Tricomonas vaginalis

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de cipry_blue cu 13 ani in urma

Recent am fost la ginecolog din cauza unor probleme de amenoree si am descoperit in urma efectuarii testului Papanicolau ca am tricomonas vaginalis. In momentul de fata sunt sub tratament atat eu cat si iubitul meu. Tin sa precizez ca nu am avut nicio simptoma, efectuandu-mi testul Papanicolau de rutina. As vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca in conditiile in care singurul meu partener sexual este actualul si in conditiile in care el nu a avut raport sexual decat cu mine de la inceputul relatiei noastre, ca aceasta sa fi existat in organismul lui de minim 8 ani si sa nu se fi manifestat in tot acest timp la niciunul dintre noi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Ionescu (acum 13 ani)

Acesti patogeni nu se iau numai prin contagiere ci apar pur si simplu, dezvoltandu-se din alti patogeni precursori, insa numai in momentul cand apare un mediu propice pt. traiul lor.
Fenomenul este cunoscut de aproape doua secole si se numeste pleomorfologie. Insa medicina il ignora inca, desi cu un simplu microscop cu camera obscura se poate vedea direct in sange nasterea unor microbi noi fara nici o contagiere.

Asadar nu trebuie sa se infecteze nimeni de la altcineva cu trichomonas sau alti patigeni ca sa ii aiba. In plus, numai unde exista si mediul adecvat acesti microbi se pot lua prin infectare sau pot duce la boala.
Prezenta unor microbi nu constituie in sine un motiv de tratament si nici nu duce la vreun succes,
mai ales daca inetlegem ca un medicament care sa lichideze toti patogenii nu exista si chiar daca ar exista, datorita pleomorfologiei acestia apar din nou si fara contagiere.

Pe langa faptul ca nu aveti cum sa lichidati acesti patogeni cu nici un medicament, va deteriorati cu ajutorul la medicamentele toxice calitatea sangelui, lucru care poate duce la aparitia unor alti patogeni si mai periculosi decat cei de care doriti sa scapati.
Dorinta de a face ceva bun cu metode gresite nu poate duce decat la ceva rau.

Este mereu o problema cand cineva se trateaza fara a avea nici un simptom, doar pe baza la niste analize. Cunosc femei care si-au lasat extirpate uterul numai pe baza la o analiza si fara a prezenta nici un simptom.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Un foarte bun exemplu care arata inutilitatea combaterii microbilor cat si aparitia la microbi noi dupa tratamente chimice il gasiti aici:
//sfatulmedicului.ro/comunitate/afectiuni-respiratorii-la-copii/stafilococ-care-revine_26913

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ionescu de mai sus nu este medic ci un individ care nu face decat sa denigreze medicina alopata si sa dea "sfaturi" extrem de periculoase (poti cauta in forum si te vei edifica).
Ca sa iti raspund la intrebare, din pacate nu, nu se poate sa fi avut trichomonas "latent" timp de 8 ani, doar daca ati folosit pana acum prezervativ si abia acum, cand ati facut-o pt primele dati neprotejat, ti-a dat boala. Inteleg insa ca nu ati renuntat la prezervativ de curand. Cel mai probabil unul dintre voi a luat BTS din alta parte si cum tu spui ca nu ai avut alt partener, nu ramane decat varianta la care te gandesti si tu. La barbati, trichomonas este de multe ori fara simptomatologie evidenta (scurgeri usturimi etc). Trateaza-te, folositi prezervativ si...fa o investigatie de unde a pescuit domnul infectia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cipry_blue (acum 13 ani)

Ideea este ca eu m-am dus la doctor pentru un control de rutina, neac***a niciun simptom sau vreo senzatie ciudata, mi s-a facut papanicolau si a rezultat ca am tricomonas. Totodata nici prietenul meu nu a avut niciun simptom ciudat. De aceea va intreb daca exista posibilitatea ca el sa fi avut in corp de mai multi ani si sa nu se manifeste la niciunul dintre noi?
Ar mai exista posibilitatea ca ori eu, ori el sa fi contactat si altfel decat prin contact sexual?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Cipry, trichomonas nu are intotdeauna manifestari la barbat si sunt cazuri in care nici la femei nu se manifesta. Intrebarea este simpla: cand ti-ai facut ultima data analize si nu aveai nimic? Ma gandesc ca ti-ai mai facut de 8 ani incoace. Intre cand ai facut ultimele analize si acum ai contractat virusul.
Nu, nu se poate lua altfel decat prin contact sexual pentru ca trichomonas nu supravietuieste in mediu extern decat extrem de putin timp. In principiu, singura cale de transmitere este cea sexuala normala (nu orala).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cipry_blue (acum 13 ani)

Mi-am facut ultima data analizele acum aproximativ un an si jumatate. Ceea ce m-a mirat pe mine este faptul ca atunci cand mi s-a spus ca exista posibilitatea ca iubitul meu sa aiba dinainte sa fie cu mine (adica de peste 7 ani) si sa se vada abia acum, mi s-a spus totodata ca oricum este f veche deoarece se afla in col si nu in vagin asa cum as fi fost normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian Tanase (acum 13 ani)

Buna ziua doamna Iuli,
sunteti medic ? Am si eu o problema asemanatoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cipry_blue (acum 13 ani)

Poti sa detaliezi care e cazul tau Marian? Poate ne mai sfatuim intre noi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

david (acum 13 ani)

Este o infectie produsa de un protozoar (parazit microscopic, micro-organism) numit Trichomonas Vaginalis.

deci Iuli nu este medic, altfel stia ca tricomonas vaginalis nu este un virus.

daca vreti sa scapati sigur , puteti folosi cu cea mai mare incredere TRANSFER FACTOR PLUS

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorys (acum 13 ani)

buna...am shi eu o problema. de doi ani ma tratez de candida. pina acum dadeam analiza simpla. saptamina trecuta in urma efectuarii unei analize mai aprofundate am fost diagnosticata cu tricomonas vaginalis. am efectuat analizele impreuna cu iubitul, shi el nu are. nu aveam nici un simptom. cu 4 ani in urma am fost infectata de trihomonas de fostul meu iubit, dar m-am tratat. shi iata acum diagnosticul....nu inteleg nimik, posibil sa mai fi ramas ceva???poate 4 ani sa ai asa ceva shi sa nu stii? shi plus la asta sa nu infectez pe nimeni???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cipry_blue (acum 13 ani)

Se poate. La mine s-a mirat doctorita ca cica ar fi trebuit sa fie in col si era mult mai sus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

De pe sfatul medicului
Generalitati

Tricomonaza este o boala cu transmitere sexuala. Ea necesita tratament pentru a se preveni transmiterea la alti parteneri si pentru a preveni complicatiile care pot apare la femeile insarcinate. Atat barbatii cat si femeile pot face boala, insa ea este mai frecventa la femei.
Cuprins articol

1. Generalitati
2. Cauze
3. Simptome
4. Mecanism fiziopatogenetic
5. Factori de risc
6. Consultul de specialitate
7. Expectativa vigilenta
8. Medici specialisti recomandati
9. Investigatii
10. Tratament - Generalitati
11. Tratamentul gravidelor cu tricomonaza
12. Tratament de intretinere si in caz de recidiva
13. Profilaxie
14. Tratament ambulatoriu
15. Optiuni de medicamente
16. Tratament chirurgical
17. Alte tratamente

CauzeSus

Boala este data de un parazit mic (Trichomonas vaginalis – protozoar unicelular) care se transmite pe cale sexuala de la un partener infectat. La femei, parazitul infecteaza de obicei vaginul, uretra, cervixul uterin, vezica urinara precum si glandele din zona genitala cum ar fi glandele lui Bartholin sau glandele lui Skene. La barbati infectia se dezvolta la nivelul uretrei sau la nivelul preputului la barbatii necircumcisi.
SimptomeSus

Aproximativ 50% din femeile infectate si aproximativ 90% din barbatii infectati nu prezinta simptome. Daca acestea apar, aceasta se intampla de regula in prima saptamana de la infectie. Cu toate acestea, simptomatologia poate apare oricand intre luna 1 si 6 de la infectie.

La femei

Simptomatologia poate fi mai severa in timpul sarcinii sau inainte de ciclul menstrual si poate include:
-secretii abundente galbui sau gri-verzui, uneori cu aspect de spuma la nivel vaginal
-prurit vaginal sau iritatie la acest nivel
-miros urat, anormal
-dureri la contactul sexual (dispareunie)
-zone de culoare mai rosie la nivelul organelor genitale externe sau al cervixului
-durere la mictiune (disurie) sau mictiuni frecvente
-disconfort in etajul abdominal inferior; acesta nu este un simptom comun al bolii si poate pune problema unei alte afectiuni concomitente.

La barbati

Acestia prezinta rareori simptomatologie, dar cu toate acestea tratamentul este necesar. Simptomele pot fi:
-secretii anormale la nivelul penisului
-senzatia de arsura dupa mictiune
-iritatie si roseata la varful penisului.
Simptomele din tricomonaza sunt similare cu cele ale altor boli cu transmitere sexuala cum sunt gonoreea sau infectia cu chlamydia.
Mecanism fiziopatogeneticSus

Infectia cu tricomonas se produce prin contacte sexuale neprotejate cu un partener sexual infectat. Multe femei si majoritatea barbatilor, nu prezinta simptome dupa infectie. Daca simptomatologia apare, aceasta se intampla de regula, in prima saptamana de la infectie. Cu toate acestea, simptomatologia poate apare oricand intre luna 1 si 6 de la infectie.

Boala necesita tratament pentru a se preveni transmiterea la alti parteneri si pentru a preveni complicatiile care pot apare la femeile insarcinate. Atat persoana infectata cat si partenerul/partenera acesteia, trebuie tratate simultan pentru a evita reinfectarea reciproca. Uneori infectia se transmite prin contactul cu un obiect (de exemplu prosop ud) pe care o persoana infectata tocmai l-a folosit. Deoarece parazitul nu poate supravietui timp indelungat pe obiecte, aceasta forma de infectie este rara. La fel de rara este si transmiterea de la mama la fat in timpul unei nasteri pe cale vaginala.
Factori de riscSus

Femeile active sexual, cu varsta cuprinsa intre 16 si 35 de ani, sunt cele mai expuse riscului de infectie cu tricomonas. Se presupune ca una din 5 femei din aceasta categorie, va fi infectata la un moment dat.

Riscul de infectie creste daca:
- nu se foloseste prezervativul la contacte sexuale cu un partener nou sau cu un partener care se presupune ca a fost expus unei boli cu transmitere sexuala; parazitul se poate transmite chiar daca persoana infectata nu prezinta simptome
- exista parteneri sexuali multipli, care cresc riscul expunerii la boli cu transmitere sexuala; adolescentii si adultii tineri au risc mai mare de infectie cu tricomonas precum si pentru alte boli cu transmitere sexuala, deoarece partenerii lor sexuali, adesea, au avut alti parteneri inainte, care puteau fi infectati.

Odata cu infectia cu tricomonas se pot lua si alte boli cu transmitere sexuala, cum sunt gonoreea, infectia cu chlamidia, HIV sau sifilis. Daca se diagnosticheaza una din aceste boli, se recomanda teste suplimentare si pentru celelalte boli cu transmitere sexuala, pentru a se trata toate in acelasi timp. Unele din aceste boli care se transmit in urma contactelor sexuale, asa cum este infectia HIV, sunt amenintatoare de viata. Exista studii care au aratat ca infectia cu tricomonas creste riscul infectiei cu HIV. Femeile care sunt infectate cu tricomonas au risc crescut de a face alte infectii vaginale. Aproximativ 20% din aceste femei au concomitent si alta infectie vaginala.
Consultul de specialitateSus

Consultul medical de urgenta este recomandat daca:
-apar dureri in etajul abdominal inferior si febra peste 38.3 grade C, impreuna cu secretii vaginale anormale
-simptomatologie caracteristica unei infectii vaginale sau de tract urinar inferior la o femeie insarcinata.
Consultul medical se recomanda daca:
-apare o secretie vaginala anormala
-apare prurit vaginal neobisnuit
-partenerul sexual a fost diagnosticat sau tratat recent pentru tricomonaza
Expectativa vigilentaSus

Nu se recomanda perioada de expectativa vigilenta in cazul infectiei cu tricomonas. Boala necesita tratament pentru a se preveni transmiterea la alti parteneri si pentru a preveni complicatiile care pot apare la femeile insarcinate.
Medici specialisti recomandatiSus

Medicii specialisti care pot diagnostica si trata boala sunt:

-medicul de familie
-medicul internist
-medicul ginecolog
-medicul urolog (in cazul barbatilor)
InvestigatiiSus

Infectia cu tricomonas se diagnosticheaza pe baza unei anamneze, care va include si intrebari despre viata sexuala si obiceiurile sexuale si a unui examen obiectiv. La femei, examenul obiectiv include examinarea vizuala a organelor genitale externe, a vaginului si cervixului, pentru e detecta eventualele pete mai rosii cauzate de parazit. Orice secretie vaginala va fi evaluata pe baza culorii, mirosului si consistentei si se va examina o proba din aceasta secretie. La barbati, examenul obiectiv include examinarea penisului si prelevarea unei probe de secretie uretrala.

Testele care se efectueaza pentru identificarea parazitului sunt:
-cea mai comuna in cazul femeilor, este examinarea microscopica a secretiei vaginale; procedura identifica parazitul in 60-70% din cazuri
-alte teste disponibile, dar mai putin utilizate, sunt cultura parazitului, cu o rata de identificare de 95% dar putin utilizata, deoarece examenul fizic si examinarea la microscop corect facute pun diagnosticul; procedura se foloseste totusi, mai ales in cazul barbatilor infectati
-prelevarea de probe ADN, care detecteaza materialul genetic al parazitului este o alta examinare, insa se face foarte rar si de obicei in cadrul unor studii de cercetare.

Odata cu infectia cu tricomonas se poate lua si alta boala cu transmitere sexuala, cum ar fi gonoreea, infectia cu chlamidia, HIV sau sifilis. Daca se diagnosticheaza una din aceste boli, se recomanda teste suplimentare si pentru celelalte boli cu transmitere sexuala, pentru a se trata toate in acelasi timp.

La femei, parazitul poate fi identificat si in urma testului Papanicolau, care se face de rutina, ca metoda de screening a cancerului de col uterin la consultul ginecologic periodic. Acuratetea acestui test in identificarea parazitului variaza in opinia specialistilor. Cu toate acestea, daca se identifica tricomonas in urma acestui test, se va incepe tratamentul.

Tratament - GeneralitatiSus

Tricomonaza se trateaza cu medicamente antiprotozoare, pe cale orala, asa cum ar fi metronidazolul sau tinidazolul. Medicamentele se iau fie in doza unica de 2 g, fie in doze multiple (de la 250 la 500 de mg) care sa totalizeze cumulate 7 g. Rata de vindecare a bolii prin tratamentul cu metronidazol este de 90-95%. Deoarece tratamentul cu tinidazol a fost recent aprobat de catre organizatiile internationale, s-au facut putine studii care sa evalueze eficacitatea sa, insa se presupune a fi apropiata de cea a metronidazolului.

Ambii parteneri sexuali trebuie tratati simultan, pentru a creste rata de vindecare si pentru a preveni posibilitatea reinfectiei si a transmiterii la alte persoane. Pe timpul tratamentului se recomanda evitarea contactelor sexuale atat timp cat este prezenta simptomatologia. In mod ideal, se recomanda evitarea contactelor sexuale pe timpul tratamentului si inca o saptamana dupa aceea, in cazul tratamentului cu doza unica de metronidazol. Pacientii care sunt infectati si cu HIV au acelasi tratament ca si cei HIV negativi.
Tratamentul gravidelor cu tricomonazaSus

Infectia cu tricomonas in timpul sarcinii creste riscul rupturii premature a membranelor si a nasterii premature. Riscul nu pare sa scada nici daca boala este tratata. Organizatiile internationale recomanda ca femeile insarcinate si infectate cu tricomonas si care prezinta simptomatologie oricand in timpul sarcinii, sa ia o singura doza de 2 g de metronidazol pe cale orala. Supozitoarele vaginale (ovule) sau cremele cu metronidazol, nu sunt eficace in tratamentul bolii dar pot reduce disconfortul si inflamatia din zona genitala.
Tratament de intretinere si in caz de recidivaSus

Daca simptomatologia dispare nu este nevoie de nici un tratament de intretinere. Reinfectia cu tricomonas este posibila si de aceea este important sa se ia masuri de a reduce riscul de expunere la boli cu transmitere sexuala.

Daca simptomatologia persista, se recomanda tratament cu metronidazol in doza de 500 mg, de doua ori pe zi pentru inca 7 zile. Daca nici acest tratament nu este eficace se recomanda tot metronidazol, in doza de 2 g, o data pe zi, timp de 3-5 zile.

Daca si acest tratament esueaza si este exclusa reinfectia, atunci se impun teste suplimentare pentru a determina cauza simptomatologiei. Este posibil ca infectia sa fie data de o tulpina de tricomonas care sa fie rezistenta la medicatia antiprotozoare. In acest caz se recomanda tratament cu doze crescute de tinidazol, care este la fel de eficient ca si metronidazolul in vindecarea tricomonazei. Daca boala nu este tratata corespunzator sau nu este tratata deloc, pot apare complicatii, cum sunt boala inflamatorie pelvina la femei sau afectiuni ce pot duce la sterilitate la barbati.

De retinut!

Supozitoarele vaginale (ovule) si cremele cu metronidazol nu sunt recomandate, deoarece calea de administrare orala este mult mai eficace. Aceste produse sunt si mai ineficiente daca sunt aplicate in alte zone decat zona vaginala si a cervixului. Ele au o rata de vindecare a bolii de aproximativ 50%. Gelul vaginal cu metronidazol, folosit pentru tratamentul vaginitelor bacteriene, nu este recomandat in tratamentul tricomonazei. Daca boala nu este tratata corespunzator sau nu este tratata deloc, pot apare complicatii cum sunt boala inflamatorie pelvina la femei sau afectiuni ce pot duce la sterilitate la barbati.
ProfilaxieSus

Folosirea prezervativului

Sexul protejat (folosirea prezervativului) scade riscul contactarii unei boli cu transmitere sexuala. Acesta trebuie pus inainte de inceperea oricarui contact sexual. Se recomanda folosirea prezervativului cu un partener nou, pana cand este sigur ca acesta nu are nici o boala cu transmitere sexuala. Pentru a preveni infectia cu tricomonas este importanta folosirea corecta a prezervativului.

Folosirea diafragmei

Se recomanda folosirea diafragmei chiar daca femeia ia medicamente anticonceptionale, pentru a reduce riscul de aparitie al unei boli cu transmitere sexuala. Diafragma se poate folosi de catre femeile al caror partener nu are sau refuza sa foloseasca un prezervativ.
Tratament ambulatoriuSus

Nu exista tratament ambulatoriu pentru tricomonaza, dar se pot reduce factorii de risc. De obicei boala nu se transmite prin contactul cu obiecte, insa se recomanda evitarea folosirii obiectelor ca prosoapele ude, care au fost folosite de persoane potential infectate cu tricomonas. Desi poate fi inconfortabil, folosirea tampoanelor de catre o femeie infectata cu tricomonas este sigura. Dusurile nu sunt recomandate deoarece nu ajuta la diminuarea simptomatologiei.
Optiuni de medicamenteSus

Medicamentele antiprotozoare, cum sunt metronidazolul sau tinidazolul, sunt substante care omoara parazitul care provoaca boala.

De retinut!

Supozitoarele vaginale (ovule) si cremele cu metronidazol nu sunt recomandate, deoarece calea de administrare orala este mult mai eficace. Aceste produse sunt si mai ineficiente daca sunt aplicate in alte zone decat zona vaginala si a cervixului. Ele au o rata de vindecare a bolii de aproximativ 50%. Gelul vaginal cu metronidazol, folosit pentru tratamentul vaginitelor bacteriene, nu este recomandat in tratamentul tricomonazei.
Tratament chirurgicalSus

Nu exista nici un tratament chirurgical care sa vindece infectia cu tricomonas.
Alte tratamenteSus

Nu exista deocamdata alt tratament pentru tricomonaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorys (acum 13 ani)

La mine mi-a spus ca e cronica...asha ma tem ca nu o voi putea trata...plus la asta shi candida dispare shi peste 2-3 luni apare inapoi....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DAN (acum 8 ani)

MAJORITATEA FEMEILOR NU MERG LA CONSULTATIE DEOARECE GINECOLOGII DIN TARA ASTA NU PERMIT PARTENERILOR SA INTRE LA CONSULTATIE….SOTIA MEA NU MERGE FARA MINE NICI LA TESTUL BABES- PAPANICOLAU….SPUNE CA SE SIMTE RELAXATA SI IN SIGURANTA DOAR ATUNCI CIND SINT SI EU LINGA MASA DE CONSULTATIE….DOMNILOR GINECOLOGI, SINTEM IN SECOLUL XXI….FITI MAI DESTUPATI LA MINTE….ADOPTATI O GINDIRE MAI MODERNA….NU MAI DECIDETI IN LOCUL NOSTRU CA SI CUM NOI AM FI OLIGOFRENI ....PARTENERELE NOASTRE AU NEVOIE DE NOI IN ASTFEL DE IMPREJURARI….CA SA NU MAI VORBESC DE NASTERE….

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: