TEST HIV

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de vn4ever cu 11 ani in urma

Acum 3 luni am facut sex neprotejat cu o fata. S-au auzit vorbe cum ca ar avea HIV. Am discutat cu ea , neac***a incredere in ea,sau poate ca ar avea HIV si ea nu stia am fost sa-mi fac testul hiv la 5 saptamani a iesit NEGATIV dupa am facut la 3 luni NEGATIZV. Credeti ca exista sanse la 6 luni sa iasa pozitiv? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

ionut4chat (acum 11 ani)

Asta depinde... E cam periculos HiV - ul si nu prea sunt sanse de a scapa de el, insa un grup organizat, se pare ca in Elvetia a gasit un antidot...
Dar dupa descrierea ta se pare ca rezultatele sunt destul de bune!
Asigura-te in timpul asta pana ai controlul ca nu vei mai face sex, doar in perioada asta, dupa ce vei scapa sa te asiguri inainte cu cine faci sex.
Sucess!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 11 ani)

ar trebui sa nu mai faci se fara prezevativ daca nu ai incredere in ea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mihaita Viorica Mihalceanu MDr. Mihaita Viorica Mihalceanu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Seroconversia in infectia HIV (perioada de la infectare pana la pozitivarea testului serologic pt HIV) dureaza in medie 2-3 luni, dar poate dura si 6 luni. Deci este recomandat sa repeti testul dupa inca 3 luni. Alte teste care se pozitiveaza mai repede si care sunt folosite de regula pentru comfirmarea testelor uzuale sunt: Western blot si immunofluorescent assay (IFA).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli cu transmitere sexuala.

darius mcv (acum 10 ani)

de ex, la mine au trecut 82 de zile calendaristice si a iesit negativ testul hiv 1/2 facut la matei bals, l-am facut si la 60 de zile de la expunere si tot negativ. am toate simptomele care persista. credeti ca exista sanse sa se pozitveze la 12 saptamani de la o eventuala expunere? tind cont ca voi face testul la synevo unde este un test de gen a 4a. sunt sanse sa ramana negativ? 50/50 ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Melinda (acum 11 ani)

Dar doamna doctor, am si eu intrebare. Daca sistemul imunitar este unul foarte bun si nu am prezenta niciun alt tip de afectiune sau boala, e adevarat ca testul hiv 1-2 (ECLIA) s-ar pozitiva in jurul primelor 3 luni?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: