Dureri de picioare raspuns medic

Artrita
Intrebare postata de Madalina109124937 cu 14 ani in urma

De peste 5 ani am dureri de picioare (gambe) ziua mai putin dar noaptea dor mai tare par a fi niste crampe. Dar incep sa fie mai dese durerile si ma tin 2-3 zile , imi trec de la sine fara sa iau nimic. cum le pot preveni ? Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

nicopoate (acum 14 ani)

poate o cura cu artro stop,calciu masaj cu crema PUTEREA URSULUI se gaseste la plafar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Ar fi bine sa fiti examinata de un internist, doar examinarea directa si investigatiile pot preciza in cazul dvs cauza durerilor, ce investigatii trebuie facute si ce tratament si regim alimentar trebuie urmat. Altfel, puteti lua orice medicament impotriva durerii, cu ameliorare pasagera, dar cu continuarea evolutiei bolii, iar in momentul in care boala va evolua si nu va mai raspunde la medicamentele pe care le luati, va veti duce la medic.De aceea, daca doriti un diagnostic corect si complet, parerea mea este ca ar trebui sa faceti unele explorari – analize de laborator care sa cuprinda probele renale, sumar de urina, sediment addis, ecografie abdominala, Doppler venos membre inferioare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Artrita.

vasile florea (acum 14 ani)

am fost internat in spital cu atac de guta,am si ulcer(heliobac.pilory),insa ce ma intereseaza pe mine ,este tensiunea arteriala ,f mica la internare 9/4 cu dureri f puternice de cap,mai ales ceafa si ameteala,se poate sa fie din cauza atacului de guta?medicul nu mi-a dat un raspuns,aceste simtome le-am avut si inainte.,de atacul de guta,fiind diagnosticat cu atac de panica ,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Tensiunea arteriala nu este influentata de atacul de guta. Cel mai probabil, starea de ameteala se datoreaza atacului de panica.
Va puteti informa despre atacul de guta din urmatorul Link:
//sfatulmedicului.ro/Guta/guta_1662

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Poate fi vorba de o insuficienta venoasa din cadrul unei boli venoase la nivelul membrelor inferioare, o solicitare a gleznelor si muschilor gambelor din cauza unei afectiuni ortopedice, un deficit de zinc sau o alta afectiune. Consultarea unui specialist chirurg vascular poate edifica diagnosticul si solutia terapeutica.
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 14 ani)

Sotul meu si-a facut analizele si i-a iesit acidul uric seric 7.50. Cat este de periculos si ce trebuie sa faca? Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Acidul uric este peste limita superioara, insa inteleg ca nu exista durere articulara insotita de fenomene inflamatorii - roseata, caldura, tumefactie?!
Se recomanda excluderea produselor bogate in purine: carne grasa, ficat, bulion, rosii, vin, bere, ciuperci, peste; se limiteaza sarea de bucatarie; este contraindicata dieta prin foame.

Un regim bogat in lichide rareste accesele de guta

ALIMENTE RECOMANDATE:
- laptele, branzeturile nesarate, carnea si pestele fierte, paine alba, legumele si fructele, mai putin cele oleaginoase - alune, nuci, migdale
ALIMENTE DE EVITAT:
- carnea de pui, miel, vitel, organele, mezelurile, supele de carne, oase, sparanghelul, conopida, varza, spanacul, ciocolata, mazarea, fasolea, pestele (sardele, heringi, crap, somn), prajiturile cu crema, foietajele
IN PERIOADELE DE CRIZA:
Mancarea va fi preparata prin fierbere, fara sare, fara grasimi, iar cantitatea de lichide va fi mai mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paltineanu livia (acum 14 ani)

sunt farmacista de profesie,am si eu probleme similare si folosesc cu mult succes crema cu vita de vie de la compania Life-care.prin componentele sale activeaza circulatia sanguina si are efect relaxant. extraxtul de castan are efect tonic muscular si venos.Daca doriti informatii suplimentare contactati-ma la email [email protected] sau la telef0720531953

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrea (acum 10 ani)

Am dureri de picioare foarte mari,incepand de la solduri si pana la glezna.Parca ar fi un firicel intins la maxim gata sa se rupa.De doi ani am tot avut dureri in zona genunchilor,ce s-a dovedit a fi din cauza tendoanelor.Am facut ecografie la partile moi si doplerul unde mi s-a spus ca piciorul drept trebuie operat .Este posibil sa fac o tromboza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 10 ani)

buna!Ma cheama Alexandra si am si eu dureri ingrozitoare de picioare,am fost la medic am facut ecografie si imi zice ca nu am varice ,dar am niste firicele rosii care se sparg tot mai tare si ma dor .ce pot sa iau sa previn sa nu se mai sparga ?am folosit tot felu de creme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dragos (acum 9 ani)

Buna,eu am folosit extract de asparagus de la firma Swanson care ajuta la scaderea nivelului de uree din corp si ma simt mult mai bine.Multa sanatate va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dalia (acum 8 ani)

Mă dor picioarele unul mi să umflat în zonă ousoruluipina aproape de genunchi care este cauza acestei dureri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gherghe Maria (acum 8 ani)

Am ameteli, dureri de coloana si de picioare daca ma puteti sfatui ce sa mai fac.Va multumesc!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gherghe Maria (acum 8 ani)

Am ameteli, dureri de coloana si de picioare daca ma puteti sfatui ce sa mai fac.Va multumesc!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: