Palpitatii si dureri la inima

Boli de inima
Intrebare postata de Cosmin Oprea cu 11 ani in urma

Buna seara ,ma numesc Cosmin si am 26 de ani, de ceva vreme incoace am palpitatii la inima si ma doare de la inima pana in spate la plamani si pana la cot mana,durerile sunt foarte dese...Va rog sa imi dati un sfat sau ce medicament sa iau! ca am tot fost la medici si nu imi gaseste diagnosticul toti sunt de parere ca nu am nimic,si sunt in aceasta postura dde 1 an ! VA MULTUMESC !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Cornelia, Craiova (acum 11 ani)

Buna,
Cu mare drag iti recomand homeopatia, dar mai ales un medic homeopat bun. Atat sotul, cat si copiii mei au avut multe probleme de sanatate si cu ajutorul homeopatiei, usor, usor le rezolvam.
Homeopatia are rezultate foarte bune in problemele de sanatate, insa foarte important este medicul homeopat. Cauta un medic homeopat bun si iti vei rezolva problemele de sanatate.
Doamne ajuta!
Multa sanatate iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 11 ani)

1.Sper ca ai fost la medici buni cardiologi!!!!!! Daca ti-au spus ca nu ai nimic asa este!!!!!(la inima)
2.Inima nu doare non-stop plamanii nici atat!!!!
3.Durerea dupa parerea mea este pe fond reumatic sau spondiloza etc!!!!!
4.Palpitatiile sunt de la mansarda (cap):)...te gandesti si te panichezi .
Consulta si alti medici buni internisti si fa-ti alte analize la coloana etc...
Iti spun din propria experienta deoarece eu de la dureri asemanatoare cu ale tale nu mai aveam incredere in nici un medic ca toti spuneau ca nu am nimic ma panicam deveneam anxios si ziceam ca o sa mor!!!!Am ajuns de mi-am facut si coronarografie m-au vazut cei mai buni medici cardiologi din Romania si nimic , durerea o am si acum am observat ca se inteteste la frig mai mult!!!!Inima doare in anumite conditii (efort,stres ,etc) iti poti face si un test de efort pentru linistea ta!!!!Multa sanatate!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CatalinT (acum 11 ani)

Draga Cosmin, in lumea de azi toate ne afecteaza (de la substantele nocive din sticlele de PET si pana la baia de unde radio in care suntem afundati). Toti avem cele mai variate probleme fizice si sufletesti, si din aceasta cauza trebuie sa avem grija si sa opunem permanent factori buni, de insanatosire, acestor lucruri nocive.

Nu este neaparat un prilej de ingrijorare faptul ca ai episoade de palpitatii si dureri in zona inimii...de ex.un anumit tip de extrasistole, episodice, sunt in general resimtite de persoanele tinere, sanatoase si care sunt mai suple. In principal, oricine poate resimti uneori dereglari ale ritmului cardiac, din cauza emotiilor, tensiunilor, stress-ului, fara ca acestea sa constituie neaparat un semn de boala. Totusi pentru linistea ta, e bine sa vezi un cardiolog bun, sa-ti faci testele EKG, holter si eventual o ecografie cardiaca, si daca e totul bine, sa nu te mai ingrijorezi din cauza asta.

Mai mult, ar trebui adoptat un stil de viata sanatos: de la hrana ecologica ("de la tara"), fara E-uri si aditivi, diversificata si adaptata ca principii nutritive, includerea in alimentatie a unor factori activi de mentinere a santatii (fructele mici - afine, coacaze, catina, merisoare, zmeura, mure, paducelul - pt.inima, etc.; produsele stupului - miere in loc de zahar, polen, propolis, laptisor de matca, pastura, etc.; plante medicinale si principii naturale cat mai mult, atunci cand nu e nevoie de medicamente de sinteza si nu exista contraindicatii), practicarea unui sport cu regularitate - inot, ciclism, chiar jogging - si poate mai important (pt.buna functionare a inimii), minim 30min-1h de miscare pe zi (ex.mers pe jos cativa km).

La fel de importanta, sau poate chiar mai importanta, este igiena psihica, de care depinde starea sufleteasca, cu influenta majora asupra starii fizice. La noi, din pacate, se ignora complet aces factor si toate mijloacele media lucreaza in detrimentul nostru. Atentie la toate mizeriile care curg la TV, in ziare, pe internet, pornografia stradala, reclamele si toate stirile "senzationale" care ne tin permanent in tensiune si ne conditioneaza spre un anumit fel de comportament. A ne feri de aceste lucruri si a gasi un mod de echilibrare interioara, o tehnica de relaxare, rugaciunea, iesirile in natura, sunt toate de mare ajutor.

Multa sanatate pe toate planurile iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena, gl (acum 11 ani)

Buna,
Si eu am avut aceste simptome dar eu nu le-am dat importanta. Eu nu locuiesc in tara dar am fct niste controale cand am fost in vacanta anul trecut.
La un control endocrinologic, dna dr a observat ca imi bate inima ciudat. Am fost la cardio si mi-au gasit extrasistole ventriculare (ceva de genul) si mi-a dat tratament.
Cand in revenit in UK am fost la cardio si mi-a dat alt tratament caci primul nu-si facwa efectul.
Ambele tratamente/pastile se gasesc si in tara dar nu-ti pot spune ca sa nu iei de capul tau.
IMPORTANT e ca tot google-ind am gasit pers pe forumuri care aveau prob cu inima si in copilarie au fct injectii cu moldamin ptr reumatism la inima...ca si mine de altfel. Tratamentul cu moldamin este bun in copilarie/faza incipienta daca il faci cat tb...eu l.am intrerupt din cauza durerilor...am fct vreo 3 ani.
Tu ai avut de.a face cu moldaminul cand erai mic?
Scuze daca am greseli de scriere...sunt pe telefon.
Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angela (acum 11 ani)

si sotul meu a avut aceleasi sintome ca ale tale si a facut zona zoster sa fii atent daca iti iasa niste basicute cu apa sa te duci la medic sa nu stai

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 11 ani)

Cata dreptate ai d-le Ionut. Asta stiu de la varsta domnisoarei de mai sus si acum am 56 . Pacat este ca viata nu este cum am vrea. Cum poti trai fara stres? Cum sa indepartezi toate relele din calea ta? Cum sa te nasti deja vacinat cu nesimptire, indiferenta etc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anghel (acum 11 ani)

Problemele legate de inima sunt un tot unitar in ziua de azi datorita a ceea ce mancam, inspiram, bem, vedem,auzim etc. Cum sa nu te doara toate cele cand vezi cata hotie este in aceasta frumoasa tara numita ROMANIA???
Nu credeti ca este timpul sa facem o schimbare care sa ne mai scape de durerile de inima si de usturimea buzunarelor cand platim degeaba atatea taxe si taxute pentru orice lucru pe care vrem sa-l facem??
Sanatate Romani....si nu uitati...ESTE VREMEA SCHIMBARII....a schimbarii in bine!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 11 ani)

Cosmin, pana ajungi la medic,n-ar fi rau sa bei ceai de paducel si talpa gastei,in proportii egale,2-3 cani pe zi,indulcit cu miere.Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana-Maria (acum 11 ani)

Eu am avut simptome asemanatoare si, dupa lungi cautari la tot felul de medici, am gasit un pneumolog bun care mi-a descoperit ca am obstructii ale cailor respiratorii. Mai consulta si alti medici. Unii trateaza superficial problemele. Eu am nimerit la multi medici care imi spuneau ca am lipsa de calciu si am luat la calciu si vitamine la viata mea(dupa spusele lor)... Dar problema se accentua. Dupa inceperea tratamentului dat de pneumolog, toate aceste probleme s-au rezolvat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorina (acum 10 ani)

buna ziua as dori si eu mai multe informatii,am 57ani si am probleme cu inima,am fost la mai multi doctori,mi-au schimbat tratamentul de vreo 7ori,dar ma simt tot rau,am ameteli,vad negru in fata ochilor,cad din picioare din senin,nu am timp sa ma asez,dureri la inima,in piept si colesterol si probleme cu ficatul.mi-au dat pastile mononitron pt inima 60mg ,torvalilin 10mg ep meloxicam lph si pt arderea grasimilor,acum mi-a zis daca ma simt iar rau ma interneaza sa vada sa ma puna la aparate sa fac efort.va rog frumos din tot sufletul sa ma ajutati daca se poate si sa-mi recomandati un doctor bun sunt din iasi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ma numesc prokop francisc (acum 8 ani)

Ce medicant sa iau va rog sa ma ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Cu timpu ma nascut cu maformati la inima si am dureri foarte dese

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: