Circulatie sp***a periferica?

Boli ale sangelui
Intrebare postata de MembruMobileApp1484203418 cu 7 ani in urma

Buna seara. Am o problema a circulatiei sangelui la maini si picioare si in special iarna iese in evidenta prin faptul ca imi albesc mainile, practic nu mai este sange in maini. Problema asta o am de mic, insa daca alergam sau pur si simplu smuceam din maini, sangele revenea in degete. Iar picioare imi ingheata si in fiecare iarna uneori ma dor sau am senzatia de mancarimi. Cel mai mult ma sperie mainile albe, imi amintesc cand eram mic si mi se intampla asta imi ascundeam cumva mainile sa nu mi le vada altii. Ce inseamna asta? As dori sa imi raspunda cineva care cunoaste bine ce inseamna aceasta. Vreau sa spun ca de curand sufar si de anxietate in urma unor atacuri de panica, legate de teama unui infarct imaginar, dar asta este alta problema. Cert este ca am facut recent mai multe ekg uri si o ecocardiograma si doctorii mi-au zis ca nu am nimic la inima. As dori sa stiu ce inseamna albirea mainilor? Ce pot face? Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

MembruMobileApp1497643567 (acum 5 ani)

Hei. Eram curioasa pe tema asta si am dat de povestea ta. Si. Eu patesc la fel de ceva timp:( am 31 ani nu am mai avut pana acum asa ceva. Doar daca mi e frig. Se albesc doua degete apoi toata mana si imi. Si amorteste un pic. Apoi isi revine.
Tu ai aflat de la ce e?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1484203418 (acum 5 ani)

Poate fi vorba si de o anemie temporara cumva daca nu ai problema asta din nastere. Sau poate fi vorba de vreo boala a inimii daca pe langa asta mai exusta si o amortire a mainii a pieptului cu dureri. Dar nu cred ca este cazul la tine cum nu este nici la mine. Poate fi o anemie temporara. In cele mai multe cazuri e vorba de circulatia p***a a sangelui la periferice, deci asa este constructia corpului. Exista meducamenre pentru a ajuta circulatia sangelui la periferice maini picioare, eu am incercat sa iau cateva odata dar m am lasat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: