Analize

Boli ale sangelui
Intrebare postata de euirina cu 12 ani in urma

Buna ziua,

Ma numesc Patulea Irina si am o fetita de 9 ani. In primavara a inceput sa-i curga sange din nas, i-am facut un set de analize, din pacate nu va pot atasa lista scanata, asa ca voi mentiona doar analizele care nu au fost bune : leucocite : 5,3 (limite 5,5-15,5); Hemoglobina - 14,9 (limite 10,8-14,7); Hematocrit : 46,0 (limite : 35-45), Monocite : 8 (limite 1-6); Sideremie : 125 (limite 50-120). In ultimele 3 zile , 2 nopti la rand, iar i-a curs sange din nas in timpul noptii. Mentionez ca nu este racita. I-am repetat setul de analize si de data aceasta Leucocitele : 4,4; Monocitele : 9; Timp Quick : 18,1 (limite 13-17), Proteine totale serice : 6,37 (6,4-8,3). Deci de data aceasta leucocitele si monocitele sunt si mai proaste. In aprilie nu i-am facut timpul de coagulare si Proteinele totale serice, asa ca nu stiu cum erau in acea perioada.

Va tog mult sa-mi spuneti cat de mult ar trebui sa ma ingrijorez, ce alte analize ar trebui sa-i mai fac si la ce spital si la ce fel de medic ar trebui sa o duc. Pe internet am vazut ca poate fi vorba inclusiv de leucemie si afectiuni ale maduvei osoase. Ce ma sfatuiti sa fac ?

Va multumesc mult !

Irina Patulea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Pena (acum 12 ani)

Fata mea a avut probleme in urma cu cativa ani cand ii ieseau analizele la sange cu valori peste limita normala. La ea nr de trombocite(PLT) era mai mare, la fetita ta s-ar putea sa fie mai mic decat norma. Am fost trimisa cu ea la Spitalul de pediatrie, sectia Hematologie/ Oncologie, unde a fost supravegheata timp de vreo 2 ani. Supravegheata in sensul ca am mers la control/analize lunar la inceput, apoi la 2 luni, la 3 luni, 6 luni, un an. La fiica ta s-ar putea ca nr de trombocite( nr de plachete) din sange sa fie mai mic. Aceste tin de coagularea sangelui. La fiica mea diagnosticul a fost trombocitoza, la fiica ta ar putea fi trombocitopenie. Numai un doctor hematolog poate sa-i faca analizele care trebuie, le poate interpreta, corela intre ele pt a pune diagnosticul corect. I se face Hemoleucograma, formula leucocitara, timpul de coagulare, toate rezultatele sunt legate intre ele. Eu locuiesc in Iasi si fiica mea a fost sub supravegherea doamnei dr Ingrid Miron, Sp. Pediatrie, hematologie/ oncologie, copii.
Ai grija sa nu-i dai aspirina deoarece aceasta ''''''''subtiaza'''''''' si mai tare sangele. Sanatate si mergi la specialist hematolog, adica specialist in boli ale sangelui. Nu te speria, nu in toate cazurile este vorba de cancer. Nici la fetita mea nu a fost, multumesc LUI DUMNEZEU. Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

euirina (acum 12 ani)

Iti multumesc mult pentru raspuns. Tocmai, trombocitele i-au iesit mereu bune, 272, iar limitele sunt 150-400. Noi suntem din Buzau, deci Bucurestiul ar fi mai aproape. Aici, in Buzau, am fost la un pediatru si mi-a zis sa stau linistita, ca fetita nu are nimic, dar nu pot sta deloc linistita, odata ce si leucocitele, si monocitele i-au iesit mai proaste decat in aprilie. Oricum, iti multumesc foarte mult pentru ce mi-ai scris. O zi frumoasa !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Anemia poate fi una dintre cauze sangerarii. I-ai facut analizele pt anemie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

euirina (acum 12 ani)

Buna,
I-am facut analize, hemoglobina, hematocritul sunt bune, sideremia in aprilie chiar era mai mare, acum este foarte buna. Nu cred ca este vorba de anemie. Probabil ar fi bine sa ajung la un medic hematolog. Ma gandesc ca rezultatele acestor analize ar trebui sa puna un mare semn de intrebare, nu cred ca e normal la un copil sa iasa astfel de analize. Si ceea ce ma sperie si mai tare este faptul ca analizele de acum au iesit mai proaste decat in aprilie. Multumesc mult pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pena (acum 12 ani)

Rezultatele analizelor tin de mai multi factori: ce a mancat in ziua/zilele anterioare, la ce ora a mancat in seara anterioara luarii analizelor, in ce conditii s-au luat analizele, cat de specialisti sunt cei care le-au facut. Mergi la hematolog. Nu conteaza fiecare rezultat in parte, ci cum se coreleaza ele. Stiu din experienta mea de parinte care ani de zile a batut pragul spitalului, ca nu putem sa ne spunem parerea despre analize numai vazand rezultatele si faptul ca valorile sunt mai mari sau mai mici decat cele normale. Rezultatele, repet, tin unele de altele. Poate are dreptate pediatrul la care ati fost, in sensul ca, desi ies din acele tipare/repere ale laboratorului, corelate intre ele, nu sunt proaste sau alarmante. Nu te impacienta, inclusiv tulburarile de crestere pot da analize mai proaste. Asta a fost la fata mea de fapt. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

euirina (acum 12 ani)

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns, pentru sfaturi si pentru incurajari. Sper din suflet sa ma insel si sa fie sanatoasa. Nu cred ca a ramas site necitit pe internet, dar, ai dreptate, numai un hematolog bun ar putea sa spuna exact ce se intampla si care este cauza. Multumesc mult !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pena (acum 12 ani)

Te inteleg, tocmai pt ca am trecut prin asta. Am si acum emotii cand merge la analize. Chiar si locul unde mergeam, adica sectia hematologie/oncologie, imi dadea fiori. Nu aveam curaj sa merg singura dupa rezultate, aveam niste emotii groaznice. Totul a fost bine asa cum cred ca este si la fiica ta. Nu te mai teme. Medicul meu de familie mi-a spus o vorba pe care eu de altfel o stiam si anume ca '''''''' de ce ti-e frica, nu scapi''''''''. Fii optimista, pozitiva si totul va fi bine. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

euirina (acum 12 ani)

Iti multumesc mult, mult ! Sa dea Dumnezeu sa ai dreptate si sa fie perfect sanatoasa fetita mea. Multa sanatate si tie si fetitei tale ! O zi frumoasa !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Antonya (acum 12 ani)

buna ziua am si eu o intrebare daca se poate,nu stiu daca adresez intrebarea asta intr-un loc potrivit...Ametesc,imi simt limba uscata,uneori senzatie ca e umflata,inclestare o gurii.am mers la medicul de familie si mi-a zis ca precis e o hipocalcemie,sa iau calciu cu d3 si mydocalm.am luat si degeaba,aceleasi simptome,mi-am facut analizele si as vrea sa imi ziceti daca e vreo problema la urmatoarele:WBC 8,79(4,00-8,00)NEU4,96(2,20-4,80)PCT 0,330(0,108-0,282).AM SI NISTE DURERI GROAZNICE DE STOMAC,MA DOARE DE FIECARE DATA CAND MANANC,DIMINEATA SI UNEORI SI NOAPTEA.va rog sa imi dati un sfat daca este posibil.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: