Avortul

Intrebare postata de mirelutza cu 14 ani in urma

Buna ziua am 30 de ani si am facut un avort pe 17.02.2010 nu stiu daca e normal sinii sint tot tari si nu au cedat deloc ,greata nici ea nu a disparut ,nu am singerat deloc burta ma jeneaza doar un pic,temperatura nu am facut si totusi ma intrb daca e normal sa am aceleasi stari ca inainte de sarcina .am facut chiretaju la o luna am avut o sarcina mica,am pus intrebari la mai multe persoane si m-am speriat e posibil sa nu fi fost insarcinata si sa fie o sarcina extrauterina dar ma intreb, ce a chiuretat totusi e medic poate sint absurda dar sint speriata rau.Luni ma duc la doctor sa vad ce se intimpla multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

mona20 (acum 14 ani)

ce anume te-a determinat sa faci avort? tu nu realizei ca tocmai ai ucis o viata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Mirela, la sarcina extrauterina ai sangerari puternice. Nu cred sa fi fost asta pentru ca medicul cred eu ca si-ar fi dat seama. In plus, inainte de avort nu ai facut si tu o ecografie? Asa era normal, si astfel vedeai si tu cam ce e pe-acolo. Iar unele persoane se intampla sa aiba stari proaste mai multa vreme dupa ce au facut avortul. In orice caz, la tine nu a trecut asa de mult timp, e bine totusi ca mergi la control pentru ca se poate intampla sa nu te fi curatat bine si tu inca nu simti. Si decat sa ai mai incolo hemoragii, febra, dureri si tot tacamul mai bine sa mergi din timp la control si cat mai des ca sa nu ai probleme.
Si... la 1 luna nu se numeste copil, este EMBRION, nu are formata inca inima, creierul si ceea ce face un embrion sa se numeasca fat. Asta ca o lamurire pentru persoanele care spun ca ai ucis un copil, caci se vor gasi destule.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirelutza (acum 14 ani)

multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mona20152561 (acum 14 ani)

draga mea chiar si acel embrion tot copil se numeste nu un animal ca sa faci ce vrei cu el. sa-l lasi pe mina unui medic inconstient sa-l ciopirteasca si apropo care vrea numai banii tai.asa ca imi pare rau sa te supar dar asta-i adevarul.Dumnezeu a dat viata cine esti tu ca s-o iei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirelutza (acum 14 ani)

te intreb eu oare ce ai fi facut tu in locul meu ,am luat tratament puternic de antibiotic inainte sa aflu ca sant insarcinata si daca nu sti nu ai voie sa inghiti nimic in primele 3 luni cind copilul se formeaza,ai fi preferat sa aduci pe lume un copil bolnav ?sant o gramada de copii nascuti cu malformati sau sindromul down ai vazut cum arata acesti copii eu stiu si nu iti doresc sa vezi niciodata ,sa vezi suferinta lor si a mamelor lor,atunci sa ma critici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o femeie (acum 14 ani)

stimata doamna nu suntem noi in masura sa judecam pe nimeni si doamna in cauza a pus numai o intrebare de ordin medical si atat.daca nu putem sa raspundem la intrebarea pusa mai bine sa tacem din gura.nimeni care intreaba aici nu doreste sa i se dea alte sfaturi decat medicale pentru ca acesta este numei un forum medical!pentru sfaturi de natura religioasa sau altfel exista biserici,preoti si psihologi si nu forumiste.asa ca daca nu suntem capabile sa oferim sfatul la intrebare nu mai scriem nimic ca asa e cel mai bine pentru toata lumea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VLADEAN (acum 14 ani)

Asa este dar dar ganditi-va ca tot ce este medical face parte din spiritual.Cine a creat lumea, anatomia, biologia ...medicina?Pactul? sau poate Dumnezeu.Este bine sa vada ca a afcut un pacat. paote astefel se schimba ''ceva'' in Romania. daca nu vom trece prin ce au trecut si alte natiuni.. sarbii spre exemplu.. care din cauza modernismului au avut de trasa atatea.Vedeti Nicolae Velimirovici ''Prin Fereastra temnitei''.Cu respect, Anca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mona20152561 (acum 14 ani)

imi pare rau ca te-am criticat in chestiunea asta cu avortul oricum tu stii mai bine.dar iti spun ca eu abia renuntasem la anticonceptionale si am ramas insarcinata fara sa stiu am si racit si luam medicamente,abia peste 2 luni am aflat de sarcina, crezi ca nu mi-a fost frica?dar astazi am o fetita minunata si sanatoasa.te cred ca ti-a fost frica si nu cred ca ai vrea un copil bolnav.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 14 ani)

Mirela, vei intalni foarte multe, extrem de multe persoane care iti vor reprosa ''ca de ce ai ucis o viata''. Ele sunt extrem de eficiente in a da sfaturi la altii, sfaturi pe care nu le urmeaza la randul lor. Fireste ca era absolut necesar sa faci avort atata timp cat era cea mai mica posibilitate ca acel copil sa aiba probleme. In Romania noastra, insa, exista extrem de multa incultura, extrem de multa p***ae si habotnicism iar unele dintre persoanele care scriu pe acest site habar nu au de un minimum de cultura medicala (pe care ar trebui sa-l aiba, fiind femei) si o tot tin ''laie'' cu religia. Culmea este ca am mai citit un post, tot la avort, si mi-a inghetat sangele in vene, in care destul de multe femei sfatuiau o adolescenta de 18 ani - gravida in urma unui viol si cu suspiciune de sarcina extrauterina - ''sa pastreze copilul indiferent de riscuri''!!! Nu stiu ce sa mai zic despre ceea ce se intampla in tara asta a noastra, toata lumea nu stiu ce are, dar parca nu mai suntem intregi la minte! Probabil ca de aceea ''merge treaba'' pe la noi asa cum merge!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AleAle (acum 14 ani)

Buna "mirelutza"! imi poti spune te rog unde (la ce clinica sau spital) ai facut aceasta intrerupere de sarcina si la/cu ce doctor?
multumesc,
Alexandra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doria (acum 14 ani)

si eu am sanii mariti si ma dor cand ii ating.am pierdut o sarcina de 3 luni dar din cauza unui avort spontan

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VLADEAN (acum 14 ani)

Buna ziua!
Nu vreau sa intervin,nu stiu daca sunteti mama.
As vrea sa va dau un sfat spiritual si medical in acelasi timp.Mai multe ''sfaturi '' in acest sens gasiti daca doriti la Arsenie Boca in cartea sa ''Tinerii, familia si copii nascuti in lanturi''.
A fi mama este un lucru extraorinar si raspalata pe care v-o da Domnul pentru faptul ca ati adus pe lume un copilas este imens in cursul vietii dumneavoastra.
Probabil ceva critic v-a facut sa faceti acest lucru.
Sunt mama si viata mea este un continuu zambet impreuna cu ochii inocenti si somnul linistit si nevinovat pe care il vad in fiecare zi si noapte.
Sperieturile sunt de la faptul ca ati comis acesta fapta pentru care Domnul sa va ierte.
Sfatul meu este sa mergeti la un duhovnic si sa marturisiti pacatul facut.
Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau.Cu respect, Anca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: