ASPERGER /AUTISM?

Autism
Intrebare postata de doinitamea cu 13 ani in urma

Manifestarile de mai jos sunt sau nu aferente bolii ASPERGER /AUTISM ?
catre ce organizatie sau institutie ma pot indrepta eu ca mama pentru a -i gasi o cale de urmat fetitei mele pentru a se putea realiza si ea profesional in vreun fel in viitor??
Am o fetita acum in varsta de 18 ani , normal dezvoltata fizic , aflata in evidenta mai multor medici si psihologi de-alungul copilariei si adolescentei (inclusiv a d-nei Dobrescu ) , cu urmatoarele manifestari care se mentin si nu au disparut cu toate incercarile noastre permanente:
-nu socializeaza decat foarte greu
-are anumite fraze stereotipe pe care le repeta
-nu stie de gluma si nu are simtul umorului
-nu suporta sa auda si sa vada inregistrari audio si video care o privesc direct si pe ea
-vorbeste uneori singura in camera ei
-nu suporta sa ramana in prezenta anumitor persoane pe care nu le agreeaza
-face anumite gesturi inconstient pe care le repeta si pe care nu realizeaza ca nu se cuvin: in loc sa raspunsa unor intrebari incomode prefera sa gesticuleze sau sa plece din locul respectiv
-nu ii plac iesirile cu persoane straine decat numai cu parintii .
- ma ajuta in gospodariue si cele cateva treburi pe care le face le executa foarte bine si cu multa placere
-este dependenta total de noi parintii si nu are curaj sa se desprinda , in sensul de a lua decizii singura chiar si foarte usoare
- nu poate comunica decat cu persoanele pe care le cunoaste , in rest nu accepta discutii
- cand vorbeste cu noi nu priveste persoanele in ochi si nu ridica privirea din pamant
-nu are un vocabular foarte dezvoltat dar a avut rezultate bune la geografie, biologie , un accent deosebit la limbi straine si aptitudini clare pentru a invata limba engleza , are o memorie foarte buna
Din fericire fetita mea acum a terminat liceul , tocmai a reusit sa ia bacalaureatul (cu note minime ce-i drept , dar a absolvit liceul ) si desi doreste sa aiba prieteni si sufera din acest motiv , este marginalizata de ceilalti tineri si rar este acceptata in grupuri de varsta apropriata.
Rog un sfat de orientare profesionala sau de viata pentru fetita mea.
Multumesc si orice raspuns este binevenit din partea celui care ma poate ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Iuli (acum 13 ani)

Incercati sa asterneti pe o foaie calitatile fetei si sa tineti cont de problemele sale. Daca spuneti ca stie limbi straine foarte bine, poate ar putea deveni traducator. Poate lucra de acasa (daca se pricepe la calculator, presupun ca da) si sa trimita traducerile pe e-mail si ar presupune un contact minim cu publicul (angajator, clienti etc), aproape deloc. Daca se pricepe si isi face clienti, poate castiga destul de bine. Ii trebuie un certificat de traducator, gasiti pe net ce ii trebuie pentru acte. Ar putea intre timp sa faca o facultate (de limbi straine de exemplu) la ID sau online, daca credeti ca este capabila si nu ar presupune un stres prea mare pentru ea.
Eu v-am dat o idee. Daca nu, cautati ceva care sa nu presupuna contact cu publicul si sa ii puna in valoare calitatile. Ceva online sau ce poate lucra de acasa. Va avea oricum nevoie de sustinerea dvs dar poate ca treptat se va descurca si singura.
Sanatate va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doinita mea (acum 13 ani)

Multumesc pentru sfaturi . Va doresc multa sanatate si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: