Stari ciudate cand ma ridic in picioare

Boli de inima
Intrebare postata de DELEE cu 9 ani in urma

Cand ma ridic, dupa ce am stat mai mult timp pe un scaun sau in pat, simt cum imi urca sangele in cap...adica parca urca din piept in cap si ma strange de gat.....

Mentionez ca se intampla asta atunci cand , dupa ce m-am ridicat incep sa merg repede sau fac miscari bruste.

Am 26 de ani, 1.58 si 49 kg. Tensiunea este 13/9 ( cam mare cred). Lucrez 8 ore la birou,
Alte boli: rinita alergica,deviatie de sept, spasmofilie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

ada (acum 9 ani)

Nu este mare tensiunea,de unde ai tras concluzia asta? Ceea ce ai descris pare hipotesniune ortostatica,se intampla oricui,nu este grava,este doar neplacuta,apare datorita regimului de viata dezordonat si in special vara deoarece nu ne hidratam corespunzator. Spasmofilia aceasta este o somoatizare a anxietatii,termenul este utilizat gresit si din ceea ce observ nu ai precizat sa ai probleme endocrinologice sau renale,deci cred ca in mare parte simptomele atat cele care sunt considerate specifice spasmofiliei( o sa repet,termenul nici nu este recunoscut in alte tari) cat si hipotensiunea pot fi datorate unui stil de viata dezordonat,stres,somn insuficient si mai ales pe timpul verii trebuie sa bei foarte multa apa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Gabriela Cozmanciuc MDr. Gabriela Cozmanciuc este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Nu pot sa precizez cauza. Poate fi un mecanism vagal sau probleme cu coloana cervicala. Daca intr-adevar aveti probleme, vedeti un neurolog sau veniti la o consultatie.

www.inimed.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: