DURERE GENUNCHI raspuns medic

Artrita
Intrebare postata de olga21152105 cu 11 ani in urma

Buna seara,am niste dureri de genunchi mai bine zis niste taituri dureroase in lateralul genunchilor de cand am mers la alergat sau accentuat.La urcare si coborare de scari ma deranjeaza,am probleme si cu coloana niste tasari de vertebre,nu stiu daca e de la ea sau e alt ceva.VAmultumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Afectiunile genunchiului sunt variate: de la afectari menisco-ligamentare, la cele degenerative sau inflamatorii , iar diagnosticul lor depinde si de varsta pacientului.
In cazul de fata, e probabil vorba despre despre tendinopatie ( inflamatia tendoanelor laterale dupa efort indelungat). Este recomandat sa consultati medicul ortoped sau reumatolog. Intre timp puteti utiliza unguent cu antiinflamator -aplicati locale, iar in caz de dureri mai mari, utilizarea de antiinflamatoare comprimate ( ex: ibuprofen, diclofenac).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Artrita.

doru taranu (acum 11 ani)

doru nu stiu de unde vine durerile la genunchi lateral interior doar cind fac efort la mers mai rapid sau fuga dar si pe mine nu ma lasa si am 1luna daca nu fortez nu am nimic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11580828310 (acum 4 ani)

Am aceeași durere, genunchiul stâng imediat sub el puțin în lateral. Sambata am exagerat putin cu alergătură, nici nu m-am încălzit ce este drept, după doar doi km m-au luat durerile, toate bune pana la o ora dupa ce m-am oprit dupa aia de abia mai puteam merge. Nu ma doare când îl îndoi nu ma doare când conduc doar când merg. Inclusiv a doua zi, parca era mai rau. Am ajuns la stupi am pus doua albine sa ma înțepe chiar pe locul ala si la un minut m-a lasat la modul ca pot sa pun piciorul jos și să merg, bine tot șchioapăt dar cel puțin ma pot deplasa. Am continuat și duminică si luni treaba cu intepaturile se vede o ameliorare destul de buna dar tot nu pot spune ca este ok, tot simt durere acolo in acel loc. Sa fie oare o inflamatie ? Mentionez ca suprafață pe care am alergat este cam dură și sincer adidasii nu erau chiar special de alergat plus ca eu nu mai alergare de foarte foarte mult timp. Astept cu nerăbdare un răspuns daca se poate, va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: