Sculament

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de nicestef cu 12 ani in urma

Cum este posibil sa ei boala daca nu faci sex cu cineva infectat dar totusi o am

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

google (acum 12 ani)

Gonoreea
Infectia gonoreica afecteaza in special femeile intre 15 si 19 ani si barbatii intre 20 si 24 de ani. Pop**ar a fost denumita "blenoragie" sau "sculament".

Cum se transmite

Bacteria Neisseria Gonorrheae,responsabila de aceasta boala, se transmite in primul rand prin contact sexual, de orice tip, dar si prin alte mijloace: WC, lenjerie intima, prosoape folosite in comun.

Cum se manifesta

Boala se manifesta in 2 pana la 30 de zile prin secretii purulente insotite de arsuri si dureri in zona vaginului, a anusului sau a gatului, dupa tipul de sex prin care a fost contactata infectia. In plus pot aparea mici sangerari anormale dupa contactul sexual sau durere in timpul actului sexual.

Barbatii simt o senzatie intensa de arsura la urinat si secretii uretrale purulente, mai ales dimineata.

Consecinte

De multe ori e posibil sa nu apara nici un simptom. Netratata, infectia duce la infertilitate, pentru ambele sexe, si orbirea fatului in cazul femeii insarcinate.

Tratament

Tratamentul sa face cu antibiotice, la ambii parteneri, pana la vindecarea completa. Orice fel de contact sexual nu este recomandat in timpul tratamentului.

Prima infectie gonoreica nu asigura imunitate. Te poti reinfecta oricand.

Infectia gonoreica se asociaza de multe ori cu alte infectii transmisibile sexual si creste riscul de a contacta HIV.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

karina70 (acum 12 ani)

mai oameni buni nuti vine sa crezi ce auzi ......bolile sexuale se iau prin CONTACT SEXUAL nu poti avea sculament fara sa fi avut contact tu sau partenerul(a) ta cu altcineva care avea acceasta boala nu se ia fratilor de pe prosop finca bacteria nu traieste in afara organismului moare repede atunci ar trebuii sa fim toti bonlavi de cite o boala sexuala..un exp unu care lucreaza la o fabrica de prosoape si are sculament ..isi atinge organele genitale ,nu se spala pe mani si pune mina pe 5 prosoape apoi le vinde ..asta inseamna ca cei ce au cumparat prosoapele si leau folosit fara sa le spele inainte ..au sculament???????????sau alta boala...cum puteti sa ginditi asa ??sti care e treaba aveti relati extraconjugale ,va inbolaviti si ca sa nu dati de banuit partenerului ..HOP MAM INBONLAVIT DE PE UN PROSOP,WC ,LENJERIE..ETC:)))))))))))))))))))))) si de unde sti ca accea persoana nu avuse inainte sculament?si inca nu era vindecat de tu teai inbonlavit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eduard (acum 11 ani)

Corect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nimeni (acum 10 ani)

se numesc boli sexuale dar bacteriile se raspandesc imediat mai ales la wc public

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petro@maria (acum 11 ani)

ai dreptate karina70

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cosmina (acum 11 ani)

karina ar trebui sa invete sa scrie mai degraba.. :)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

...... (acum 10 ani)

la un momendat am avut si eu niste arsuri in timpul urinatului dar dupa ceva timp nu mai simteam acele arsuri e posibil sa treaca de la sine aceasta boala?????????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalin (acum 9 ani)

Salut. Daca ai capul penisului rosu si umflat, iar a2a zi trece de la sine mai e nevoie sa merg la doctor?
Va multumesc anticipat daca imi puteti raspunde ! Am 16 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 9 ani)

As dori si eu un sfat?sotul meu are sculament si este pentru prima oara la mn si la el ce antibiotic sa ma sfatuiti casa eau va rog ajutatine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ineedlove (acum 9 ani)

Aceasta boala o pot lua si prin frecarea penisului? Am 15 ani si mi-au aparut niste punctulete rosi pe capul penisului si ma mananca? Ce sa fac? sunt foarte speriat,am exagerat cu masturbarea?
( sunt baiat )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 9 ani)

e o eczema si trebuie tratata cu unguente-antibiotice sau ciuperca care la randul sau trebuie tratata tot cu unguent-antibiotic am trecut prin f multe protejativa ca e belea cu bolile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 9 ani)

Imi o iesit ceva ca o buba si curge din ea ceva galben ...
Ce ii??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: