Scleroterapia ghidata ultrasonografic (UGS) pt varice raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de Mihaela215128005 cu 13 ani in urma

A-si dori sa stiu mai multe despre aceasta procedura? cat este ea de eficienta si daca se merita pentru ca am inteles ca este destul de scumpa? este dureroasa procedura?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Scleroterapia asistată ultrasonografic UGS este o metodă care permite tratamentul definitiv al varicelor fără a se apela la chirurgie.Această metodă presupune injectarea, ghidată ecografic a unui agent sclerozant direct în vena afectată, care va distruge peretele venos şi va determina cop***area ei.UGS are o rată foarte mare de succes. Pot fi tratate folosind UGS vene localizate profund, care altfel ar fi necesitat intervenţia chirurgicală.Această metodă de ultimă generaţie are multiple avantaje precum:
1.lipsa tratamentului chirurgical şi implicit lipsa anesteziei
2.nu apar cicatrici postoperatorii
3.nu este nevoie de zile de concediu după tratament
Folosind UGS nu se vor mai apărea simptomele specifice bolii varicoase ca durerile de gambe şi senzaţia de greutate a membrelor inferioare.
Pentru informaţii detaliate vă recomand să consultaţi un medic de chirurgie generală sau vasculară

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

Dragomir Angelo (acum 13 ani)

Cum se numeste agentul sclerozant direct in vena?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

Dar ce se poate face in cazul insuficientei venoase cronice profunde...mi s- a spus ca as avea in stadiu incipient,nu se umfla picioarele, dar am dureri..m-am tratat si eu prin metoda aceasta,cu UGS pe venele safene interne..m-am simtit excelent dupa..dar cum v-am spus,au inceput din nou durerile..probabil din cauza celor profunde..sunt cam disperata,pt ca stiu ca nu prea exista tratament..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Cei mai folosiţi agenţi sclerozanţi sunt polidocanolul şi tetradecil sulfatul de sodiu (sunt substanţe amfifile, inactive în soluţii diluate, dar active biologic când formeaza micelii). Sunt preferaţi deoarece prezintă o rată scazută a reacţiilor alergice şi a altor reacţii cutanate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela (acum 13 ani)

va rog sa/mi spuneti daca se poate apela la UGS si in cazul unor probleme estetice la brate. am vene vizibile care deranjeaza estetic pe toata lungimea bratului. am facut doppler si nu exista probleme de reflux.
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rafael3 (acum 11 ani)

Scleroterapia ghidata ultrasonografic se poate efectua la Spitalul Medicover, Bucuresti
Cu stima,
Dr Rafael Halpern
www.e-varice.ro
tel0740.195.363

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21600242033 (acum 3 ani)

si care sunt costurile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oprisan valentin ID ANADENISA1957YAHOO.COM (acum 11 ani)

domnu doctor va rog frumos pot sa vin si eu la dumneavoastra pentru solutia scrisa mai sus va rog frumos poate am sansa sa o mai duc sau ce parere aveti dumneavoastra macar pe un picior sa fac si apoi pe celalalt va rog datimi si mie un raspuns si va multumesc foarte ffffffff mult astept raspuns multa sanatate va doresc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina (acum 10 ani)

buna ziua,
Va recomand o clinica unde mi am tratat varicele, foarte buna, unde pacientii sunt tratati ca niste prieteni ( un mediu foarte prietenos, nu am cuvinte).
Clinica se numeste SOS Medical Grup si preturile sunt ok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 9 ani)

Florina, cum a fost intervenția și cât costa ?Cum se numește medicul care te a operat? Este dureroasa intervenția ? Ce metoda de operare au abordat ? Sunt din provincie și vreau sa tratez varicele cu care mă chinui de câțiva ani .Aștept răspunsul tău .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria (acum 9 ani)

Buna. La locul de munca trebuie mereu sa stau in picioare si acest fapt a dus la oboseala picioarelor si la aparitia unor mici venisoare de tip panza de paianjen care nu sunt foarte estetice. Se pot trata cu scleroterapie? Am inteles ca nu este la fel de eficienta la aceste mici vase sparte ca si la varice este adevarat? Ce alte metode de tratament non invazive sunt?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11567617480 (acum 4 ani)

Am făcut prima ședință, de scumpa e scumpa, voi vedea cât de benefica îmi v-a fi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: