Indrumare catre un anestezist (inima)

Boli de inima
Intrebare postata de micatalin cu 9 ani in urma

Buna ziua, este vorba de o tanara de 25 de ani care are Prolaps de Valva Mitrala. Diagnosticul corect s-a facut la o clinica privata. A mai fost diagnosticata gresit anterior la doua spitale unde i se spunea ca este vorba de un "pachet de gaze" in locul respectiv, asta a intarziat diagnosticul corect si situatia s-a agravat. Radiografiile au aratat ca este grav si trebuie operata de urgenta. Problema este ca tanara are si probleme cu inima, fluctuatii de tensiune (nu stiu termenul exact). Dorctorii de la multe spitale au spus ca o pot opera pentru Prolaps de Valva Mitrala, dar nu vor pentru ca le este teama sa nu moara in timpul operatiiei din cauza inimii. Mama tinerei mi-a spus ca toti acesti medici nu fac operatiia pentru ca nu au medic anestezist pentru inima. Probabil ca are nevoie de o anumita procedura de anestezie mai complicata si delicata, dar mi-e greu sa cred ca nimeni nu o poate face. A intrebat medicul de familie care i-a dat un raspuns in bataie de joc "mergeti la urgenta, doamna". Cand ajunge la camera de garda este trimisa la cardiologie, acolo intreaba asistentele care zic ca nu stiu, asteapta dupa medicii cardiologi si primeste raspunsul pe care vi l-am scris mai sus. Problema este foarte urgenta. Biata femeie era disperata. Laura, fata de 25 de ani in cauza, este singurul copil pe care-l are acesta femeie si nu are mai are pe nimeni. Aceasta doamna nu mintea, nu vroia bani, cauta doar un medic care sa o asculte si care sa o ajute totodata. I-am promis ca voi incerca sa gasesc un raspuns care o poate ajuta si care-i va salva fica. Va intreb si pe dumneavoastra in speranta ca imi puteti da un sfat sau o indrumare catre cineva ce o poate ajuta. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

peterzer68 (acum 9 ani)

Buna,
nu stiu de unde sunteti, da v-as recomanda sa-l contactati pe renumitul profesor dr. Galajda Zoltan (seful clinicii universitare de chirurgie cardiovasculara de la Debrecen - Ungaria) care este o somitate in domeniul problemei valvelor. d-l profesor consulta si opereaza la Clinica de chirurgie "Sf. Gheorghe" din Arad si se axeaza mai ales pe cazurile aparte.
Pentru o programare sunati la 0257-338.498.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: