Hpv

Boli cu transmitere sexuala
Intrebare postata de katty111 cu 12 ani in urma

Cat timp traieste virusul hpv pe obiecte si lucruri contaminate cu virusul hpv? poti contacta virusul de pe lucruri contaminate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

jeni2132829 (acum 12 ani)

"HPV se regăseşte în lenjeria intimă contaminată, costumele şi prosoapele de baie, care nu trebuie împrumutate niciodată.
Nu există dovezi clare că prosoapele, piscinele, saunele sau scaunele de toaletă contaminate pot transmite virusul. Totuşi, există unele cazuri de leziuni induse de HPV inexplicabile, încât trebuie luată în considerare şi posibilitatea unei transmiteri pe cale non-sexuală."

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jeni2132829 (acum 12 ani)

A T E N Ţ I E! Prezervativul nu oferă protecţie completă pentru infecţia cu HPV, deoarece condiloamele pot fi localizate şi pe tegumentele neprotejate de el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

katty111 (acum 12 ani)

eu am intrebat cat timp traieste?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

karmina italia (acum 12 ani)

hpv nu se ia decit prin contact sexual eu am fost diagnosticata cu hpv purtatoare de hpv fac testu papa nicolau din 6_6 luni am fost purtatoare acum un an si la ultimile teste papa nicolau nu lam mai avut a disparut pur si simplu mentionez ca sint in italia si am fost la cei mai buni medici de aici ...acceiasi banuiala am avuto si eu ca probabil am luat virusu de pe lenjerie ..etc..dar am intrebat toti medicii si nu se transmite decit prin raport sexual asa ca gindestete de unde lai luat ...de obicei barbati sint purtatori fara simptome....mult succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: