Ma puteti ajuta? raspuns medic

Avortul
Intrebare postata de alyssuka cu 14 ani in urma

Buna ziua....am o fata de 15 ani...si este foarte slabutza...are 1.70 si 40 d kg.....nu stiu ce sa ii mai dau...as vrea un regim alimentar...sau ceva de genu ca nu prea imi permit sa ii cumpar pastile ca nu am bani..va rog sa ma ajutati...multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

celia (acum 14 ani)

Buna ziua.Si fetita mea are 15 ani.Are 1,70 inaltime si 48 de kg.A crescut foarte mult in ultima vreme parca de la o zi la alta mi se pare tot mai inalta.M-am concentrat mult pe carne in alimentatia ei,branza pt ca au nevoie de proteine,fructe cat de multe si de doua ori pe zi ii umplu o farfurie cu banane,mere,kiwi taiate ca un fel de salata.Bea lapte destul de mult cam 1 litru la zi.Incerc sa o fac sa manance si ciorbita i-o pregatesc putin mai acrisoara pt ca am observat ca dupa ce mananca ciorba cere si felul doi..Orezul este foarte sanatos si la doua zile are o masa de orez..Noi avem probleme pt ca ea are si un regim(are intoleranta la gluten) de aceea e mai greu pt noi.Ii pregatesc mai mereu prajitura de casa...ce sa va zic...incercati sa o faceti sa manance mai des cam la trei ore..Insa va recomand sa mergeti si la medicul de familie sa va asigurati ca starea sanatatii ei este buna.Un set de analize trebuie facut iar medicul va poate elibera reteta gratuita cu vitamine sau alte suplimente nutritive.Multa sanatate va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ghighilicea Alina MPsih. Ghighilicea Alina este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

buna ziua,
nu ati specificat in mesaj care este cauza acestei greutati a fiicei dvs. (40 kg la 1,70m. incercati sa aveti o discutie sincera cu ea, insa fara sa o invinuiti de aceasta stare, pentru a afla motivele pentru care mentine aceasta greutate corporala. pastilele pot fi recomandate doar de catre medic.
este bine de stiut daca:
- fiica dvs refuza alimente,
- daca are episoade de mancat excesiv cu urmarea (provocarii) golirii stomacale,
- care este raspunsul fiicei cu privire la observatiile dvs asupra comportamentului ei alimentar
- ce parere are despre diversele alimente (nu ii place mirosul, gustul, faptul ca sunt grase, etc)
- care este perceptia sa asupra aspectului sau fizic (stima de sine)
- cum se simte dupa ce mananca (dupa masa)

daca aveti posibilitatea mergeti cu ea la un cabinet de psihologie.

multa sanatate
psih. Alina G.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Avortul.

ionescu elena georgeta (acum 14 ani)

am probleme cu menstuatia de ani buni ?ami vine ciclu de 2 ori pe luna si luna urmatoare nu mai ami vine si tot asa am fost la control dar an afara faptului ca ami dadea numai pastile nu am rezolvat nimic ?acum de 3 luni nu mai mia venit ciclu dupa 3 luni an luna [ianuarie ]mia venit 2 zile si sa oprit nu sunt ansarcinata ca am facut un test si a iesit negativ dar nu stiu ce sa mai fac [va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns]?VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

issa169858 (acum 14 ani)

Buna,trebuia sa-mi vina ciclu de o saptamana sh nu mi-a venit...sunt insarcinata???dak sunt sigur voi face avort chiar dak imi pare rau dar din mai multe probleme nu-l pot pastra ce riscuri prezinta avortul???sunt minora trebuia sa mearga mama cu mine sa-l dau afara...va rog ajutati-ma dati-mi sfaturi am mare nevoie

Multumesc!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik (acum 14 ani)

ma lasi fara cuvinte.ai 14 ani si vrei sa faci un avort..pai in primul rand anunt-o imediat pe mama ta,nu mai amana lucrurile pt ca dk nu ii spui situatia se poate complica.riscurile o sa ti le explice medicul atunci si cu ajutorul mamei ai sa le intelegi..pe viitor probabil ca o sa folosesti prezervativul ca sa te protejezi insa ti-as recomanda sa o iei mai usor cu sexul.esti prea mica pt a intelege partile proaste pe care le implica viata sexuala nesanatoasa..:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 14 ani)

issa
fa tu repejos un test de sarcina si discuta cu mama ta aceasta problema.
Daca va incepeti viata sexuala la aceasta varsa ar trebui macar sa va informati, ai idee cate boli poti contacta nu mai pun riscurile unui avort.
Nu vreau sa te cert dar trebuie sa intelegi ca nu e totul ata de simplu pe cat pare.
Daca tot stai pe net ca tot esti in vacanta ia cauta tu despre bolile cu transmitere sexuala, cum se face un avort.
Intadevar sunt unele mult mai mari ca tine care nu realizeaza acest lucru si avortul le se pare ceva normal dar in ziua de azi cand sunt atatea metode de protectie nu ar trebui sa se mai puna aceasta problema.
Sper ca asta sa fie o invatare de minte, sa speram ca nu esti insarcinata si vei fi mai responsabila pe viitor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionescu elena georgeta (acum 14 ani)

am probleme cu menstruatia ami vine ciclu de 2 ori pe luna si luna urmatoare nu mai ami vine am fost la control dar an afara faptului ca ami dadea numai pastile nu mia facut nimic si tot am probleme de 3 luni nu mai m-ia venit ciclu an luna [ianuarie] mia venit ciclu si ma tinut 2 zile si sa oprit nu sunt ansarcinata ca am facut un test si a iesit negativ dar nu stiu ce sa mai fac va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns ? VA MULTUMESC?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Menekse. (acum 14 ani)

Elena, la ce medic ai fost? Medic ginecolog? Ti-a recomandat pilule contraceptive? Din pacate cred ca sunt printre putinele modalitati prin care poti regla menstruatia...Sau cel putin asa stiu eu si asa mi-am reglat si eu menstra...diferenta e ca eu aveam cate 10 zile pe luna, abundenta si cu dureri si imi mai venea dupa o luna jumate. Dar mi-a prescris ginecologul diane 35. Va trebui sa faci un tratament mai de durata pt ca lucrurile nu se rezolva asa de la o luna la alta. La mine totul e ok acum..insa am luat pilule 2 ani. Acum am intrerupt si in afara de dureri, totul e ok...chiar prea ok parca as zice, ma simt ciudat cand dupa 3-4 zile e gata, iar inainte erau 10 zile. Deci va trebui sa te tii de tratament. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

buna!am 15 ani si sunt insarcinata...sunt aproape in luna a 6 a si asi vrea sa fac avort...mai pot?va rog sami spuneti?

multumesc!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 14 ani)

andreea voi ma speriati..la varste atat de fragede va incepeti viata sexuala..ramaneti insarcinate si mai stati si 6 luni pana va dati seama..vorbeste cu mama ta si mergeti impreuna la un ginecolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Menekse. (acum 14 ani)

sincer...........sunt socata.......15 ani si gradiva in 6 luni...pai mai ai putin si nasti....la 7 luni un copil se poate naste, stii asta? asta inseamna ca e un pui de om acolo la tine in burta...chiar vrei sa-l omori? Ce vina are el? De ce sa plateasca greselile tale? De ce sa traiesti cu asta pe constiinta? Mai bine il dai spre adoptie...
In plus ma indoiesc ca un medic mai face avort la 6 luni, pe langa faptul ca e riscant pana si pentru viata ta.
Sincer, fetitelor care mai intrati pe aici...invatati sa va protejati daca nu aveti rabdare sa mai cresteti...macar atata lucru faceti ca va veti trezi adulti cu niste bube mari in spate pe care le veti regreta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monicutz12 (acum 14 ani)

buna seara, am 23 de ani 1.71m si doar 50 kg si tot mai slabesc...nu am un loc de munca stresant...mananc regulat si aproape la ore fixe..nu fumez nu beau alcool...consider ca am o alimentatie sanatoasa....multe legume fructe fara prajeli si grasimi... iau si vitamine...calciu de coral...de stridii..vitamina C...etc..intampin probleme si cu alegerea hainelor din cauza inaltimii..care poate fi motivul pentru care pierd tot mai mult din greutate?ajutati-ma va rog...multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monicutz12 (acum 14 ani)

am fost la medic am facut analize si nu am nici anormal inafara de suflu sistolic prolaps de valva mitrala si astm bronsic din 2005...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 14 ani)

sa nu cumva sa faceti avort e pacat de moarte acesti copii sant angeri sa nu i omorati ajungeti sa regretati mai tarziu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: