Este normal?

Avortul Maturarea fetala
Intrebare postata de ade2 cu 14 ani in urma

Buna seara,am facut un chiuretaj acum 5 zile ,in primele doua zile nu am avut sangerari doar mici dureri abdominale, in schimb din a 3 a zi am inceput sa am sangerari insotite de dureri identice cu cele menstruale care nu s au oprit nici pana acum . este normal sa se intample asta? sangerarile sunt destul de abundente ..cam ca in a doua zi de ciclu.cat timp pot sa dureze aceste sangerari si caror fapt se datoreaza? am programare la control abia in doua zile...am urmat tratamentul prescris de medicul ginecolog. va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (38)

myryam (acum 14 ani)

foarte rau din partea ta ca ai facut asta.trebuia sa faci copilul si sa-l lasi la usa unei Manastiri mai degraba decat sa faci ce ai facut.ajungea si mananca o bucata de paine de undeva.mai tarziu cand Dumnezeu o sa te pedepseasca pentru ceea ce ai facut,o sa regreti si o sa-ti dai seama de greseala.acum probabil ma injuri,dar mai tarziu o sa-mi dai dreptate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danluvug (acum 14 ani)

Asociatia "Pro-Vita pentru nascuti si nenascuti" ajuta tinerele, femeile care au ramas insarcinate, le ajuta moral, psihologic, financiar ca sa nu se ajunga la Avort si acestea sa ramana marcate pe viata, de la un singur avort femeia poate ramane sterila, sau cu alte probleme de sanatate pe viata, probleme de sanatate fizica, psihica, sufleteasca.

Astfel Asociatia prin centrele sociale construite pentru salvarea copiilor abandonati, sau de la femeile carora li se impune sa faca avort de catre prieten, sot si chiar de catre familie ...ajuta elevele, studentele, femeile care sunt in aceasta situatie moral, psihologic, financiar. Femeile pot naste in Valea Plopului, Valea Screzii din Jud Prahova in centrele sociale de acolo pot lasa copilul acolo pana termina liceul, facultatea, sau pana isi gasesc servici, ele putand oricand sa-l viziteze, saul sa-l ia acasa, sau daca nu-l mai doresc il pot lasa spre infiat...decat sa ia asupra lor pacatul Avortului si urmarile grave ale avortului pe parte fizica, de sanatate

Cateva informatii despre perspectiva medicala:

* DEZVALUIRI SOCANTE despre doctorii Ginecologi, Endocrinologi....Avort, Metode Anticonceptionale, Contraceptive, Sterilet, Prezervativ, HPV. Sindromul Post-Avort.Consiliere pre si post avort - Dr. Christa Todea-Gross - Cluj 9 Dec. 2008, Oradea 27 Feb. 2009
* Trauma avortului (avort: chirurgical - la cerere, hormonal si chimic - medicamentos). Sindromul Post-Avort manifestare si consiliere:
* Victima a violentei in familie?
Daca esti insarcinata si victima a violentei in familie, sau daca partenerul te preseaza sa faci avort, impotriva vointei tale, aici gasesti ajutor:
- Adaposturi pentru victimele violentei in familie: http://educatiefaraviolenta.ro/Link-uri_utile/Adaposturi
- Institutii active in prevenirea si combaterea violentei in familie: http://anpf.ro/hartaserviciilor/?limba=Ro

Alte informatii medicale utile:

* Stiati ca... Pilulele, Steriletul, Prezervativul...

- "...Prezervativul are o rata de esec foarte mare. TOATE prezervativele contin substanta toxica Nonoxynol-9, este un spermicid care se ambsoarbe de multe ori in sangele fetei(femeii) si care-i da reactii alergice pana la anticorpi impotriva spermei si nu o sa mai poti avea copii. Si daca o sa ramai insarcinata folosind prezervativul o rata de esec este de 14 la 100 ceea ce e mult, s-a observat, sunt studii multe facute ca da malformmatii la copii.
Si te trezesti cu un copil bolnav in timpul sarcinii si te intrebi: de ce ? Si folosind prezervativul, folosind prezervativul care nu este nu este deloc nenociv ! Sa stiti ca puteti ajunge la multe probleme. Prezervativul nu este asa cum se zice doar o metoda contraceptiva nici vorba..."

- Bolile cu transmitere sexuala: cum se manifesta, cum se previn bolile venerice, de ce induc sterilitatea la femei si mai ales la barbati (barbatii sunt cei mai afectati de sterilitatea indusa de bolile cu transmitere sexuala cu sanse minime sau nule de vindecare astfel nu mai pot avea copii)

- Sindromul Post-Avort (cum se manifesta, care sunt simptomele, cum se vindeca). Sindromul post-avort este indus nu numai de avortul chirurgical este declansat si de contraceptive, anticonceptionale, sterilet etc. !

* Conferinta de presa Prof. Univ. Dr. Pavel Chirila: “SILGARD” (”Gardasil” in varianta americana), UN VACCIN CONTROVERSAT (vaccin destinat prevenirii cancerului de col produs de virusul papilomatos uman - HPV

* Vaccinul anti-HPV Gardasil - Silgard. Material informativ referitor la vaccinul anti-HPV, Gardasil/Cervarix (Gardasil varianta americana, in Romania este cunoscut sub numele de Silgard) vaccinul impotriva cancerului de col uterin UN VACCIN PERICULOS!

Cateva informatii despre perspectiva crestina:

* Pr. Nicolae Tanase - DREPTUL LA VIATA AL FIECARUI OM:

Extras din conferinta:
"...Care am facut avorturi sa facem Adevaratul Canon nu falsul canon, adica sa salvam copilul de la avort si apoi sa-l botezam. Sa nu botezam copil salvat dea gata. Am voie sa botez numai copilul pe care eu cu sudore, noapte, zi, cu promisiuni, cu bani cu ce am putut eu am determinat mama si nu a facut avortul. Si daca-mi da voie il si botez ca nas, daca nu-mi da voie treba ei Dumnezeu ia seama ca eu am insistat si datorita mie mama a renuntat la avort asta e Adevaratul Canon. Restul orice alt ceva este valabil dupa ce faci acest lucru. Si lumanari aprinse e bine, dar dupa si imbracatul copiilor si milostenia dar dupa, dupa ce salvezi copilul dupa ce pui copilul omorat in loc. Plus ca dupa aia ramane la mila lui Dumnezeu ca nu stim cum Dumnezeu coteaza lucru asta..."

* Pr. Nicolae Tanase - VALOAREA VIETII IN LIBERTATEA CUPLULUI:

* O viata de copil intre abandonul strazii si bucuria unei familii - Pr. Nicolae Tanase

Cateva subiecte discutate in conferinta:

- Cine ucide copii nu poate boteza ! (femeile care au avortat nu pot boteaza copii ca "sa puna copil in loc", nu au voie sa boteze copiii, decat dupa ce fac canon - dar depinde cum le spune si duhovnicul - dupa ce acestea conving mamele care vor sa faca avort sa nu mai faca avort si salveaza de la avort cati copii au avortat, ajutand la cresterea copilului, copiilor salvati de la avort fie ajutor doar prin educatie, fie si ajutor financiar...)

- Avortul se face din lipsa de credinta si din comoditate ?

- De ce barbatii sunt vinovati de avort chiar in masura de peste 80% decat femeile care au avortat, de ce... ? (sau femeile care folosesc metode contraceptive, metode anticonceptionale care tot la avort duc la avortul timpuriu si la efecte secundare grave, fatale) Deoarece acesti barbatii nu pastreaza in familie un mediu, o ambianta care sa nu duca la avort....

- Contraceptivele, anticonceptionalele, steriletul, pilula sunt metode avortive ?

- Cum sa salvam copii abandonati, institutionalizati si mitul avortului care "ar preveni" aparitia unor noi copii ai strazii, de ce avem copii abandonati, institutionalizati, "copii strazii" etc.

- Cate genii, preoti, doctori, oameni muncitori, etc. au fost omorati prin avortul chirurgical, prin aspiratie (avortul la cerere) din 1990 pana in ziua conferintei. Se fac aproximativ 1.000.000 de avorturi chirurgicale in Romania dupa 1990 de cand s-a legalizat avortul. Nu mai se numara avorturile timpurii induse de metodele anticonceptionale (metodele contraceptive), pilule, sterilet, vaccinuri etc.

- Avortul terapeutic se justifica ?

- Cum a demonstrat inca o data Pr Nicolae Tanase la o conferinta tinuta la facultatea de medicina ca doctorii ginecologi, obstreticieni, avortionistii etc. nu spun tot Adevarul despre Avort, metodele contraceptive, anticonceptionale, etc. Marturia directa a unui doctor de specialitate ginecolog, obstretician.....marturie "cand este strans cu usa"....

- Marturia despre o mama care au refuzat sa faca avortul terapeutic, aceasta a nascut 2 gemene, a preferat sa ramana paralizata pe partea dreapta, nu a dorit sa-si ucida copii nenascuti...a preferat sa ramana paralzata...dupa nastere.

- De ce la conceptia unei fiinte umane, unui copil participa nu 2 ci 3 persoane ?

- etc....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danluvug (acum 14 ani)

Raspunsurile la intrebarile de mai sus despre ce NU se spune despre Avort, Anticonceptionale, Contraceptive, Pilule, Vaccinuri contraceptive, Prezervativ, Sterilet, Sindromul Post-Avort (ce este si cum se manifesta) Vaccinul Anti-HPV, Boli cu transmitere sexuala ...dar si filme despre dezvoltarea embrionara, fetala le gasiti pe siteul: Adevarul despre Avort

Pe siteul de mai sus aveti pe langa perspectiva medicala si perspectiva crestina.
Sa va fie de folos informatiile pentru sanatatea voastra, a familiilor voastre, ,si acelor din jurul vostru.

Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Sangerarea este normala dupa o astfel de interventie chirurgicala, nu trebuie sa te sperii, daca va fi mai abundenta decat in timpul menstruatiei atunci exista o problema, oricum daca te vei duce peste doua zile vei stii cu siguranta ce este.

Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Nu ai facut o alegere prea buna(daca nu a fost o urgenta medicala)dar ceea ce ti se intmpla nu este normal.Desi acest lucru se intampla la mai multe femei nu inseamna ca e si ok.Orice sangerare, durere abdominala, temperatura inseamna ca e o problema si trebuie mers la medic cat mai urgent. Ai mare grija la infectii
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina844 (acum 14 ani)

nu vreau sa fiu rea dar acum cand exista atatea metode de contraceptie eu nu va mai inteleg eu spre exemplu ma chinui de 3 ani sa fac un bebe si nu merge si voi ii omorati nu sunt in masura sa te judec dar mai tarziu o sa regreti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionita18154498 (acum 14 ani)

buna ziua ,hemoragia nu este normala ,dar cum spui ca ai programare la ginecolog peste 2 zile e ok.insa daca intervin in perioada aceasta alte simtome ,precum dureri,jena,hemoragie abundenta ,mergi la urgenta....
Si referitor la chiuretaju facut,daca nu mai ai copii s-ar putea sa-ti para rau .......eu la virsta de 23 ani am facut primu si singurul chiuretaj din viata mea .acum am 39 de ani si de atunci nu am reusit sa mai ramin insarcinata ,cu tot tratamentul facut ,hormoni si altele......acum regret din tot sufletu sper ca tu sa nu ajungi aici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teonas (acum 14 ani)

Am vazut de curand o statistica prezentata la televizor ca Romania se situeaza pe locul al treilea din Europa la numarul de avorturi. Mi se pare groaznic! Am devenit o tara de criminali! Suntem in secolul XXI dar ne comportam mai rau decat primitivii! Nu mai avem niciun pic de sensibilitate, am devenit niste monstri care cauta doar sa-si satisfaca pofta de avere, placere, putere etc. . Nu pot intelege cum un om poate sa ia viata altui om fara niciun fel de remuscare! Ba chiar unii se lauda cu asta! Ba chiar incurajeaza indemnand si pe altii la crima! Am cunoscut femei care marturiseau ca au facut peste 10 avorturi, dar vorbeau despre asta ca despre un act de bravura! Si cand te gandesti ca unele cupluri se chinuie ani de zile pentru un copil, bat pe la zeci de usi ale unor medici insensibili si spagari, cheltuiesc foarte multi bani si incearca tot felul de tratamente, altii se gandesc la a face cariera, a-si trai viata fara obligatii si astfel recurg la crima. Din pacate, cei mai multi oameni considera un copil un bun pe care il poti obtine oricand, doar sa ti-l planifici! Dar nu este asa, UN COPIL ESTE O MINUNE! Si cel mai mult vor ajunge sa constientizeze acest lucru acele cupluri care isi doresc din tot sufletul lor un copil dar el intarzie sa apara. Asa se intampla si cu cei sanatisi: nu pretuiesc sanatatea decat atunci cand sunt bolnavi!
In concluzie: Cugetati mai mult la faptele voastre si lasati sa vina pe lume TOTI copiii caci va vor umple sufletul de bucurie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teonas (acum 14 ani)

Acum pentru cei cara au facut greseala de a savarsi un avort: sa mearga sa se spovedeasca si sa isi indrepte greseala facuta botezand un copil amarat, imbracand un copil de la orfelinat...si ceea ce este foarte important SA NU MAI REPETE ACEASTA FAPTA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Beatrice43 (acum 14 ani)

Acesta nu este un site al vreunei biserici si nimeni nu v-a cerut parerea despre moralitatea problemei. Stati in banca voastra, ca e mai bine.

Draga ade, este normal sa iti vina ciclul. Asa ca, daca simptomele sunt exact ca la ciclu, inseamna ca asta e.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teonas (acum 14 ani)

Acesta nu este un site al vreunei biserici, dar mi s-a parut normal sa-mi exprim si eu parerea cu privire la problema respectiva, pentru ca cei ce vor citi sa aiba dreptul la alegere. Statistica invocata imi da dreptul sa cred ca cei mai multi nu-si pun problema moralitatii si daca au dreptul sa recurga la aceasta fapta. Poate unii nu-si dau seama ca este un lucru rau sau este un pacat. Problema nu se pune numai din punct de vedere religios (cu toate ca cel care face avort aduce ofensa Creatorului care a daruit viata), dar orice om inzestrat cu ratiune, vointa si sentiment poate concluziona faptul ca avortul este un lucru impotriva naturii. Care specie isi mai omoara progeniturile? p***ai, cei pe care ii blamam in fiecare zi, dau dovada de mult mai multa sensibilitate decat noi! Poporul roman, daca a dainuit pana acum in fata atator rautati, a reusit lucrul acesta datorita stramosilor cu o anumita conceptie elementara despre viata. Credeti ca bunicii si strabunicii vostri sunt mandri de voi?
Si nu pot sa stau in banca mea pentru ca ma priveste si pe mine! Traim in aceeasi tara, statistica respectiva si altele asemenea ma reprezinta si pe mine in lume! Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina844 (acum 14 ani)

nu inteleg de ce te-ai suparat asa tare fiecare are dreptul sa spune ce parere are daca nu ii convine sa nu mai scrie pe forumuri ca asa se intampla sunt foarte multe pareri contra ei cred ca nici tu nu stii cum e sa plangi cand vezi o gravida sau cum traim noi astea care nu putem avea copii.iar ea pt mine este o criminalapt ca exista nenumarate modalitatii de a te proteja

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

nu poate fi vorba de o menstruatie atat de devreme, ea vine cam la 30 de zile de la chiuretaj.dar poate a ajuns deja la doctor si a aflat cum sta treaba

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myryam (acum 14 ani)

draga beatrice43,nu trebuie sa fie un site al unei Biserici ca oamenii sa-si spuna parerea cu privire la gravitatea acestei probleme.cred ca mai bine ar fi sa stai tu in banca ta decat sa fii cea care incurajeaza chestii din astea care sunt impotriva Aceluia care ne-a creat.numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

primavara (acum 14 ani)

buna fetelor.si eu sunt de parere ca e un pacat sa faci chiuretaj,dar asa am judecat si eu pe oricine pana dumnezeu nu mi-a dat de ales si chiar daca am vrut mult un copil a trebuit sa fac avort pentru ca era foarte bolnav.asa ca nu mai judecati pe nimeni ca intr-o zi poti sa te afli in aceiasi situatie fara sa vrei.dumnezeu are dreptul sa zica daca am facut bine s-au nu.e usor sa vorbim.eu asta am invatat ca daca poti ajuta un om cu ceva ajuta-l daca nu mai bine tine-ti gura ca scuipi doar venin.daca dumnezeu ar fi ca noi,ar trebui sa ne striveasca in fiecare minut,dar el nu judeca pe nimeni ci tace si sufera alaturi de cel ce a pacatuit.daca crede cineva ca am zis vre-o minciuna sa arunce prima cu noroi in mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina844 (acum 14 ani)

iubita eu nu am judecat-o doar am spus ca sunt o multie ca metode de contraceptie atata tot .iar pentru tine chiar imi pare rau stiu cum e sa stai luna de luna si sa astepti sa vezi daca vine sau nu .iti doresc multa sanatate si noroc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pemihaela (acum 14 ani)

Draga ade2,vreau sa stiu daca esti bine, acum la o saptamana de la chiuretaj.
Doamnelor, ea nu a intrebat daca a facut bine sau rau recurgand la aceasta solutie. Ea a intrebat despre sangerarea prezentata.Ati auzit de liberul arbitru? Fiecare e liber sa faca ce vrea atata timp cat nu deranjeaza pe altii. E fix treaba ei.Stiti ca femeiele cu afectiuni cardiace nu pot lua anticonceptionale? Stiti ca anticonceptionalele sunt interzise femeilor cu varice,ca sunt responsabile de embolii?Pot sa mai dau vreo 27 de exemple. Ce-ar fi sa ma apuc sa comentez, sa critic,sa pun la zid o femeie care are 1.50 si 80 de kg. doar pt ca eu am cu 30 de kg. mai putin.Daca un om nu e ca mine sau nu face ce fac eu, nu inseamna ca trebuie sa ma erijez in Marele Judecator.Poate ca nu e varsta potrivita, nu sunt niste conditii materiale, poate fata asta isi continua studiile, etc.Nu e mai dramatic sa faci un copil si sa n-ai caldura in casa, sa te auda ca-i spui vesnic ca nu-i poti lua o carte, ca nu-i poti plati o excursie, o portocala sau o zi de nastere?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myryam (acum 14 ani)

nu ,nu e mai dramatic nimic din toate astea in comparatie cu a ucide.excluzand problemele de sanatate pe care le poti avea daca faci un copil,nu exista scuza pt asa ceva.daca nu poti lua anticonceptionale,nu mai fa sex!esti om ,nu animal.te poti abtine,draga pemihaela.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pemihaela (acum 14 ani)

Dar daca te-a ajutat norocul,intamplarea, karma sa ai un sot sau un iubit minunat,cum te abtii?E MINUNAT sa faci dragoste! E usor sa te abtii cand nu exista nimeni sa te tina in brate sau daca langa tine e unul de care ti-e sila (dar unde sa te duci,caci ai 1, 2 sau 3 copii?ca doar nu era sa avotezi sa se supere tipele de pe forumul x sau y!).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pemihaela (acum 14 ani)

avortezi, nu avotezi, scuze

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2