Prolapsul de valva mitrala

Boli de inima Sindromul Q-T lung Prolaps de valva mitrala Tahiaritmie
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Despre articol nu am decat vorbe bune.Este un punct de reper prntru asazisele boli minore ale inimii..Intrebarea mea:daca este normal angorul de repaus in prolapsul de valva mitrala?specific ca lucrez si 24 ore si 16 ore cu timp de odihna de aproximativ 4-5 ore chiar si mai putin..Ca tratament iau preductal MR de 35 mg si locren de20 mgde 2 ori pe zi cate un sfertde tableta.Daca omit o doza am angor violent cu extrasistole si tensiunea arteriala 90 cu 60!Va rog dati-mi un sfat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

eu cred ca f multi tineri sufera de aceasta boala ,dar trebuie sa o tratam ,si cu ajutorul lui dumnezeu poate vom reusi sa ne bucuram de viata cat mai mult timp.eu as vrea sa intreb pe cineva ,daca este obligatorie operatia in cazul meu.uneori ma simt f rau si fara pic de putere.ma dor picioarele si nu le pot misca ,dar stand in pat cateva minute imi revin.ce imi recomandati? doctorul nu mi-a dat decat aspacardin.multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

am 17 ani si am fost depistat de prolaps de valva mitrala de la varsta de 11 ani.doctorii mi-au spus sa nu fac efort fizic deloc.la inceput orice faceam ,aveam o stare puternica de oboseala,dar de aprox. 2-3 ani joc fotbal si nu mai imi apare acea stare de oboseala si orice lucru pe care il fac si care necesita efort,il fac fara acea stare neplacuta de oboseala...i-mi puteti da un sfat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21588879019 (acum 3 ani)

ai reusit sa faci ceva cu cariera ta de militar ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

am 14 ani si doresc sa intru la liceul militar cu toate ca sunt depistata cu prolaps de valava mitrala 4 mm.vas ruga sa-mi dati informatii(daca ma afecteaza la fisa medicala-urgent)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am 40 de ani si am fost diagnosticata cu prolaps de valva mitrala. as vrea sa stiu daca palpitatiile si tahiaritmiile le fac din cauza acsti boli? am citit ca unora li s-a recomancdat sa nu faca efort fizic, mie mi s-a recomandat exercitii fizice.va doresc sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21535133910 (acum 5 ani)

ATI FOST LA CARDIOLOG

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am 34 ani ,am prolaps si e normal sa am dureri sau arsuri in zona pieptului si a mainilor zilnic de 3 saptamani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Super, Serj, asa incurajare pt cei cu pb de genul asta mai rar. Felicitari, esti un luptator, iar cei cu tipul asta de afectiune ar trebui sa ia exemplu de la tine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am 21 ani si in urma cu trei ani am descoperit ca am prolaps urmeaza sa refac un ecograf .medicul a spus deocamadata sa nu fac efort si sa ma feresc de raceli.as vrea sa stiu dak este necesar sa urmez un tratament
mentionez ca am nascut la 5 ian 2007 prin cezariana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Luna aceasta implinesc 19 ani,in urma unui control,in anul 2006 mi s-a spus k am Prolaps de valva mitrala.singurul tratament ce mi-a fost prescris a fost Mydocalm,tip de 30 de zile,apoi nimik.asa cum au scris si persoanele de mai sus am palpitatii foarte mari atunci cand ma supar sau atunci cand sunt surprinsa placut de ceva.mi s-a mai spus ca voi avea probleme in cazul in care voi da nastere unui copil...de ce??? daca cineva imi poate da mai mute informatii...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am 25 de ani si am fost diagnosticata cu prolaps de valva mitrala. Ma simt f rau, am palpitati iar daca ma supar sau aflu ceva ce nu imi place imediat ma apuca palpitatile , parca inima imi bate in gat si ce mi se pare mai grav nu pot sa respir bine, doctorul care ma diagnosticat nu mi a recomandat niciun medicament doar sa tin minte atunci cand ma duc la dentist sa il informez si orce zrarietura sa o tratez . Ce sa fac? Pentru ca eu ma simt rau am palpitati si nu pot sa respir, va rog sa im da-ti un sfat. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ema9 (acum 15 ani)

si eu am fost diagnosticata cu prolaps de valva mitrala.mie aceasta boala mi-a provocat tahicardie(frecventa cardiaca mare) si ca atare medicul mi-a recomandat pastile pt tahicardie(concor).acum ma simt bine,nu mai am probleme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 13 ani)

si eu am fost diagnosticata cu aceasta boala acum 3 ani...nu am avut voie sa dau bacul la sport.med de fam mi-a recomandat sa iau aspacardin si metroprolol,am luat ct am fost in cls a 12 dar de 2 ani nu am mai luat nimic,tensiunea o am cam mare pt varsta mea iar pe langa prolpas de valva mitrala mai am si tahicardie...ce ar trebui sa fac,nu vreau sa mai iau pastile,sincer m-am saturat de ele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana T (acum 13 ani)

Am doi copii,32 ani si am fost diagnosticata in august 2009 la Institutul Fundeni.Mi s-a recomandat Preductal(sau medicamentul inlocuitor).Aveam aceleasi simptome ca tine iar acum ma simt foarte bine.Intr-adevar nu am voie sa fac efort mare si mediu si am recomandare in functie de orice interventie chirurgicala ce antibiotic sa iau inainte,in ce cantitate si la ce interval de timp.Recomand sa mai mergi la un alt medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 13 ani)

cu parere de rau pot sa te informez cu privire la faptul ca pentru a opta pentru o scoala cu program miltar prima conditie este sa corespunzi fizic ,fara a avea deficiente de sanatate.
inima este motorul care da putere in tot corpul.
una din probele eliminatori este vizita medicala si cea mai importanta este proba sportiva.
pot sa i-ti spun ca trebuiesc indeplinite acele bareme pe diferite probe,pe categorie de varsta.
la diagonsticul tau problema care te face sa nu poti trece probele in barem este ca intervine acea sufocare,ritmul cardiac este foarte mare.
intotdeauna cu toata vointa ta nu poti forta,nu vei reusi,poti sa faci efot fizic numai in ritmul tau.
la scoala militara a alerga este ca si a te spala pe dinti ,in fiecare dimineata,seara.
necesita un efort mai deosebit,trebuie sa te gandesti ca esti intr-o grupa unde toti iau startul in acelas moment si tot asa la final trebuiesc sa fie toti.
nu este loc de ultimul ,ultimul nu poate fi asteptat,asa se compromite toata grupa.
nu trebuie sa te ingrijorezi,trebuie doar sa sti cat efort poti face,se traieste mult si bine cu acest diagnostic.
miscarea este bine venita,fa un program usor si te v-ei simti ok.
Bafta........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

Am 26 de ani si in urma cu 4 luni am fost diagnosticata cu PVM grad I. (desi cred ca am aceasta afectiune inca din primii ani de viata, insa medicii nu si-au dat nici cel mai mic interes). Nu mi s-a prescris nici un fel de tratament, atata tot ca odata la 6 luni sa fac o ecografie cardiaca, pentru a urmari starea inimii.Ceea ce ma intereseaza pe mine este daca pot face efort fizic. Vara obisnuiesc sa alerg cate 2100 m. in 14 minute odata la 2 zile si iarna merg la sala. Intr-adevar obosesc mai repede decat o persoana fara probleme. Este bine ceea ce fac sau nu? medicii nu m-au lamurit cu nimic....Poate aveti voi un raspuns mai clar.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta (acum 13 ani)

am 27 de ani si la o ecocardiografie am fost diagnosticata cu prolaps valva mitrala VD=19 mm,VS DIASISTOLIC=43mm,VS SISTOLIC=33mm,AD=26mm,AS=27MM,AO inel=18 mm,AO ascendenta=30 MM ARTERA PULMONARA= =17 MM,GROSIME SIV=9MM,PER POS=10MM,PER ANT VS=11MM,CONTRACTILITATE=NORMALA,F.E=65%,LICHID PERICARDIC ABSENT,VALVA MITRALA =INGROSATA CUSPA INTERIOARA ALUNGITA CU MOBILITATE NORMALA BALONIZARE SUPERIOARA MELOTELESISTOLICA 3,5MM A CUSPEI SUPERIOARE ,VMA CU SCHITA SAM FARA REGURGITARE NORMALA,VALVA AORTICA NORMALA VALVA TRICUSPICA NORMALA VALVA PULMONARA NORMALA,S.I.A. INTACT,S.I.V. INTACT . CA DIAGNOSTIC PROLAPS DE VALVA MITRALA DOCTORUL CARE MIA FACUT ECOCARDIOGRAFIA NU MIA DAT TRATAMENT PENTRU CA EL NU AVEA TIMP SI DE CONSULT PE CARE EVIDENT TREBUIA SA IL PLATESC . MEDICUL DE FAMILIE MIA DAT 2 CAPS PE ZI EGILOK DE 25MG,ASPACARDIN 2 CAPS, NITROPECTOR 2 CAPS,.MENTIONEZ CA TENSIUNEA O AM MICA INTRE 8,4 SI 9,4 MA SIMT OBOSITA SI OBOSESC LA EFORT MIC . PENTRU TENSIUNE NU MI SA DAT NIMIC.E BINE CE IAU SI ESTEGRAVA BOALA PE CARE O AM. VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adicu (acum 12 ani)

Salutare! Am 19 ani si am fost diagnosticat cu prolaps de valva mitrala. Oare are ceva daca ocazional (odata la 2-3 lui) fumez marijuana? Si fumatul tigarilor normale afecteaza? Mentiones ca fumez mai putin de jumatate de pachet de tigari pe zi. Alte probleme de sanatate nu mai am si nu am mai avut pana acum... Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: