S-a rupt prezervativul ! raspuns medic

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de tcoco82 cu 13 ani in urma

Buna ! am avut o relatie sexuala cu o necunoscuta si s-a rupt prezervativul, mi-am dat seama dupa 1-2 minute, m-am spalat cu sapun si apa din abundenta (ca deh, nu puteam s-o tai, nu ?) ! nu puteti sa va imaginati ce framantari traiesc in momentul de fata ... sfatuiti-ma ce sa fac, ce analize ar trebui sa-mi fac zilele urmatoare, ce analize ar trebui sa-mi fac in viitor, ce tratament medicamentos "homemade" as putea lua, ce mai pot preveni, cum trebuie sa-mi feresc partenera stabila de eventualele riscuri ? ! multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Iuli (acum 13 ani)

Primul gest: nu faci sex cu partenera stabila fara prezervativ SUB NICI O FORMA, NICI ORAL, nici macar masturbare reciproca! Ii poti da ceva care ii poate fi inclusiv fatal (HPV care poate determina cancerul de col uterin la femeie), pe langa faptul ca isi va da seama de ce ai facut daca ii dai ceva, ea fiindu-ti fidela.
Al doilea gest, mergi la un laborator de analize (de ex Sanador stiu ca face cam toate analizele posibile si imposibile, ai si preturile pe site, daca esti din Bucuresti) si ceri un set complet de analize pentru toate BTS (HPV-negi genitali, herpes, sifilis, gonoree, chlamydia, trichomonas, HIV/SIDA). Vei da probe de urina, secretie, sperma, sange, orice ti se cere. Testul HIV/SIDA se repeta dupa 6 luni pentru ca de cele mai multe ori nu se pozitiveaza pe loc.
Inca o data, pana nu stii ca esti curat, fie nu mai faci sex deloc, fie nici nu te lasi ATINS pe penis fara prezervativ. Igiena serioasa (nu pui mana pe penis nespalat si imediat cum ai pus mana pe penis te speli pe maini cu sapun. De preferinta nu iti lasa partenera sa iti atinga penisul neprotejat, HPV se ia si prin atingerea pielii) si atentie mare la orice simptom.
Alte medicamente nu ai ce sa iei, cel putin pana nu stii daca ai ceva si ce.
Sper sa iti fie invatatura de minte.
Sanatate si succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Iuli astept un feed-back pe messenger

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Corneliu DOBRE MDr. Corneliu DOBRE este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Presupunind ca partenera ta avea toate bolile cu transmitere sexuala:
La 3-4 zile dupa contact fii atent la usturimi la mictiune si eventuale scurgeri uretrale.
La o luna si jumatate sau doua poti efectua testele RPR, TPHA pentru sifilis.
HPV se manifesta de obicei la cel putin 2-3 luni sau mai tirziu, sau niciodata (daca ai imunitate foarte buna) - poti fi purtator sanatos toata viata.
In general:
http://075dermato.blogspot.com/2010/06/bolile-venerice-in-general.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli cu transmitere sexuala.

rob chelu (acum 10 ani)

Sa-i fie invatatura de minte???
La ce sa-i fie invatatura de minte daca omul s-a protejat,dar din nefericire protectia sa rupt?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: