Sifilis

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de flory cu 13 ani in urma

Buna ziua am si eu o nedumerire, prietenul meu a luat sifilis, l-a descoperit in octombrie, eu mi-am fct imediat analizele si mi-au aparut negative, peste 3 saptamani s-a pozitivat VDRL , iar TPHA 1/640. Am inceput cu un tratament cu penicilina 1 zi, apoi am fct 12 injectii de moldamin, faceam cate 1 in fiecare fesa o data. La urmatoarele analize TPHA era 1/80 si VDRL 1/4, am facut inca 20 de injectii tot la fel cate 2 o data, 1.200 in fiecare fesa. am repetat analizele si am ajuns la VDRL 1/2. Acum am inceput din nou tratament mi s-au mai recomandat inca 10 injectii. Problema e k prietenului meu i s-au dat de la inceput 24 de injectii cate 1 de 1200 la 3zile, iar dupa acest tratament i s-au negativat analizele. Eu am facut injectiile cu xilina, exista posibilitatea ca aceasta sa fi diminuat efectul moldaminului? nu inteleg de ce mie imi trece atat de greu... Si mai am o nedumerire de ce daca eu am luat de la el (lucru sigur pentru ca nu mai avusesem contact), am avut diluatia mai mare decat el, care a avut de la inceput TPHA 1/80 ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

IonVasile (acum 13 ani)

Nu prea ma pricep, dar posibi ca raspunsul imun (imunitatea corpului tau) sa fi fost mai slab la contactul cu boala (boala sa se fi manifestat mai intens la tine decat la el). Pe de alta parte, nu cunosc schema de tratament, dar cu siguranta era cazul unei concentratii mai mari de moldamin. Si ca sa-ti raspund la ultima intrebare, pot sa-ti spun sigur: nu, xilina nu scade efectul moldaminului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

e posibil sa ma infestez cu sifilis de la prietenul meu(acum 6 ani a avut virusul si s-a tratat)intre timp a tot fc analize si a iesit negativ.dar am citit ca poate recidiva , adica nu e activ virusul dar el in organism exista pe veci).daca eu nu am avut vreodata....ce sanse sunt sa ma trezesc cu ...virusul,,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cip (acum 13 ani)

pt.elena : din cate stiu eu , daca tratamentul a fost facut corect , nu mai recidiveaza...cea ce se poate detecta ,,pe veci ,, sunt anticorpii bacteriei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: