Este grav? raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de adriana125517 cu 11 ani in urma

Buna seara. va rog frumos sa-mi raspundeti sunt fff speriata mam saturat la citi medici am fost . as dori sa stiu parerea dumneavoastra am 28 de ani si urmatoarele rezultate la eco. si ECG.ao inel18 ao asc25 ao desc 16 AS30/40 VS d 38 VSs 27 F EVS 60 functie distolica E=0.6 ms A=0.4 ms TDE=150 ms valva mitrala .mobile regurgitare mitala gradul 1 ( ce inseamna acest grad 1?) valva aortica tricuspida mobile.V max =1m/sec valva tricuspida mobile PSVD=10+15=25 MMhg valva pulmonara mobile pericard liber sia intacte siv intacte fara formatiuni intracavitare concluzie recurgitare mitrala grad 1 SIV d 8 ppVSd 8 PT INEL 17 ad 34/34 VD 22 VCI 12 PULMONAR MURMUR VEZICULAR PREZENT FARA RALURI ZGOMOTE CARDIACE REGULATE AV=72 TA=110/60mmHg pulsuri periferice perceptabile av 72/min QRS=30 GRADE fara modificari semnificative ale fazei de repolarizare . Sunr foarte speriata uni spun ca am prolaps de valva mitrala uni ca mai tirziu o sa necesite o intervenrie chirurgicala nici eu nu mai stiu va rog frumos explicatimi pe intelesul meu unde sa ma duc sa aflu ceva sihur si corect. VA MULTUMESC .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Regurgitarea mitrala sau insuficienta mitrala se refera la refluxul de sange din ventricul in atriu in timpul contractiei cardiace datorita unui defect de inchidere a valvulei mitrale- orificiul de comunicare intre atriul si ventriculul stang. In insuficienta mitrala, inima stanga trebuie sa lucreze mai intens pentru a ejecta sangele care reflueaza spre auricu. Insuficienta mitrala se observa la indivizii tineri, mai des la barbati. Ea poate fi consecutiva unui reumatism articular acut, foarte frecvent in tarile in curs de dezvoltare, dar tinzand sa se rareasca in tarile industrializate. Printre alte cauze, se afla prolapsul valvular mitral.
insuficienta mitrala ramane multa vreme fara simptome. Dar evolutia ei poate fi marcata printr-o jena respiratorie la efort, o oboseala si palpitatii. Mai tarziu apar semnele insuficientei cardiace stangi, apoi a celei drepte (edem al membrelor inferioare). In absenta tratamentului, insuficienta mitrala poate, de asemenea, sa se complice printr-o endocardita.
Insuficienta mitrala pura poate fi tolerata timp de douazeci de ani si chiar mai mult fara simptome deranjante. Prognosticul ei este bun daca boala este supravegheata cu regularitate si tratata inainte de a se instala vreo alterare ireversibila a functiei ventriculare stangi deoarece, atunci cand apare aceasta, speranta de viata risca sa fie limitata la cativa ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: