Cum s-a putut intampla?

Avortul
Intrebare postata de Sinnnna cu 13 ani in urma

Acum cateva zile am ajuns la spital deoarece m-am trezit uda (mentionez ca aveam o sarcina de 15 saptamani)... mi s-a spus ca mi s-au rupt membranele si ca nu se mai poate face nimic pentru copil. Intrebarea mea, la care nu a atiut nimeni sa-mi raspunda, este cum s-a intamplat lucrul aceste? Unde si cu ce am gresit? Va rog sa-mi raspundeti la aceasta intrebare deoarece semnele de intrebare sunt f mari la fel ca si nelinistea din sufletul meu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

Iuli (acum 13 ani)

Daca nu ai facut un efort fizic deosebit in ziua respectiva sau cu o zi inainte, daca nu ai folosit medicamente contraindicate in sarcina, daca nu ai fost supusa unui stres cronic sau acut, atunci nu ramane decat "nu exista nici o explicatie clara" si nu este in nici un caz vina ta. Exista fel de fel de situatii in care corpul omenesc reactioneaza cumva iar medicii nu stiu sa explice. Nu strica sa faci niste investigatii mai amanuntite. Daca nu arata nimic, poti doar sa crezi si sa speri ca daca viitoare nu se va mai intampla la fel, iar sansele sa NU se mai intample sunt destul de mari. Poate altcineva stie sa iti spuna mai multe. Eu atata stiu. Ce pot sa iti spun este sa nu te invinovatesti, sa nu te stresezi, sa nu te descurajezi si sa ai incredere ca nu se va mai intampla.
Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

Ma bucur mult ca macar o persoana a reusit sa nu creada ca le stie pe toate si a mentionat consultarea specialistilor.... ac***a in vedere acestea.....poti argumenta cumva afirmatia asta a ta?:

Daca nu arata nimic, poti doar sa crezi si sa speri ca daca viitoare nu se va mai intampla la fel, iar sansele sa NU se mai intample sunt destul de mari.

Ca sa inteleaga si restul neavizatilor..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Bunica mea imi spunea ca a pierdut o sarcina numai pt ca i-a fost pofta de peste, prajit de o vecina. Cauzele pot fi mai multe, dar nu este neaparat vina ta. Ai cumva animale de casa? Pisica, caine, hamster? Se poate face toxoplasmoza de la aceste animale, caz in care se pierde sarcina. Emotiile puternice, stresul pot fi alte cauze. Sanatate multa si ai grija de tine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

Daca nu ai facut nimic din ce a mentionat Iuli,ti-as recomanda un test pentru toxoplasmoza.Neaparat.Vorbesc din experienta...din pacate...Iti doresc multa sanatate si putere sa treci peste asta si ...sa mai incerci...neaparat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

Draga Sinna,

Imi pare tare rau pentru experienta ta! Nimeni nu merita asa o nefericire si oricui i se poate intampla, dintr-o varietate de posibile motive. Nu e un motiv sa fii disperata, insa este un moment bun sa te gandesti sa te cunosti, sa previi, sa te pregatesti.

Totusi.....incerci sa gasesti raspunsurile pentru probleme atat de serioase si de intime... PE UN FORUM OARECARE PE INTERNET???? DE LA STRAINI COMPLET NEAVIZATI IN MEDICINA SI IN CUNOASTEREA EXACTA A PROBLEMEI TALE MEDICALE, un proces de diagnostic si de intelegere de care depinde atat viata ta, cat si cea a unui posibil copil al tau, acum sau pe viitor??!! Hmmmmm... totusi.. poate ca e prea devreme sa fii mama?!!

A fi mama presupune o experienta unica, extraordinara, care merita traita ca atare.

Esti insarcinata?
E nevoie SA INTELEGI CE SE INTAMPLA CU TINE, CU MINTEA SI TRUPUL TAU SI CU FIECARE CELULA DE EMBRION-VIITOR COPIL! Ai nevoie de informatii (surse - site-uri oficiale, carti, biblioteci, consiliere familiala, medic familie, medic specialist etc) si ai nevoie sa fii sub observatia unui medic specialist, imediat ce sarcina este constatata!

Nu e destul sa ramai insarcinata!
Orice mamifer poate face asta! A FI MAMA ESTE O MARE RESPONSABILITATE! si e nevoie sa te informezi toata viata, caci POTI DISTRUGE VIATA UNUI COPIL cu o simpla atitudine gresita, cu un comportament neatent, nepotrivit nevoilor lui.....si multe alte variante... ESTE ESENTIAL sa iti asumi rolul - mai departe de acela de purtator de sarcina! Si pentru asta trebuie SA TE INFORMEZI!

Incearca sa gandesti mai mult si sa-ti doresti mai mult pentru tine si pentru copii tai! Nu vei regreta si asta nu e o speculatie. SUCCES!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Cristina,
Am si eu un sfat, dar de data asta pentru tine: nu acuza cand nu stii despre datele problemei! Nu stiu in ce tara traiesti tu, probabil ca NU IN ROMANIA, de poti sa afirmi ca trebuie sa tii legatura, ca mama, cu tot felul de specialisti, cu medicii care sa te supravegheze... Ha-ha! OARE CHIAR NU AI HABAR CUM SE TRAIESTE IN TARA ASTA???? OARE CHIAR TRAIESTI PE LUNA??? Abia daca mai gasesti, in ziua de astazi, cativa medici adevarati, care sa-si faca treaba cum scrie la carte, fie ei ginecologi sau generalisti... Hmmm, totusi nu presupui poate ca "Sinnna" nu dispune de bani "cu carul" pentru a face analize si a-si lua consultatii peste consultatii la privati???? Si, ma intreb, daca nu esti "burdusit" cu bani, chiar nu mai poti face un copil??? Pentru ca, in sistemul nostru "de stat", medici care sa-si faca, macar cat de cat, meseria, sunt aproape inexistenti! De ce? Simplu, cei buni sunt plecati de mult sau sunt pe picior de plecare!!!!!!
Uite in schimb ce iti sugerez eu: aceasta femeie are nevoie de suport moral, si nu de dojeni, SE INVINOVATESTE EA DESTUL SI SINGURA!!!
In al doilea rand, daca intr-adevar ai un pic de mila fata de o femeie cum esti si tu, care pe deasupra a mai si trait o trauma pierzand o sarcina, nu vrei tu oare sa-i recomanzi un medic bun ginecolog, in sistem de stat, ca la privati sunt destui dar pe bani foaaaarte grei, care s-o poata ajuta sa afle ce si cum????
Reflecteaza tu putin: e mult mai usor sa dojenesti, decat sa oferi solutii unui om aflat in dificultate, nu crezi??!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

Draga Mirona, dar si Sinna,

1. De acord, Sinna trebuie sustinuta emotional, trebuie - de catre iubit/sot/familie/prieteni foartefoarte apropiati - singurele persoane cu care poti impartasi cu adevarat o astfel de experienta (da, chiar am trecut prin aceasta experienta, altfel n-as indrazni sa comentez!!!!).

DAR nu incercam sa le tin locul acelor persoane! Nici sa ghicesc eu gandurile/situatia Sinnei!

Nu am interpretat nimic - am raspuns unui mesaj, pe net, pornind strict de la conversatia existenta. A fost descrisa o problema si adresata o intrebare. Am raspuns doar acelora!

Banuiesc ca si Sinna si-a asumat faptul ca internetul ii poate aduce absolut orice fel de raspunsuri.. utile, mai dure sau mai empatice sau etc dar mai banuiesc ca nu e atat de naiva incat sa se fi asteptat ca o lume intreaga sa raspunda la unison cu sfaturi neprofesionale, dar placute, pline de intelegere si speranta...nu?!

2. Vad ca da, Mirona cere solutii pentru lipsa banilor/lipsa profesionistilor/civilizatiei - totusi Sinna nu a mentionat nicicand asa ceva, nici macar la a doua interventie, ba dimpotriva, ne spune ca a fost in spital preventiv chiar. Asadar, despre ce vorbim aici?!

3. Daca Sinna ar fi semnalat o tragedie generata de lipsa banilor si de indiferenta medicilor si ar fi cautat vreo solutie in acest sens, sunt convinsa ca discutia ar fi fost alta, altundeva, plina de sfaturi bune si solutii obiective. Dar nu e cazul.

4. Ai dreptate, sunt revoltata. Asemenea probleme trebuie tratate cu seriozitate. Este foarte usor ca Sinnna sa gaseasca niste raspunsuri accesibile si comfortabile aici, noroc cu toate doamnele pline de empatie si intuitii de tot felul, e la fel de posibil ca acestea sa fie neavizate si sa influenteze o viitoare experienta similara - corect?!

Recomandarea corecta este aceea de a apela la specialisti. Sinna lucreaza, deci beneficiaza de asigurare. De-aici solutii exista, chiar foarte multe. Astept ca Sinna sa ne spuna ca are nevoie de un medic si ii ofer cu mare drag contactele unor medici recunoscuti deja, daca e vorba de Bucuresti. Daca nu, pot incerca sa gasesc, numai sa fie nevoie!

Imi pare rau daca a sunat dur mesajul meu, dar intrebarea in sine (si conversatia) arata o destul de mare superficialitate.. iar asta e de fapt o mare drama in Romania: extrem de multi copii aparuti pe lume - DIN GRESEALA - care platesc in fel si chip pentru nestiinta parintilor.
Si asta e mai important de prevenit (dupa parerea mea), decat o stare depresiva a unei tinere. Nu, nu este 100% necesar ca toate sa fim mame! Dupa 15 saptamani ar fi fost normal ca o viitoare mama sa cunoasca mult mai multe lucruri de baza pe tema asta, care sa nu-i permita sa adresesze asemenea intrebari naive. Eu asta am amendat. Si daca viata unui copil poate depinde de constientizarea lipsei de responsabilitate chiar si intr-o discutie mai dura, atunci eu cred ca merita si mi-o asum!

Din toate aceste motive, Nu imi cer scuze pentru tonul revoltat.
Imi cer scuze pentru ca nu am scris mai mult despre solutiile pt acceptarea situatiei/sinelului...ultima ta fraza indica nevoia asta de fapt... dar... Sinnna, nu cauta salvarea pe internet! Du-te la mama, la sot, la doctor, la biserica. Daca esti nelinistita si nu ai niciuna dintre aceste optiuni, apeleaza la serviciile unui psihoterapeut - scrie o scrisoare detaliata revistei Psychologies de exemplu... posibil sa gasesti terapeuti autentici profesionisti chiar pe net, care ofera consiliere gratuita, dar care au baza necesara pentru a te intelege si a te ajuta!

Mult succes!

PS:
De mentionat, pentru ca altfel nu acceptati opinia alternativa - acum 5 saptamani am pierdut o sarcina. Am 30 de ani si mi-o doream mult. Este foarte greu sa accepti experienta, este foarte important s-o intelegi inainte de orice. Treci peste ea doar prin forta proprie si doar alaturi de cei foarte apropiati tie! Sper sa fii bine si sa ne reauzim cand n-o sa stii unde sa organizezi botezul, asta ar putea fi o discutie de forum :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Mi se pare ciudat... De foaaaaaarte multe ori gasesc aici, pe forum, intrebari care de care mai tampite. Da, tampite! Oameni carora le e lene sa caute pe google si scriu aici, sperand ca alti oameni o sa caute in locul lor. Fete care intreaba intr-un mod absolut idiot "am facut sex si nu ne-am protejat, acum imi intarzie, credeti ca sunt gravida?". Acesti oameni ma enerveaza in mod deosebit. Cateodata le raspund rautacios, enervata fiind de ignoranta si de naivitatea lor. Alteori incerc sa raspund cat de frumos pot.
Intrebarea Sinnei insa nu mi s-a parut deplasata. Pentru ca ei medicii nu i-au putut explica situatia. Si daca esti medic sau macar traiesti in apropierea unuia (mama mea este medic, de aceea stiu atatea si imi permit sa incerc sa ajut oamenii), stii ca medicii nu reusesc sa explice orice. Am incercat sa o ajut cu ce am putut, atat cu sfaturi, cat si cu incurajari. Efectiv sunt femei care pierd sarcini si nimeni nu stie de ce. Sunt femei care nu raman gravide si nimeni nu stie de ce (toate analizele fiind bune). De aceea intrebarea ei, a unei femei speriate de intamplare si de posibilitatea repetarii ei, nu mi s-a parut aiurea. Nu stiu daca am ajutat-o cu ceva, dar am incercat. Macar poate am facut-o sa se dezvinovateasca, pentru ca din pacate multe femei, in mod total nefiresc, se invinovatesc pentru astfel de intamplari (sau mai rau, le reproseaza si sotul!).
Legat de ce a scris Sinna, nu cred ca e ok sa piarda nopti fiind gravida, dar mama mea spre exemplu, medic, s-a comportat in timpul sarcinii (cu mine) ca oricare alta femeie. Nu a considerat ca e bolnava si trebuie sa stea in pat sau sa se menajeze. A mers pe jos, a alergat pe scari, a operat pacienti pana cu o zi inainte de a ma fi nascut etc. Totusi, orice femeie gravida (sau inainte de a ramane voit gravida) trebuie sa fie in evidenta unui medic si daca exista riscuri sau antecedente neplacute, sa aiba grija mai mare.
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa incerce sa mai aiba copii. Si sa nu se streseze, ca nu e sigur ca se va intampla din nou.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

Ma bucur ca intreaba si vorbeste despre ceea ce a patit! Eu nu am avut curajul sau inspiratia asta si m-a costat o depresie adanca cand nici nu ma asteptam.Si eu am pierdut o sarcina la 7 luni si am tinut totul in mine.Cine nu a patit asa ceva le rog sa nu mai dea astfel de "sfaturi".Nu stiti ce e in sufletul unei femei ce pierde o sarcina pe care si-a dorit-o!!!! Dupa o sarcina peirduta,la cativa ani distanta am avut o sarcina extrauterina(deci operata si ramasa fara o trompa-50% sa mai raman insarcinat si nu mai aveam chiar 20 de ani....) DAR,acum am o fetita(mult dorita,a inlocuit-o pe cea pe care am pierdut-o)de aproape doi ani.Inca plang cand citesc sau aflu de vreo patanie asemanatoare.Niciodata nu vei uita sa ceva,trebuie doar sa fii puternica si sa stii sa treci peste.Asa ca,fetelor,intrebati si sa nu va pese de cele care dau "sfaturi" dar nu stiu cu ce va confruntati.Capul sus,si pe strada voastra,intr-o zi,va iesi soarele...........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sinnnna (acum 13 ani)

Animale nu tin in casa...analize mi s-au facut cat am stat in spital si nu a iesit nimic in neregula...vineri/sambata am stat acasa, duminica am lucrat de la 20 pana dimineata la 6, efort fizic nu am facut, m-am simtit chiar f bine...spre dimineata m-am simtit ceva mai obosita ne fiind obisnuita sa pierd noptile...luni am dormit mai toata ziua, marti spre dimineata (5-6) m-am trezit uda...e posibil ca din cauza unei nopti pierdute sa se fi intamplat asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sinnnna (acum 13 ani)

mda....se pare ca f mult nu ma ajuta faptul ca am scris aici si am cerut un sfat/o parere (poate din partea unor persoane care au trecut prin asa ceva, la asta ma asteptam).....observ ca mai rau imi fac discutiile astea si deci o sa mai astept inca o luna pana o sa ajung la un bun doctor din iasi care sper sa ma ajute sa inteleg ce s-a intamplat..........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

SINNA nu te desccuraja !!!ai facut foarte bn ca te+ai descarcat si ne''ai spus oful tau!!!
nu pot decat s a iti spun sa ai incredere in tine si sa nu te invinovatesti pt ca asata i se poate intampla oricui.am o verisoara care pierdea sarcina dupa sarcina si asta pe la 6+7 luni si cu incredere si cu credinta in d+zeu a facut un baietel,dar a trebuit sa stea la pat toata perioada sarcinii si supravegheata de medic regulat,cred ca pe fiecare saptamana daca nu chiar mai des.cel mai bn cauta un medic in care sa capeti tu incredere si sa fii linistita pe perioada sarcinii.
intr''o sambata eu m+am apucat de curatenie gemnerala in casa ca se apropie sa nasc,si ce crezi de la oboseala si stres duminica seara mi s+a rupt apa si sambata de la atata efort si+a dat si cordonul dupa gat.
iti doresc sanatate multa si incredere in tine si in sot!!!
nu mai pune la suflet rautatile altora!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dora_s (acum 13 ani)

sraga sinna , imi pare foarte rau sa aud prin ce ai trecut. din pacate nu pot sa iti recoman un medic sau specialist care sa raspunda intrebarilor tale. pt ca nici eu nu am primit un raspuns la acelasi fel de intrebari. norocul nostru e ca membranele s-au rupt cand bb era deja in luna a 7-a si acum suntem bine. tot asa , intr-o duminica m-am pomenit uda. neac***a contractii deloc nu stiam ce sa fac. medicul nu raspundea la tel si intreband la spital am aflat ca nu era in localitate.
in cazul meu poate au fost de vina kg luate in sarcina. sau faptul ca aveam mereu uterul contractat ( am luat si progesteron in primele luni) . la analize au iesit de mai multe ori cocobacili pt care nu am primit tratament ( si facand alte analize dupa mult timp , nu au mai gasit nici un fel de microb).
singurul meu sfat ar fi , daca poti ,. sa te menajezi la urmatoarea sarcina si sa te odihnesti foarte mult. eu nu cred catoate femeile pot duce o sarcina la termen daca lucreaza in timpul acela.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

Draga Mirona, dar si Sinna,

1. De acord, Sinna trebuie sustinuta emotional, trebuie - de catre iubit/sot/familie/prieteni foartefoarte apropiati - singurele persoane cu care poti impartasi cu adevarat o astfel de experienta (da, chiar am trecut prin aceasta experienta, altfel n-as indrazni sa comentez!!!!).

DAR nu incercam sa le tin locul acelor persoane! Nici sa ghicesc eu gandurile/situatia Sinnei!

Nu am interpretat nimic - am raspuns unui mesaj, pe net, pornind strict de la conversatia existenta. A fost descrisa o problema si adresata o intrebare. Am raspuns doar acelora!

Banuiesc ca si Sinna si-a asumat faptul ca internetul ii poate aduce absolut orice fel de raspunsuri.. utile, mai dure sau mai empatice sau etc dar mai banuiesc ca nu e atat de naiva incat sa se fi asteptat ca o lume intreaga sa raspunda la unison cu sfaturi neprofesionale, dar placute, pline de intelegere si speranta...nu?!

2. Vad ca da, Mirona cere solutii pentru lipsa banilor/lipsa profesionistilor/civilizatiei - totusi Sinna nu a mentionat nicicand asa ceva, nici macar la a doua interventie, ba dimpotriva, ne spune ca a fost in spital preventiv chiar. Asadar, despre ce vorbim aici?!

3. Daca Sinna ar fi semnalat o tragedie generata de lipsa banilor si de indiferenta medicilor si ar fi cautat vreo solutie in acest sens, sunt convinsa ca discutia ar fi fost alta, altundeva, plina de sfaturi bune si solutii obiective. Dar nu e cazul.

4. Ai dreptate, sunt revoltata. Asemenea probleme trebuie tratate cu seriozitate. Este foarte usor ca Sinnna sa gaseasca niste raspunsuri accesibile si comfortabile aici, noroc cu toate doamnele pline de empatie si intuitii de tot felul, e la fel de posibil ca acestea sa fie neavizate si sa influenteze o viitoare experienta similara - corect?!

Recomandarea corecta este aceea de a apela la specialisti. Sinna lucreaza, deci beneficiaza de asigurare. De-aici solutii exista, chiar foarte multe. Astept ca Sinna sa ne spuna ca are nevoie de un medic si ii ofer cu mare drag contactele unor medici recunoscuti deja, daca e vorba de Bucuresti. Daca nu, pot incerca sa gasesc, numai sa fie nevoie!

Imi pare rau daca a sunat dur mesajul meu, dar intrebarea in sine (si conversatia) arata o destul de mare superficialitate.. iar asta e de fapt o mare drama in Romania: extrem de multi copii aparuti pe lume - DIN GRESEALA - care platesc in fel si chip pentru nestiinta parintilor.
Si asta e mai important de prevenit (dupa parerea mea), decat o stare depresiva a unei tinere. Nu, nu este 100% necesar ca toate sa fim mame! Dupa 15 saptamani ar fi fost normal ca o viitoare mama sa cunoasca mult mai multe lucruri de baza pe tema asta, care sa nu-i permita sa adresesze asemenea intrebari naive. Eu asta am amendat. Si daca viata unui copil poate depinde de constientizarea lipsei de responsabilitate chiar si intr-o discutie mai dura, atunci eu cred ca merita si mi-o asum!

Din toate aceste motive, Nu imi cer scuze pentru tonul revoltat.
Imi cer scuze pentru ca nu am scris mai mult despre solutiile pt acceptarea situatiei/sinelului...ultima ta fraza indica nevoia asta de fapt... dar... Sinnna, nu cauta salvarea pe internet! Du-te la mama, la sot, la doctor, la biserica. Daca esti nelinistita si nu ai niciuna dintre aceste optiuni, apeleaza la serviciile unui psihoterapeut - scrie o scrisoare detaliata revistei Psychologies de exemplu... posibil sa gasesti terapeuti autentici profesionisti chiar pe net, care ofera consiliere gratuita, dar care au baza necesara pentru a te intelege si a te ajuta!

Mult succes!

PS:
De mentionat, pentru ca altfel nu acceptati opinia alternativa - acum 5 saptamani am pierdut o sarcina. Am 30 de ani si mi-o doream mult. Este foarte greu sa accepti experienta, este foarte important s-o intelegi inainte de orice. Treci peste ea doar prin forta proprie si doar alaturi de cei foarte apropiati tie! Sper sa fii bine si sa ne reauzim cand n-o sa stii unde sa organizezi botezul, asta ar putea fi o discutie de forum :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

A fost o sugestie pentru Sinna.Am trecut prin asta ,nu m-as fi asteptat sa fie testul pozitiv la toxoplasmoza.Totusi in zilele noastre e unul din testele care se face obligatoriu inainte de o sarcina.
Pentru Cristina :am 40 de ani si am deja o fetita (pe care am nascut-o dupa terminarea tratamentului si dupa 9 luni evident).Sunt curioasa ce varsta ai tu....dupa ceea ce ai scris banuiesc ca esti tanara.
Daca putem sa o ajutam pe Sinna cu un sfat e ok dar sa ne apucam sa ne "comentam comentariile " e jenant.
Daca nu ai nimic de spus...atunci nu spune...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

??? Nu o poti asigura pe Sinna de pe acum ca n-o sa se mai repete experienta, cand nici macar nu e identificata problema! Sau ma insel? Asta am comentat, nu mi-ai raspuns la asta, nu e nicio problema, cred ca ne-am inteles cu totiii...toatele..

Pai..... am avut ceva de spus si am facut-o!
2010. Freedom of speech! Internet! Banuiesc ca esti fericita ca ai prins epoca asta, nu?!

BTW - Toxoplasmoza - am aflat despre boala asta si riscuri in clasa aXIa, cand mi-am dorit prima oara sa am o pisica, mama era impotriva, credea ca e periculos....iar eu am cautat informatii, pur si simplu. eram foarte departe de a-mi dori sa fiu mama...dar incercam sa fiu o mama de pisici responsabila....culmea!!

Well, discutia devine telenovela, am fost extrem de explicita deja, cine poate sa priceapa, o s-o faca, cine nu, sper sa aiba parte de mare noroc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

//sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-spontan-pierderea-spontana-a-sarcinii_1051

http://www.ziaruldeiasi.ro/ghidul-pentru-sanatate/depresia-postpartum-afecteaza-una-din-opt-femei~ni4597

http://www.topsanatate.ro/articol/tot-ce-ar-trebui-sa-stii-despre-depresia-post-natala-20976.html

Apropo, merita sa cauti pe Google si sa apelezi, pentru informatii si sfaturi, la specialistii din nenumaratele siteuri dedicate sarcinii, pre si post natalului..etc....gasesti extrem de multa informatie, probabil ca vei primi nenumarate mesaje si abordari. Diagnosticele pot fi date insa DOAR DE MEDICI, IN URMA INVESTIGATIILOR REALE, nu pe net.... inca o data, mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marina (acum 13 ani)

Pentru Cristina,
daca vroiai sa ii fii de ajutor sinnei puteai sa-i dai de la inceput linkurile respective si fara sa comentezi atat si sa o certi pe sarmana fata care pur si simplu a cerut niste sfaturi...oricine poate cauta pe net dar e altceva atunci cand te consulti cu cineva...devii obositoare deja...lasa-i pe altii sa o ajute pe sinna...cu niste sfaturi utile...si eu sunt insarcinata in 15 sapt si nu stiu ce m-as face daca as pati ca ea... o zii buna iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

am fost operata la paroscop acum doi ani la universitar pentru ca nu puteam face copii si am si anexita cronica de lla 14 ani acum am 26 de ani am fost la ginecolog acum doua saptamanii sa fac un ecograf si mi sa SPUS CA NU MAI AM NICI O COPLICATIE DOM DOCTOR MIA DAT UN TRATAMENT PENTRU A RAMANE INSARCINATA DAR DE SASE ANI NU AM RAMAS NAM AVUT NICI O NASTERE SI NICI UN AVOR NICIODATA NU STIU CE ATFEL DE MEDICAMENTE SA IAU DACA STIE CINEVA SAU A PATIT LA FEL SCRIETIMI VA ROG

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

Formula de tratament apiterapeutic pentru sterilitate secundara

Profesorul Vasile Andritoiu, din Tirgu Jiu, membru si lector al Asociatiei Nationale pentru Terapii Complementare din Romania, este unul dintre cei mai apreciati apiterapeuti din tara. In ultimii ani, remediile sale apicole si tratamentele pe care le face pe baza acestora au cautare nu numai in tara, ci si in strainatate.
"Stuparul de Gorj", cum cu modestie ii place sa se recomande, isi prepara remediile numai din produse apicole obtinute in stupina proprie. Asociind acestor remedii si unele ceaiuri din plante medicinale, reuseste tratamente de multe ori miraculoase. Pentru cititoarele acestei pagini, ne-a oferit formula unui tratament in caz de sterilitate secundara. De mentionat ca remediile apicole mentionate in reteta nu se gasesc in magazine, ci pot fi procurate doar de la Tirgu Jiu.

Sterilitatea secundara este din ce in ce mai frecventa. Este cazul multor femei care ramin insarcinate dar nu pot duce si pastra sarcina. Dl Andritoiu a rezolvat o sumedenie de astfel de cazuri pe baza urmatoarei formule generale, la care pot fi adaugate si unele particularitati, remedii si indicatii, in functie de pacient si de caz. Inainte cu 20 de minute de fiecare masa principala, se ia cite o lingurita de miere CENTAUR, apoi cite 30 de picaturi de tinctura de propolis diluate cu cite 60 de picaturi de apa. Se incepe cu cite 5 picaturi diluind corespunzator cu apa, sporind zilnic cu 5 picaturi, pina se ajunge la 30 de picaturi, unde se ramine. Numai inaintea mesei de dimineata se maninca doua lingurite de polen. Daca acesta nu place si nu poate fi consumat ca atare se poate dizolva in putina apa si se bea, ori se amesteca in putina miere si se maninca. Dupa caz, polenul se inlocuieste cu pastura.

In timpul mesei de dimineata, se bea o cana de ceai din macese indulcit cu miere poliflora. Mierea se adauga numai cind temperatura ceaiului este sub 40EC, ca de altfel in orice ceai sau infuzie. Dupa fiecare masa se ia cite o lingurita de miere ARES. In toata ziua se bea cite 0,5-1 litru de apa in care se dizolva 10-20 de lingurite de otet din miere si mere, indulcit cu miere poliflora, dupa gust. In fiecare zi se bea cite 1 litru de infuzie din galbenele, urzica, coada calului, coada soricelului, busuioc si frunze de nuc in parti egale. Plantele se amesteca bine si se pun 4 lingurite de amestec la un litru de apa. Se infuzeaza 8 minute, se strecoara si se indulceste cu miere poliflora. Dupa caz, in 6-8 ore, se beau 50 ml infuzie din marul lupului: se pune un virf de cutit de pulbere de planta la cana.

In paralel cu aceste remedii, spune dl prof. Andritoiu, se face reflexoterapia talpilor: pe o bucata de pinza se pun pietricele de riu sau boabe de fasole de trei marimi diferite, pe care se merge cu sosetele puse, cite 30 de minute dimineata si seara. Se incepe cu cite 5 minute, sporind zilnic cu alte 5, pina se ajunge la 30 de minute, unde se ramine.

La fiecare 10 zile se fac cite trei bai consecutive: la jumatate de cada cu apa calda se adauga 500 g miere, 500 ml otet din miere si mere, 5 litri decoct din galbenele, coada calului, cimbru de gradina ori busuioc. La nevoie, aceeasi apa se incalzeste pentru urmatoarele seri. Se sta in cada 20 de minute. Nu se spala cu sapun. Se continua cu bai de sezut, cite 3 seri, cu pauze de cite 3 seri. Pentru fiecare litru de apa din vas se pun 50 g miere, 50 ml otet din miere si mere si 100 ml decoct din galbenele, coada calului si busuioc. Se pun 3 linguri amestec la un litru de apa.

In fiecare seara, in zilele fara ciclu si fara contact sexual, se fac irigatii vaginale: la 300 ml apa se pun doua lingurite de amestec din doua parti galbenele si o parte coada soricelului. Se prepara infuzie. In aceasta se adauga 2 lingurite de miere CENTAUR, 1 fiola sau 2 capsule de laptisor de matca, 8 lingurite infuzie din marul lupului si 10 picaturi tinctura de propolis.

Se exclud din alimentatie: zahar, orice preparat cu zahar, otet de stat, lapte dulce, conserve, grasimi, carne de porc, brinza, citrice, cafea, alcool, tutun, apa minerala, piine alba, margarina, orice suc din comert si orice alimente cu aditivi.

Se maninca, mai ales, legume si fructe proaspete, multe nuci, alimente care contin vitamina D: lapte integral (acrit nefiert), unt, ficat, peste gras, galbenus de ou, ceai de macese. (C.I.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2