Buna ziua

Boli de inima
Intrebare postata de florentina293 cu 14 ani in urma

Sunt Florentina Manolache si as vrea sa stiu ce este prolaps de valva mitrala si ce inseamna?Vreau sa stiu daca exista riscuri si care sunt alea?Nu am mai fost la consultatie de un an de zile si trei luni.Am uneori ameteli si dureri de cap.Ar putea fi de la acest diagnostic?pe care mi l-a pus medicul de varsta de 13 ani.Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Romaniac (acum 14 ani)

Intrebare din 01.06.2009...Poate mai intri sa citesti :)
Raspunsul il gasesti aici :
[url]//sfatulmedicului.ro/Bolile-valvelor-cardiace/prolapsul-de-valva-mitrala_179[/url]
Diagnosticul nu trebuie sa te ingrijoreze dar o asemenea afectiune trebuie urmarita, anual fiind recomandata o ecografie cardiaca.
Deasemenea nu uita in cazul oricarei interventii chirurgicale ( chiar si extractia unei masele)
spune-i medicului ca ai prolaps si-ti va prescrie un antibiotic inaintea interventiei pentru profilaxia endocarditei infectioase .
Inteleg ca esti o fata tanara , ai tot viitorul inainte , ai grija de tine !
Sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

As. medical Anca (acum 14 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

as vrea insa sa ma ajuti cu un sfat,tu sau un doctor de pe forum daca imi va citi acest mesaj disperat.
tatal meu,acum 2 saptamani s-a trezit intr-o dimineata cu gura putin stramba pe partea dreapta si ochiul putin lasat(semipareza),pana seara si-a revenit,insa a doua zi a inceput sa se vaite de dureri de tample si ceafa insotite de un fel de presiune pe artera carotida care se vedea cu ochiul liber cum se umfla...si-a revenit dupa 30 de minute,i-am luat tensiunea...era bunicica insa oscilatorie,in sensul ca ba avea 110|80 ba 150 mm coloana mercur..pulsul destul de marisor..99-100 cu aritmii.
problema e ca de atunci acuza dureri de cap,in piept si sughite exagerat de des.
la ekg care il facuse cu cateva zile inainte de cele povestite nu a iesit NIMIC
luni il duc la doctor insa credeti ca e vb de un posibil infarct?daca da...de ce a avut acea semipareza...va rog stimati colegi de forum,stimati doctori rezidenti sau titulari ajutati-ma cumva macar pt cultura si linistea mea.
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: