Trihomonada raspuns medic

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de alba cu 12 ani in urma

Buna ziua, sm vrut sa intreb daca e posibil de la partener sa ma infectez cu trihomonada, noi ne-am protejat cu prezervativ, numai ca am facut si sex oral, mai precis el mie mia facut, eu ma feream, dar totush...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

nu ne-ati precizat daca dansul este diagnosticat cu trichomoniaza, sau doriti la modul general sa va feriti de bolile cu transmitere sexuala. va intreb acest lucru, deoarece la barbati in general aceasta boala este asimptomatica, iar daca a fost la medic, cu siguranta i s-a prescris un tratament si evitarea contactului sexual pe durata tratamentului pentru evitarea transmiterii. daca dansul este cel infectat si ati folosit prezervativul, atunci infectia nu s-a transmis, totusi daca inainte de depistarea acestei boli ati avut contact sexual cu dansul, este posibil sa aveti deja infectia si in acest caz tratamentul este recomandat si pentru dumneavoastra.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli cu transmitere sexuala.

alba (acum 12 ani)

Am fost la medic si am dat analizele si mia spus ca e posibil sa fie kiar trihomonada, acum astept rezultatele,pur si simplu nu am intrat in datalii cu domnul Doctor de unde pina unde ar putea fi, dar mai mult nu am avut cu nimeni contact sexual.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alba (acum 12 ani)

Am fost la medic, si mi-am luat rezultatele.
Mi-a indicat urjmatorul tratament;
1.Secnidox 1,0 N2 1 tab *2 ori pe zi in prima zi.
2.Flagyl 0.25 N60 2 tab*3 ori pe zi la orele 7-15-23 din a 2 zi
3.Remora N 20 1 tab *2 ori pe zi la orele 9-21
4.Sup Metromicon Neo N 7 seara din prima zi
5. dupa Metromicon din a 8 zi Fluomizini N 6 seara
6.caps funit 100 mg N4 1 caps*2 ori pe zi.
Am vrut sa intreb parerea dumneavoastra, cit de evectiv e impotriva trihomonadei??si cit e de daunator tot tratamentul asupra organismului???Merci mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Trichomonas vaginalis este un protozoar ce determina trichomoniaza, o infectie uro-genitala cu transmitere sexuala (sex vaginal). Manifestarile infectiei la femeie sunt secretii anormale de culoare galben-verzuie, spumoasa si cu un miros foarte neplacut, prurit vulvar (mancarimi). Daca este cuprinsa si uretra apar dureri, usturimi si arsuri in timpul urinarii. Manifestarile infectiei la barbat , in mare parte absente , ar fi scurgeri moderate si intermitente, fara culoare sau de culoare galben-verzuie, senzatie de arsura, durere si usturime la urinat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

pentru mai multe detalii despre aceasta boala cu transmitere sexuala, in special despre transmitere si posibilitati de tratament, puteti sa cititi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/infectia-cu-tricomonas-tricomonaza_1053

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alba (acum 12 ani)

Am fost la medic, si mi-am luat rezultatele.
Mi-a indicat urjmatorul tratament;
1.Secnidox 1,0 N2 1 tab *2 ori pe zi in prima zi.
2.Flagyl 0.25 N60 2 tab*3 ori pe zi la orele 7-15-23 din a 2 zi
3.Remora N 20 1 tab *2 ori pe zi la orele 9-21
4.Sup Metromicon Neo N 7 seara din prima zi
5. dupa Metromicon din a 8 zi Fluomizini N 6 seara
6.caps funit 100 mg N4 1 caps*2 ori pe zi.
Am vrut sa intreb parerea dumneavoastra, cit de evectiv e impotriva trihomonadei??si cit e de daunator tot tratamentul asupra organismului???Merci mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana (acum 12 ani)

buna,sunt insarcinata,am 27 saptamini mi-au depistat trihomonada,am primit un tratament cu supozitoarele klion d,dupa 10 zile am dat iarasi analiza,totusi am si s-a lecuit,ce pot face in acest caz? cu ce medicamente ma pot trata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 12 ani)

eu am aceasta boala deja un an.
recent am inceput tratamentul.
Am sanse sa ma vindec?????????
sau nu???
va multumesc anticipat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

in cazul in care sunteti insarcinata, infectia cu Trichomonas necesita mult mai multa atentie datorita posibilelor complicatii cu efect asupra sarcinii. tratamentul se va face de principiu cu metronidazol, dar ac***a in vedere sarcina, acesta se va face numai la indicatia medicului dumneavoastra curant care urmareste aceasta sarcina.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

din ce ne-ati scris (domnul Mihai), inteleg ca desi stiti de aceasta boala de aproximativ un an, abia acum incepeti un tratament? sau ati mai incercat de-a lungul timpului diverse tratamente si acestea nu au fost eficiente?
de obicei, tratamentul acestei boli presupune utilizarea unor medicamente antiprotozoare de tipul metronidazol sau tinidazol, doza unica sau doze multiple pana la 7g.
in general rata de vindecare este de pana la 95%, cu precizarea ca trebuie tratati ambii parteneri si ca pe parcursul tratamentului nu ar trebui intretinute relatii sexuale (evita reinfectarea).

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 12 ani)

abia acum am inceput tratamentul.
Mai am o intrebare la dumnevoastra dn.CRISTIAN
cit timp imi va lua tratamentul pina la insanatoshire totala?
va MULTUMESC....

Va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angela (acum 11 ani)

Citi ani ai putea avea acest virus fara ca sa stii,si fara a avea nici un simptom deoarece medicul mi-a spus ca este de foarte mult timp dar nu am avut nici un simptom si am aflat intimplator

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentina (acum 11 ani)

Bună ziua !! Am deja jumate de an de cind ma lupt cu aceasta infectie....partenerul meu dupa ce am avut relatii mi-a zis ca e infectat de trihomonada...mi-a zis ca el se kinuie de 8 ani si nu se poate trata.. am fost si eu respectiv cit de curind posibil si am dat analize ce mi-a aratat ca si eu sunt infectata.. am facut tratament cu metranidazol pastile si supozitoare spalaturi vaginale cu florofilp cred ca asa se numeau si nici uun rezltat dupa ce a uramat ceva timo am mai facut unu si la fel nu a trecut in timpul asta nu am avut relatii ku partenerul . ce sa fac sa ma vindec. msc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angelina (acum 10 ani)

spuneti-mi va rog prezenta steriletului poate impiedica la tratatea trihomonadei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angelina (acum 10 ani)

spuneti-mi va rog prezenta steriletului poate impiedica la tratatea trihomonadei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 8 ani)

da impedica la tratament trebuie scos neaparat caci nu are valoare tratamentul eu am facut primult tratament cu stirirlet si nu a fost bine acuma am scos stiriletul si fac al doilea tratament si sper la bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 8 ani)

da impedica la tratament trebuie scos neaparat caci nu are valoare tratamentul eu am facut primult tratament cu stirirlet si nu a fost bine acuma am scos stiriletul si fac al doilea tratament si sper la bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 10 ani)

Buna ziua. Am o problema. De un an sunt impreuna cu actualul meu sot. Cu 1 luna si jumate in urma, avind mici probleme s-a adresat medicului si a fost diagnosticat cu trihomonada. Atunci m-a acuzat pe mine ca nu i-am fost fidela si asa mai departe. Am facut analizele si eu de 3 ori, la laboratoare diferite. De fiecare data testul la trihomonada a iesit negativ. Sotul a primit deja 2 tratamente si trebuie sa mearga sa vada daca mai este problema. Dupa ce mi-am facut analizele, inclusiv la laboratorul und ea fost el, am intrebat medicul lui si a zis ca este posibil asa ceva ca timp de 1 an sa ai contacte sexuale si sa nu ei boala daca e latenta la partener. E corect acest lucru? Mentionez ca eu, suspectind o sarcina, nu am primit nici un fel de tratament desi medicul lui insista sa iau si eu tratament In schimb la ultimele analize mie mi-au scris chlamydia slab pozitiva. Ce inseamna aceasta? In singe nu mi-au gasit urme de chlamydia. Sfatuiti-ne va rog ce sa facem?.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Soffi (acum 9 ani)

eu am aceeasi problema, am si trihomonada si chlamidia slab pozitiva..insa noi ambii luam tratamentul cu toate ca la sotul meu nu a fost depistata trihomonada..urmeaza si tu tratamentul si protejativa...Totul va fi bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: