Anestezie generala

Avortul
Intrebare postata de mariapreda222 cu 10 ani in urma

Peste 2 zie voi face o intrerupere de sarcina cu anestezie generala , vreau sa stiu,voi fi catusi de putin constienta in timpul procedurii,sau voi simti vre un fel de durere in timpul procedurii ? la clinica marie stopes se face intervenitia,poate imi puteti oferi pareri similare cu intreruperile de sarcina la acea clinica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Mirna (acum 10 ani)

Uff, alt copilas dat la garla, inca un suflet condamnat pe veci. Stiu ca nu asta ai intrebat sau vrei sa auzi, dar ce vina poarta de trebuie sa-l ucizi? Nu e o bucata de carne in plus, are viata in el, are o inimioara care o sa-i sparga pieptul cand o sa simta instrumentele ca se apropie de el. Scapi pe moment de o grija, dar un asemenea gest te va urmari pentru totdeauna, si dincolo de mormant. Crezi ca-ti rezolvi problemele cu o crima? Dimpotriva. Sangele nevinovat pe care il versi va cere rascumparare.

Bine ca paganii se inmultesc ca iepurii, sa vedeti familii de 10-12 persoane in tarile musulmane, de exemplu, si nu ca ar fi bogati, unii sunt chiar saraci, dar ei nu concep sa-si ucida pruncii. Si cica sunt pagani, iar noi ortodocsi.

Si la anestezie generala, n-ai cum sa fii constienta. Tu ai sa dormi bustean si micutul o sa fie ciopartit.

Lasa-l sa se nasca, boteaza-l si da-l spre adoptie. Ai sa vezi atunci ce mult o sa insemne pt tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 10 ani)

Te-ai hotarat sa sacrifici un ingeras in postul Sfintelor Pasti? Simbolic, prin ucidere, inseamna sa mananci carne de om si sa-i bei sangele. Si nu e orice fel de ucidere, e vorba de un om care nu va primi botezul si dreptul de a intra in rai din cauza cui, a propriei mame. Nu doar ca-i ucizi trupul, ci si sufletul. In credinta, ca si in cazul legilor pamantesti, nu se pune ca n-ai stiut. Platesti si gata. Esti pregatita sa trimiti in iad un sufletel nevinovat? Si ce pedeapsa crezi ca ai merita pentru asa ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 10 ani)

Sa nu ucizi copilasul, e un mare pacat. Lasa-l sa vina pe lume.Nu te gandesti ca e si el suflet, e asa ca si tine. Daca tie ti-ar spune cineva ca peste doua zile te va ucide, cum vei reactiona?Oare el ce simte cand doctorul il va strivi, tu nu te gandesti? Sa stiti ca MAMA e cel mai frumos cuvant din lume, imi pare rau ca sunt mame de multe feluri.Un copil e un DAR de la Dumnezeu, primiti-l cum se cuvine, nu il ucideti.Mergeti si va spovediti si uitati de gandul asta rau, lasati copilasul sa vina pe lume. O sa platesti vesnic daca o sa-l ucizi, nu o sa ai liniste toata viata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deyaaa (acum 9 ani)

pfff kand va aud..un kopilass..tu kand faki avort nu e un kopilas nu omori un kopilas dai afara un kheag de sande praktik el e doar unkheag de sange mai nu mai speriati femeile...poate unele nus permit sa faka si sa kreaska kopii..de ce sai faki sai lasi prin spitale sau in kele mai rele kazuri ii arunka ii omoara...sau nui iubesk..mai ales daka mai ai kopii.si io am fakut un khiuretaj akum 1 sapt..avem 2 kopilas avem perekhe baiatu are 2 ani si dupa nastere miam pus sterilet si era de firma p***a si am ramas gravida dupa 2 ani..si normal am apelat la avort...kopii mis miki fata 4 ani baiatu 2 ani al treilea kopill eraa dezastros .si num pare rau..sa ma ajute Dumnezeu sai pot kreste frumos pe kopii karei am num mai tr alti..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 9 ani)

Draga deyaaa,

Te rog informează-te. Dacă ai acces la internet poți vedea si imagini si videouri, nu este un cheag de sânge! La 21 de zile ii bate inima, din prima zi s-a format ADNu care îl face o ființă unică și irrepetibilă, la 10 saptamâni este deja conturat si toate organele vitale funcționează!

Iată mai detaliat ce se întâmpla in primele 12 saptamâni:

Prima luna
- Apar bobocei mici de membre, care vor fi mainile si picioarele lui;
- Embrionul arata ca un mormoloc;
- Incep sa se formeze inima si plamanii. *Pana in cea de 25-a zi inima va incepe sa bata;
- Tubul neural, care devine creierul si maduva spinarii, incepe sa se formeze;
- La sfarsitul primei luni, embrionul are o lungime de aproximativ 3,8 cm si cantareste mai putin de 28 de grame;

A 2-a luna
- Se formeaza toate sistemele si organele corpului importante, dar nu se dezvolta complet;
- Primele stadii ale placentei, prin care trec nutrientii din corpul tau la copil, sunt vizibile si functioneaza;
- Se formeaza urechile, gleznele si incheieturile. Pleoapele se formeaza si cresc dar sunt lipite si inchise;
- Se dezvolta degetele de la maini si picioare;
- Pana la sfarsitul celei de-a doua luni, copilul arata tot mai mult ca o persoana pierzand din aspectul de mormoloc, are o lungime de aproximativ 2,5 cm si cantareste inca mai putin de 28 de grame.

A 3-a luna
- Dupa 8 saptamani ca embrion, copilul se numeste acum "fat";
- Degetele de la maini si picioare au unghii moi;
- Gura are 20 de muguri care vor deveni "dintii copilului";
- Poti sa auzi bataile inimii copilului tau pentru prima data (intre a 10-a si a 12-a saptamana) folosind un instrument special;
- Pe tot parcursul sarcinii de acum incolo, organele se vor maturiza si fatul la lua in greutate;
- Pana la sfarsitul acestei luni, fatul are o lungime de aproximativ 6,2 cm si cantareste putin peste 28 de grame.

E păcat ca nimeni nu ți-a spus acest lucru înainte de procedură.

Dacă cuiva i-e greu să crească un copil, sunt sute de familii care își doresc sa adopte! Fiecare copil merită dreptul la viață. Mulți dintre noi nu am crescut în condiții optime, și totuși, asta nu înseamnă ca ar fi fost mai bine să fim uciși.

Te rog să știi că există consiliere post avort și centre unde poți găsi ajutor in astfel de situații, dacă se va mai întâmpla în viitor. Pe siteul clinicii ProVita din București vei găsi multe resurse!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eva (acum 8 ani)

As dori sa știu ce fel de riscuri pot avea la un avort simt ceva dureri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: