Despre rh-ul negativ si avortul

Avortul
Intrebare postata de Iann cu 13 ani in urma

Acum cativa ani am facut un avort fara sa stiu ca am rh negativ si nu mi sa facut nici o injecti cu anticorpi anti D,ce probleme pot aparea,sa-u cun se procedeaza intr-o eventuala sarcina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (34)

Mayte (acum 13 ani)

Problemele pot fi destul de grave! Nu doresc sa te speri dar iti voi relata un caz real.
Fetita are 8 ani,diagnosticata de cca 1luna cu leucemie limfoblastica. In urma multor teste si a celui de ''cariotip'', s-a descoperit deletia de cromozomi(cromozomi minus), anomalie care exista din nastere.Unul din motivele anomaliei... mama cu RH negativ. (ce presupune ''cariotipul'', poti vedea pe aici://sfatulmedicului.ro/Investigatii/determinarea-cariotipului_1307)
Sfat: in cazul in care doresti un copil,este bine sa mergi la medic sa faci o serie de analize si ''vaccine'' si abia apoi sa hotarasti ... ''ce-i de facut''
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 13 ani)

eu am rh negativ si am la activ 3 avoturi si o nastere, mama mea are tot rh negativ si noi sintm bine sanatosi, o prietena de amea are si ea tot rh negativ iar fetita ei are 9 ani si este sanatoasa ,asa ce nu te mai speria degeaba ,trebuie sa consulti un medic ,eu am fost la INSTITUTUL DE HEMATOLOGIE DIN BUCURESTI pentru dozare de anticorpi ,dar nu am avut nevoie ,deoarece analizelle au aratat ca nu am nevoie ptr dozare de anticorpi ,asa ca consulta n medic eu nu am facut nici un vaccin nici cind am facut chiuretaj si nici cand am nascut si sint bine mersi,am inteles ca vaccinul trebuie sa-l faci in primele 24 h de la nastere si trebuie sa-l cumperi de la facrmacie ,trebuie sa faci comanda ca dureaza pana vine,la rh negativ exista riscul sa nasti copilul cu malformatii sau sa pierzi sarcina nici decum copilul se imbolnaveasca pe parcursul vietii sale, stai de vorba cu medicul sa-ti explice riscurile sarcinii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru274705 (acum un an)

Eu am grupa a doua negativa și uter bicornu și o naștere normala la 25 de ani. Acum la 34 de ani am avut avort spontan la 14 săptămâni 😢😢😢 oare mai pot fi mama?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum un an)

Am Rh negativ ,am 3 copii perfecti sanatosi ,doar ca la toti 3 am facut o injectie cu anticorpi pentru a preveni orice risc,anul trecut 2.12.2022 am avut o sarcina de 6-7 saptamani oprita din evolutie urmata de avort spontan si chiuretaj,acum am am 4 luni de cand ma chinui sa raman si nu nai pot,acum depinde de fiecare organism si de cel de sus,daca el vrea se poate si cu Rh negativ

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

de pe net (acum 13 ani)

Femeile cu Rh negativ care vor sa aduca pe lume un copil trebuie sa fie atent urmarite pe timpul sarcinii, deoarece exista riscul unor complicatii pentru bebelus.
STELUTA INDREI

Viitoarele mame trebuie sa stie ca “a avea Rh negativ nu inseamna ca sunt bolnave. Nu trebuie sa creada ca n-ar avea voie sa aiba copii“, semnaleaza medicul primar ginecolog Gabriel Lemnete, de la Spitalul Polizu. Sunt multe sanse ca bebelusul sa nu pateasca nimic. Totul este sa fiti informate si sa va alegeti un ginecolog care sa va monitorizeze corect de-a lungul sarcinii! EXPLICATII. Problemele apar cand mama are Rh negativ, iar fatul – pozitiv. Atunci, in sangele mamei apar anticorpi anti-Rh, care pot traversa placenta, ajungand in sangele fatului, unde incep sa distruga hematiile acestuia. Sistemul imunitar al mamei reactioneaza astfel, considerand hematiile copilului (globulele rosii) un corp strain si fabrica anticorpi cu care “trece la atac“. Dar sunt 50% sanse ca Rh-ul copilului sa fie tot negativ, deci compatibil cu al mamei. Sau chiar daca Rh-ul fatului este pozitiv, in sangele mamei pot sa nu apara acei anticorpi. In aceste doua situatii, bebelusul nu va avea probleme. De asemenea, nu exista nici un risc pentru viitorul bebelus atunci cand si tatal, si mama au Rh negativ sau cand tatal are Rh negativ, iar mama – pozitiv.

VACCINARE. Cea mai eficienta metoda de a rezolva incompatibilitatea de Rh este vaccinarea. Daca gravida cu Rh negativ se vaccineaza, atunci ea nu mai dezvolta anticorpi impotriva propriului copil. In primele luni de sarcina, oricarei gravide trebuie sa i se identifice grupa sangvina si Rh-ul. Testele se vor face chiar daca sarcina ar urma sa fie intrerupta. De fapt, orice femeie care face un avort trebuie sa-si verifice Rh-ul. Daca este negativ, atunci trebuie sa i se administreze un vaccin cu imunoglobulina anti-D. Prin acesta se introduc in sange hematii pozitive, astfel incat la viitoarea sarcina sa nu mai existe riscul afectarii fatului. Medicii recomanda acest vaccin si in cazul incompatibilitatii dintre parteneri (ea are Rh negativ, iar el – pozitiv). Vaccinul este obligatoriu la prima sarcina, indiferent ca a fost dusa pana la capat sau a fost intrerupta. Daca aveti Rh negativ, ati facut o intrerupere de sarcina sau ati pierdut o sarcina si nu ati fost vaccinata imediat dupa aceea, atunci riscurile de a avea probleme cand veti dori un copil sunt mai mari decat la prima sarcina.

AVERTISMENTE
De cele mai multe ori, prima sarcina a unei femei cu Rh negativ este lipsita de pericole pentru nou-nascut.

In sangele mamei se formeaza anticorpi care nu sunt periculosi pentru ca nu pot traversa placenta si nu pot face rau fatului. “Femeile cu Rh negativ vor naste prin cezariana, chiar daca sunt la prima sarcina sau au fost vaccinate, pentru a se evita amestecarea accentuata a sangelui mamei cu al copilului“, spune dr. Gabriel Lemnete.

Nu este interzis ca femeile cu Rh negativ sa aiba si un al doilea copil, dar trebuie stiut ca riscurile sunt mai mari. La a doua sarcina este nevoie de o monitorizare mai speciala, iar daca bebelusul trece cu bine de primele ingrijiri neonatale are toate sansele sa fie un individ normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 13 ani)

eu am rh negativ am nascut doi copii primul normal si al doilea cu cezaria an ianuarie am facut o antrerupere de sarcina ciclul mia venit dupa doua luni acum am normal problema e ca as dori sa am anca un copil dar nam mai ramas gravida am fost la medic si miaa zis ca sant ok dar ce aseamna asta daca eu nu mai raman gravida e riscul sa nu mai fac copii din cauza asta va rog sa ma ajutati multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 13 ani)

scuze am uitat sa mentionez ca am dureri abdominale cred ca sant la ovare ca simt cateodata ca am cutite an burta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 13 ani)

este riscant sa faci avort si sa ai rh -?????? care sunt consecintele la a doua nastere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

Stai linistita. Si eu am rh negativ iar sotul pozitiv, am nascut prin cezariana o fetita frumoasa si sanatoasa, dupa nastere s-a facut determinarea de anticorpi si ea are rh negativ si nu a mai fost nevoie de vaccin. Daca te intereseaza sau stii pe altcineva eu il c***a(500 ron; tel. 0740218084).Stai linistita si nu asculta tot ce se spune la fiecare reactioneaza altfel. Multa sanatate tie si la bebe, cel mai mult conteaza sa fii tu linistita!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

am rh negativ o fetita s doresc s un baiat am 34 ani s nu am facut, dupa nastere nici un vaccin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ariana (acum 13 ani)

Buna Carmen
Iti pot recomanda blogul http://rhnegativ.wordpress.com/ pentru mai multe informatii legate de incompatibilitatea Rh in sarcina, sper sa-ti fie de ajutor.Ariana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta cl (acum 12 ani)

buna,eu am suferit un avort spontan cu 1 an in urma,dupa ce m-au chirotat au descoperit k am rh-negativ,mi-ai facut injectia...eu am ramas cu intrbarea asta in suflet,m-ie teama k la urmatorul copil sa patesc la fel,va rog din suflet dati-mi un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petronela calarasi (acum 12 ani)

eu am rh negativ,sotul rh pozitiv,acum 6luni am pierdut o sarcina,diagnosticata" avort spontan"exista riscuri k viitorul copil sa se nasca cu malformati ,sau sa nu pot duce sarcina pana la 9 luni?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 12 ani)

De ceva timp am o problema care ma framinta.Avind rh-ul negativ,acum 2 ani am facut un avort.(fiind prima mea sarcina)As dori sa stiu daca sunt sanse mare sa nu mai pot avea copii(((((((((((((?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana (acum 11 ani)

Eu am 22 de ani,avut 2 avorturi,unul la 19 ani si celalalt la 21,dupa care mi s-a facut vaccinul cu imunoglobulina anti-D.Mentionez ca sunt gravida in mai bine de 2 luni,tatal copilului are Rh pozitiv iar eu negativ.Este necesar sa fac tratament cu anticorpi sau copilul va fii sanatos datorita vaccinarii dupa ce de-al doilea avort???Va rog dati-mi un raspuns...multumesc!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miryam (acum 11 ani)

buna la toata lumea.Sunt foarte speriata,sunt insarcinata in 36 de saptamani,am rh negativ,la 28 de saptamani nu mi s-a facut nici un vaccin.Din pacate in urma cu cativa ani am facut avort si acum regret,mi-as dori sa dau timpul inapoi,dar nu se poate.Dupa avort nu mi s-a facut vaccinul.Si sotul meu are rh negativ,am inteles ca este in avantaj daca sotul are rh nefativ,asa e?IMI E TEAMA,MI-AM DORIT,NE-AM DORIT FOARTE MULT ACEST COPIL.Va rog cu un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 11 ani)

daca amandoi aveti rh negativ nu e nici o problema,doar cand exista incopatibilitate de rh(mama negativ,iar tatal pozitiv).p.s iar la prima sarcina oricum nu sunt probleme nici asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Veronica (acum 11 ani)

Buna la toata lumea...acum 6 luni am avut sarcina oprita in evolutie si a trebuit sa fac chiuretaj la 7 sapt.de sarcina..eu am rh negativ si sotul poziitiv ,dar nu am facut nici un vaccin anti d,iar medicul mi-a spus k nu e nici o problema la a doua sarcina...as dori sa stiu dak a fost cineva in situatia mea si la a doua sarcina nu a avut probleme..sau ce e de facut ?multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11644004004 (acum 2 ani)

Buna. Cum a decurs totul?? Sunt in aceeasi situatie si sunt foarte speriata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petronela (acum 10 ani)

eu am rh negativ si sotul pozitiv.am facut un avort.si dupa 4 ani am nascut un baietel perfect sanatos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2