Capilare dilatate raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de ella_mina cu 12 ani in urma

Buna ziua!
Ma numesc Elena Iancu, am 24 de ani si am o mare problema cu vasele sparte pe picioare. Au inceput sa-mi apara cu mai multi ani in urma, iar cand am fost la medicul de familie sa-mi dea trimitere la un specialist sa vad care este cauza si cum o pot rezolva, aceasta m-a privit plictisita si mi-a spus ca m-am ingrasat de aceea au aparut. Bineinteles ca nu ma ingrasasem, nu mi-a dat nici o trimitere si am ramas in continuare cu problema. De cateva luni lucrez ca maseur si stau foarte mult in picioare, uneori si 12h pe zi si imi apar tot mai multe astfel de vase. initial erau doar pe partile laterale ale coapselor, insa acum sunt si pe interior, pe fata coapselor si chiar si pe langa glezne. Nu stiu ce sa ma fac deoarece in picioare voi sta in fiecare zi multe ore la serviciu si in ritmul acesta o sa am picioarele pline de capilare dilatate. Care ar putea fi cauza? La ce medic m-as putea duce si ce analize as putea sa fac? Circulatia sangelui deficitara ar putea fi o cauza? Eu iarna am tot timpul mainile si picioarele reci, dar uneori si vara am picioarele sloi. Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

Iuli (acum 12 ani)

Eu in locul dvs as fi schimbat in secunda 2 medicul de familie. Asa ceva este absolut inadmisibil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella_mina (acum 12 ani)

Din pacate locuiesc intr-un oras mic si nu am medici de familie din ales.....Tocmai de aceea as vrea sa ajung la un specialist, insa nu stiu la ce fel de medic ar trebui sa ajung sa pot rezolva problema, sau macar sa o ameliorez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 12 ani)

Mergeti la un medic internist ( Sectia Interne a spitalului)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

Probabil ai o circulatie mai p***a.,o fragilitate vasculara.din pacate statul in picioare dauneaza cand esti predispus la varice..tot ceea ce trebuie sa faci este sa mergi la un flebolog,la o clinica privata,in orasul tau,sa te consulte,sa faci eventual o ecografie Doppler venos,sa vezi daca problema este mai in profunzime,daca nu se gaseste nimic serios si este pur estetic,capilarele sparte se trateaza prin scleroterapie,adica injectarea de substanta in venele dilatate sau cu laser transcutanat..la serviciu poti purta ciorapi medicinali,pt ajutarea circulatiei si pt prevenirea varicelor si a picioarelor umflate..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În cazul d-vs este vorba de o circulaţie periferică deficitară pentru care ar fi recomandat un consultul unui medic internist sau flebolog (cum bine a spus utilizatorul Laura). Ca şi analize de efectuat recomand o ecografie Doppler venos, teste de coagulare, precum şi testul de fragilitate capilară Rumpel-Leede

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

ella_mina (acum 12 ani)

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

voicuadelina777 (acum 11 ani)

Buna,
Trebuie sa dai cu Ortholan Vein special pentru capilarele dilatate ,seara de seara, previne aparitia altora noi si le micsoreaza pe cele existente datorita extractelor de castan bogate in substante benefice pentru capilare.
In al doilea rand trebuie suplimentata dieta cu resveratrol pentru prevenirea varicelor, acesta creste rezistenta vaselor de sange. Se gaseste prin farmacii de la diverse firme secom,walmark etc. Pentru efect max se asociaza cu Vit C.
Scleroterapia nu da rezultate intotdeauna si costa si destul de mult.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camy Ursulescu (acum 10 ani)

E cea mai buna. Isi merita banii cu varf si indesat.

Eu ma dau odata pe zi si si-a facut efectul, dar daca ma dadeam cum scrie in prospect aveam rezultate si mai bune.

Pacat ca nu se face reclama la ea. Eu am aflat de la nasa de botez a fiica-mii de ea, deoarece in perioada sarcinii m-am umplut de aceste venisoare :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca (acum 8 ani)

http://moda-azi.blogspot.ro/2011/09/ortholan-vein-pentru-picioare-perfecte.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 10 ani)

"E cea mai buna. Isi merita banii cu varf si indesat."
La ce anume te referi???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camy Ursulescu (acum 9 ani)

La Ortholan Vein.
Eu am adus un comentariu postat de voicuadelina777.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 9 ani)

Si eu am aceste venisoare pe picioare, cam de la 14-15 ani si acum am 18 si tot nu s-au estompat ba chiar din potriva, s-au accentuat, mi-am facut analize dar niciodata nu mi-au iesit ca si cum as avea probleme interne, deci, ce as putea sa fac? Din punct de vedere estetic sunt foarte urate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

susana (acum 8 ani)

Buna, tot asa si eu sufar de aceasi probleme in plus mi a aparut de doi ani un hemangiom capilar la vulva,aceasta ce remedii are sau tratamant chirurgical?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

susana (acum 8 ani)

Buna, tot asa si eu sufar de aceasi probleme in plus mi a aparut de doi ani un hemangiom capilar la vulva,aceasta ce remedii are sau tratamant chirurgical?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

susana (acum 8 ani)

Buna, tot asa si eu sufar de aceasi probleme in plus mi a aparut de doi ani un hemangiom capilar la vulva,aceasta ce remedii are sau tratamant chirurgical?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

susana (acum 8 ani)

Buna, tot asa si eu sufar de aceasi probleme in plus mi a aparut de doi ani un hemangiom capilar la vulva,aceasta ce remedii are sau tratamant chirurgical?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

susana (acum 8 ani)

Buna, tot asa si eu sufar de aceasi probleme in plus mi a aparut de doi ani un hemangiom capilar la vulva,aceasta ce remedii are sau tratamant chirurgical?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

susana (acum 8 ani)

Buna, tot asa si eu sufar de aceasi probleme in plus mi a aparut de doi ani un hemangiom capilar la vulva,aceasta ce remedii are sau tratamant chirurgical?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

susana (acum 8 ani)

Buna, tot asa si eu sufar de aceasi probleme in plus mi a aparut de doi ani un hemangiom capilar la vulva,aceasta ce remedii are sau tratamant chirurgical?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

susana (acum 8 ani)

Buna, tot asa si eu sufar de aceasi probleme in plus mi a aparut de doi ani un hemangiom capilar la vulva,aceasta ce remedii are sau tratamant chirurgical?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2