Sexul barbatul si transmiterea virusului

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de bab greul cu 15 ani in urma

Am o prietena de 7 luni,dar inainte am facutu cu fete si fara prezervativ dar si cu ,se poate lua acesta boala cu transmitere sexuala si s se manifeste doar la femei ,iar barbatii sa fie numai purtatori???care este tratamentul???
prietena mea este virgina si la inceput am folosit prezervativul,insa dupa aceea a inceput sa ia anticonceptionale! problema este urmt: ce boala care barbatul o ia ,are asupra sa visrul,dar nu se manifesta dar fiind dat prietenei mele aceasta incepe sa aibe niste iritatii si manarimi! va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Madalina18698737 MMadalina18698737 este un medic autorizat SFM (acum 15 ani)

hai sa incepem cu inceputul:
1- dupa detaliile pe care mi le-ai dat tind sa cred ca este candidoza vaginala, de fapt sunt sigura de asta.Sunt mai multe metode de transmitere dupa cum urmeaza:
- ai avut contact cu o persoana infectata si din acel moment esti purtator,
- ai folosit o toaleta in care a fost cineva inaintea ta si tu nu te-ai spalat pe maini si ai venit in contact cu virusl,
- ea a mers la o toaleta.....etc
- sau.....ea a urmat un tratament cu antibiotice si organismul ei este sensibil.
- de asemenea poate sa fie sensibila la prezervative...........

aceasta boala se manifesta la femei mai mult barbatul fiind purtator in faza de inceput urmand sa evolueze si la el daca nu se trateaza.La femei se manifesta prin mancarimi, usturimi la urinare si o scurgere urat mirositoare (asta cand candidoza este insotita si de o infectie.O sa revin cu detalii in privinta tratamentului. Trebiuie sa inceapa tratamentul imediat pentru ea este groaznic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli cu transmitere sexuala.

Corina98 (acum 15 ani)

intr-adevar este ingrozitor,am fost si eu in aceeasi situatie,medicul mi a prescris 6 ovule macmiror ,10 zile de nistatina si 3 pastile de azitrox,dar va sugerez sa nu ea nici un tratament fara consultul medicului.numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 13 ani)

am descoperit pe timpul sarcini ca am hepatita B virus si miau spus ca dupa nastere imi vor face analize si imi vor spune daca este necesar sa iau tratament,miau facut si miau spus ca este un fel adormit virusul si ca nu este necesar tratament si ca riscul sa ia si sotul este 10la suta ,el este foarte speriat si nu stim ce sa facem ,ma-m gandit totusi sal mostenesc pt ca tatal meu a avut cand era copil,asi vrea totusi un sfat ca nu stim ce sa facem.va multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vali (acum 11 ani)

Buna ziua.Am avut contact sexual cu o fata si nu m-am protejat.Dupa 3-4 zile am inceput sa am scurgeri albe dimineata si peste zi transparente.Am fost la medic si mi-o dat urinex+nolicin.Am luat tratamentul prescris de medic si nu au avut nici un efect.Am luat dupa aceea 10 zile ospen 1500mg si m-am vindecat dar de ceva timp....2-3 sapt a inceput sa imi curga rar lichidul acela alb numa dimineata si dupa urinare sa ma usture...nu foarte tare si nu de fiecare data.Problema este ca urinez normal nu des cum au scris alti si urinez galben cateodata ca si cand as fi luat medicamente.nu stiu ce sa fac.Usturimea se manifesta de la jumatea canalului spre cap deci nu stiu ce poate fi.Tin sa precizez ca nu am mancarimi de nici un fel.Multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: