Nedumerire..

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de GeorgianaM12 cu 12 ani in urma

Buna seara, imi este greu sa spun , dar sunt asa de speriata in cat as vrea sa stiu ce se intampla. Colega mea de camera ia pastile , nimic ciudat pana aici nu am fost niciodata curioasa sa stiu de ce le ia, pentru ce, mai spunea ea cateodata ca a fst internata pentru o anemie puternica si am crezut ca ptr asta sunt pastilele. pana astazi cand din curiozitate m-am uitat peste ele NORVIR si PREZISTA se numesc , am cautat pe internet prospect din cate am inteles e ceva pentru HIV, imi este tare frica , tinand cont ca folosim tacamuri la comun , vreau mai multe detalii despre aceste medicamente si daca nu cumva mintea mea ma dus de val si faptul ca folosim tacamurile la comun nu ma face si pe mine puratatoare de HIV, imi cer scuze daca spun vreo aberatie dar imi este foarte frica si probabil asta e cauza, Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Nu vi se pare mai corect sa aveti o discutie sincera cu colega dvs.? virusul HIV se transmite prin contact sexual si manevre care implica tranfer de singe contaminat: perfuzii, tratamente injectabile etc, nu prin simplul contact direct sau prin vesela.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli cu transmitere sexuala.

andrada (acum 12 ani)

Buna ziua.Sunt foarte ingrijorata k de vreo 2 luni aproapte am o scurgere care nu imi place cum miroase si de cate ori merg la medic imi da niste ovule si o crema care se numesc LAURIMIC.De fiecare data imi trece cateva zile si imi apare la loc.Doctorul mi-a spus k acest lucru il avem majoritatea femeilor doar k la mine se intampla foarte rar.Va Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta (acum 12 ani)

dar in situatia in care ii sangereaza gingiile dupa un simplu periaj de dinti asa cum se intampla de cate ori ne spalam pe dinti...??? asa nu se transmite virusul...eu de ex sunt sanatoasa dar de cate ori ma spal pe dinti imi sangereaza gingia...ma gandesc ca se poate ca microbul poate sa ramana pe vesela?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Virusul HIV expus la aer este distrus rapid. Nu exclude posibilitatea de transmitere, la urma urmei periuta poate sa ramana umeda pana la o noua folosire, dar riscul unei contaminari este foarte scazut. Dar este normal ca oricine sa aiba obiecte de igiena de folosinta personala, altfel se poat transmite si alte boli, ca hepatita C, care nu-s mai putin de speriat decat SIDA.
Deci: obiectele de igiena intima trebuie sa fie strict personale, la fel ar trebui sa fie si vesela, cel putin sa fie spalata bine dupa orice intrebuintare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorica171 (acum 12 ani)

te-a lamurit bustean d-na doctor .....imi place macar nu ti-a dat explicatrii daca acele medicamente se folosesc sau nu ptr hiv ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

americanu7700 (acum 12 ani)

Daca e vorba de hiv......waw...taio cat potzi de repede.....nu te mai loa dupa vitejii astia de doctori cate spun ca nu se ia asa....nu se tranzm8te asa........io i-as intreba daca ar lasa copilul lor sa tra"asca si sa manance cu un bolnav de sida....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GeorgianaM12 (acum 12 ani)

:))) unde sa ma duc , e colega mea de camera , adica consider ca era obligatia ei sa spuna ca are problema asta..si chestia e ca cu ea ma inteleg cel mai bine si sunt mai apropiata de ea decat cu cealalta colega ca stam 3 ..chiar nu stiu ce o sa fac, nici macar cum sa ii spun ca stiu ce problema are..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan daniel (acum 12 ani)

Ai belit-o !!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

americanu7700 (acum 12 ani)

Waw..pai aici mai e chestia....de jena....jena ar trebui sa aiba asia de nu spin ca au hiv....asta e viata....ai loat hiv....ghinionul tau....da nu mai imbolnavi s8 pe altul.....daca ar fi dupa mine.....io pe totzi adultzii cu hiv....i-as marca in frunte ca pe vaci.....numai asa....s-ar eradica boala....nu cum fac astia...ii tzin ascunsi......sa mai omoare si pe altzii....stiu un caz cand de la doua p***atuate....sa imbolnavit un sat intreg....cu popa in frnte....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

seriousgirl (acum 12 ani)

...mda, raspunsul sec al medicului Mirela Telipan e corect . Sec dar corect d.p.d.v. medical. Nu vad insa unde e empatia . Poate n-a auzit de ea . In acord perfect cu comentariul domnul Costa Ignazio.
Georgiana soro, stai linistita ! Ca sa stii ce ai de facut (evident ca te afli intr-o situatie delicata ) e indicat sa te pui in pielea ei , adica sa empatizezi . Vei vedea ca vei putea judeca lucrurile mai bine din ambele perspective. Lamurindu-te deci ca nu te poti contamina prin simpla convietuire in aceeasi camera / folosire in comun a veselei , ii poti fi alaturi ca si prietena ( daca spui ca va intelegeti bine ). Singurul pericol ar consta in folosirea in comun a aceleiasi periute de dinti , aparat de epilat/ lama de ras . E bine sa te documentezi , general vorbind. Fiind informata , devii mai puternica .
http://www.5pm.ro/content.php?id=9

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GeorgianaM12 (acum 12 ani)

nu se pune problema sa folosim aceiasi periuta ,sau aparat de ras . Doar vesela atat. Multumesc pentu link. Mi-a fst de folos, cat despre colega nu o sa schimbe cu nimic prietenia noastra ,o inteleg dar in acelasi timp ma deranjeaza ca a ascuns asta ac***a in vedere ca am fst foarte deschise una cu cealalta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

seriousgirl (acum 12 ani)

Din nou te indemn sa fii empatica. Daca tu erai in locul ei , ti-ar fi venit usor sa marturisesti asa ceva ? Incearca s-o intelegi . Poate ca nu stiu nici cei din familia ei . Nu uita ca in Romania , persoanele seropozitive sunt stigmatizate in procent de aproape 100 %. Consecinta neinformarii , dar si a lipsei de educatie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GeorgianaM12 (acum 12 ani)

O sa incerc, multumesc de sfat! Numai bine:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Aveti grija sa nu va taiati cumva cu acelasi cutit, sa nu va intepeti, eventual, cu furculita, sa nu va zgaraiati, intepati cu acelasi ac( de cusut), bold, ac de siguranta, cui. Atentie la forfecuta de unghii... Sunt multe lucruri. Cel mai bine ar fi daca prietena ar fi spus adevarul ca tu sa fii in cunostinta de cauza si sa-ti asumi eventualele riscuri. Asa este cinstit, corect, sa stii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dacian (acum 12 ani)

fugi la unul care il gasesti la indemana ...fa-i pe plac si uite asa scapi de a locui cu colega ..........ai grija si la lenjeria intima ...sper ca n-ati imprumutato de la una la alta ca cine stie ce surprize poti sa ai ...si sa fii mai sigura fa-ti testul hiv .e??ce zici ?? zic bn ??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

costel siia (acum 12 ani)

leziunile deschise pot duce la contaminare! prevederea e mai buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 12 ani)

Daca tinea mortis sa nu stii nimic nu-si lasa medicamentele la vedere.
Poate asta a fost felul in care s-a gandit sa-tzi spuna si tzie despre ce este vorba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GeorgianaM12 (acum 12 ani)

Medicamentele si le tinea in dulapul in care am si eu lucrurile, a plecat acasa si am obs ca si-a uitat medicamentele si am fst curioasa ptr ce le ia. Si nu ne folosim lenjeria, nici pana aici..doamne fereste, suntem prietene dar nici chiar asa. Dar la peseta , cand te pensezi se are ceva? M-am pensat cu penseta ei.. :-s

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Penseta prezinta un risc mai mare decat unghiera, de exemplu. Pentru ca prin smulgerea firului de par, acolo unde a fost radacina se creaza o mica portita pentru patrunderea agentilor patogeni.
Toate instrumentele metalice, unghiere, pensete, forfecute, ar trebui sterilizate, macar cu spirt, inainte de a fi utilizate de altcineva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GINA (acum 12 ani)

poti sa donezi sange , acolo iti face toate testele , a doua zi iti dau rezultatele , e cel mai sigur si gratis, dai 400-500 ml sange , iti da si 7 bonuri de masa da si sansa de a stii daca te-ai contaminat , folosind mijloace intepatoare taietoare....?, seringi sau alte lucruri impreuna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2