Semne de autism? raspuns medic

Autism Sindromul Asperger Tulburari psihice
Intrebare postata de MembruMobileApp1521804346 cu 5 ani in urma

Buna seara, sunt tatal unui copilas scump foc, in varsta de 1 an si aproape 2 luni
Va scriu ca am anumite ingrijorari cu privire la manifestarile lui
Am tot citit pe internet despre toate semneze legate de autism si ma ingrijores foarte tare

Lucruri care nu par bune :
1) Nu raspunde la nume, decat daca e lipsit de orice fel de ocupatie si sunete(gen noaptea cand il punem la somn) si atunci foarte rar. Ne ignora de multe ori
2) Pana la varsta de 1 an si o luna, a facut PA cu mana, a facut bravo de fiecare data cand ii ziceam, acum… nimic, nici bravo nici pa, nici salut
3) Nu-mi mai aduce chiar toate jucariile pe care I le ziceam, cum a facut pana la 1 an si 1 luna. Gen, imi aduce balonul daca il cer, imi aduce cartea daca ii zic, dar nu la fel cum o facea inainte.
4) A inceput sa nu-i mai placa in locuri straine, cum ar fi in magazine, sau la bunici acasa, devine foarte mofturos si nu ii mai convine nimic
5) Ii place sa inchida/deschida usi si sertare, impinge o masina pe jos doar sa vada cum I se invart rotile, dar nu sta mult timp , maxim 30 secunde spre 1 minut si pleaca din acel loc
6) Nu arata cu degetul, cand vrea ceva intinde toata mana, dar nu indica lucruri cu degetul. Daca vrea san si e la mine in bate intinde mana spre mama lui .
7) Nu vorbeste aproape nimic, scoate niste sunete DA, CHA si mai repeta TA-TA-TA-TA –CHA-CHA-TA-TA, dar rar.
8) A inceput de curand sa dea drumul la lucruri din mana in spatele lui, adica duce mana la spate si le da drumul.

Lucruri bune ce le vad la el:
1) Vine la noi si se cere in brate, ridica mainile ca sa-l luam sa ne jucam cu el
2) Imi aduce cartea si se aseasa in poala mea ca sa-I arat cum face catelul , cocosul, sau care sunt culorile, etc
3) Stie sa bage forme geometrice in locurile lor, adica nu le foloseste in alte scopuri decat pentru a le introduce in acele gauri destinate lor
4) Cand ma joc cu el cucu-bau se prapadeste pe jos de ras si se ascunde dupa canapea
5) Cand ma prefac , ca as plange si pun mainile pe fata, vine si imi trage mainile sa vada ce sa intamplat.
6) Stie ce inseamna “hai sa iti dau siropelul”, vine de urgenta de oriunde ar fi in casa, sau hai sa it idea mama ţiţi ,vine rapid.
7) Daca ii arat ceva se uita spre acel lucru.
8) Daca ii spunem dute si bea apa , cauta cu privirea cana lui si se duce spre ea
9) Merge fara nici un pic de ajutor, nu merge pe varfuri deloc, nu are miscari ciudate cu mainile
10) Nu se joaca perioade lungi cu obiecte
11) Cand ii cantam ceva se uita fix la noi si rade
12) Se uita dupa persoanele straine, cere atentie de la ele
13) Recunoaste persoanele cunoscute, cu ar fi matusa, sau bunica
14) Cand vin acasa de la munca, e cel mai fericit ca ma vede si vine la mine.

De la un an si o luna s-a schimbat total… parca nu-l mai recunoastem… 3 saptamani au fost crunte… acum vad ca e din ce in ce mai afectuos, dar nu-I place deloc schimbarea.
Mentionez ca are 3 saptamani de la vaccinul ror si a capatat o indigestie cu care ne luptam de o saptamna.
Pareri?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 5 ani)

Buna seara,

Este bine ca sunteti niste parinti atenti care sunt preocipati de evolutia copilului lor, dar nu inteleg de ce nu consultati un psiholog.

Un specialist in psihopedagogie speciala poate face o evaluare a copilului si puteti discuta cu el despre ceea ce va ingrijoreaza.

Doar un specialist poate face o evaluare profesionala care sa va raspunda la intrebarile pe care le aveti.

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Autism.

Utilizator11571399041 (acum 4 ani)

Din ce Spune-ți Dvs pare a fi o forma de elemente din spectrul autist ( am și eu copil cu autism )și in descrierea Dvs mi am reamintit ca și copilul meu făcea cam pa fel . Cel mai bine e sa consultați un medic neuropsihiatru și cel mai important este sa i urmăriți in continuare comportamentul .Ps : dacă copilul va fi diagnosticat cu autism ( sa dea Dumnezeu sa nu fie așa )atunci cel mai bine e sa începeți terapia ABA. In jurul vârstei de 2 ani . Multă sănătate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1521804346 (acum 4 ani)

buna ziua, copilul meu are deja 2 ani, nu mai are semne de autism, insa nu vorbeste nimic, este atent monitorizat de neuropsihiatru , psiholog si neurolog. facem ludoterapie, kinetoterapie si logopedie, am facut si ergoterapie, insa ne-au spus ca este mult prea inteligent si nu mai au ce sa-l invete. face tot felul de asocieri, danseaza , stie absolut tot, intelege totul, este sociabil, insa nu vrea sa spuna nimic. ne-au spus ca exista un blocaj din cauza problemelor de sanatate din primul an de viata.

multumesc pentru raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1509799456 (acum un an)

Nu mai dati emotii parintilor.
Din cele descrise copilul se incadreaza perfect in varsta.
Am nepoti si stiu, nu unul ci patru cam de aceleasi varste si i-am crescut si pe copii mei.
Ati dat bani degeaba ba ati fortat si copilul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: