Hemoglobina eritrocitara medie raspuns medic

Boli ale sangelui
Intrebare postata de ingrid_ionescu cu 10 ani in urma

Buna. Am 27 de ani si mi-au iesit urmatoarele valori in neregula : leucocite 11.0 ( interval biologic de referinta 4-10), volum mediu eritrocitar 78 Fl(interval biologic de referinta 80-97/ Fl), hemoglobina eritrocitara medie 25.6 pg (interval biologic de referinta 27-34/pg), monocite 0.88(interval biologic de referinta 0.2-0.8) iar hemoglobina (HGB) este 13.7 g/dl (interval biologic de referinta 11.0-16.0/g/dl). Va rog sa imi spuneti care ar fi problema. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Leucocitele sunt crescute usor ceea ce ar putea sugera un proces infectios.
Volumul eritrocitar mediu, hemoglobina eritrocitara medie sunt indici eritrocitari de care se tine seama in analiza anemiei; cum hemoglobina este in limite normale, acesti indici nu au semnificatie clinica.
Monocitele cresc, de regula,in cazul infectiilor virale.
In concluzie, analizele pot fi modificate in cadrul unui episod infectios , probabil viral.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli ale sangelui.

Utilizator11643208493 (acum 2 ani)

Leococite în urină la bebeluș este așa, 25 WBCs/uL Trace? Ce înseamnă? Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: