fiecare data cand iti este greata ai o boala incurabila

daca ai si alte simptome : scurgeri uretrale, usturimi / arsura la urinare e recomandat sa faci o analiza a scurgerii uretrale

referitor la dispozitivul pe care il avea ea... probabil era vorba de o diafragma vaginala sau de un sterilet intrauterin. sunt metode contraceptive eficiente, care o protejeaza de o sarcina nedorita dar nu de o boala cu transmitere sexuala. nu cred ca este vorba de o boala pe care nu vrea sa o transmita copilului, multe femei aleg o astfel de metoda contraceptiva

pentru tulburarile de vedere iti recomand un consult oftalmologic, iar celelalte simptome s-ar putea sa dispara de la sine in momentul in care afli ca esti sanatos :)

multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cornescu25 (acum 10 ani)

asta o sa fac , o sa ma duc si o sa explic doctorului asa imi va da un set de analize pe care sa le fac
ai dreptate cu reluatul vietii normale , chiar trebuie sa fac ceva , de 2 saptamani ma cantaresc in fiecare zi in care merg la sala , am slabit 2 kilograme pe baza stresului, maine dimineata ma trezesc si ma duc la doctor , is distrus :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

analizele le poti face la orice cabinet particular gen EcoMed. costa 1-2 milioane. eu mi le-am facut in urma cu 2 ani pentru ca lucrez in domeniul medical si sunt supusa unui risc crescut, mai ales pentru ca nu facusem schema completa de vaccinare anti hepatita B

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cornescu25 (acum 10 ani)

Sunt mai speriat decat un copil , desi sunt barbat in toata regula din punct de vedere fizic , am trecut printr un accident foarte grav cand eram mic si am umblat o gramada prin spitale , nu mi-as mai dorii din nou acest lucru , se resimt urmarile din pacate.
Multumesc mult pentru sfaturi ,,Studenda,, :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: