Coxartroza bilaterala raspuns medic

Artrita Hipoestrogenism
Intrebare postata de dana03 cu 13 ani in urma

Sufar de la varsta de 7 ani de poliartrita reumatoida.am urmat tratament cu prednison o perioada cam destul de lunga(la inceput chiar dozaj mare chiar si 8 pastile pe zi).pe langa acestea am urmat si tauredon,retarpen moldamin si altele.in 2002 m-am dat pe tratament naturist si am reusit sa scap de prednison,dar in ultimul puseu(acest aparand in 2008)am facut din nou tartament cu prednison pe langa tratamentul naturist.In urma cu cateva zile,am facut noi investigatii si mi s-a pus diagnosticul de ostepenie si coxartroza bilaterala,pe langa poliartrita reumatoida.doctorul la care am fost m-a cam speriat spunadu-mi ca voi avea nevoie de proteza de sold,acest lucru m-a pus serios pe ganduri.mi-a dat sa fac tratamen cu ARAVA,METROTREXAT,DICLOFENAC,DONA si CALCIU LACTIC cu ALFA D3.documetandu-ma pe net in legatura cu aceasta boala,am vazut parerea unui domn despre un tratament naturist pt coxartroza si anume BEST HYALURONIC CU COLAGEN DE TIP 2 FIRMA DOCTOR''S BEST.dansul afirma ca s-a simtit foarte bine dupa acest tratament tinand cont ca avea dureri groaznice si abia se mai misca.mobilitatea mea nu e redusa si chiar lucrez.as vrea sa stiu daca acest tratament este eficient si daca il pot lua impreuna cu tratmentul prescris de medic.credeti-ma ca sunt foarte disperata pt ca am doar 23 de ani iar protezarea soldului mi se pare prea timpurie.tin sa mentionez ca nu ma pot plage de dureri.am dureri mici de scurta durata si nu sunt zilnice!se mai poate face ceva in afara de protezare?ASTEPT RASPUNS

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (32)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Evaluarea starii de sanatate a d_voastra ,este de competenta unei unitati sanitare spitalicesti , nu a unuia sau altui medic ce nu are posibilitatile ( dotarea si experienta ) multidisciplinara. Coxartroza bilaterala ( la aceasta varsta ) tratamentele multiple inclusiv corticoterapia, osteopenia + tratamentele naturiste etc sunt tot atatea motve pentru a fi consulata de o comisie medicala Raspunsurile de pe forum nu va pot fi suficiente, Cu bilet de internare de la specialistul din policlinica puteti beneficia de recomandari competente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Artrita.

dana 03 (acum 13 ani)

medicul este unul de specialitate,numai k vroiam sa vad si parerile altora despre coxartroza la aceasta varsta si despre acel tratament cu BEST HYALURONIC CU COLAGEN DE TIP 2.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian (acum 12 ani)

Capsule Acid Hialuronic cu colagen de tip 2 le poti comanda de pe internet de la magazinul lor:
www.naturanoastra.shopmania.biz

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mimi (acum 9 luni)

Collanol timp de 3 -6 luni depinde da tine nu recomand proteza. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mimi (acum 9 luni)

Evita tratamentul cu antibiotic din grupa pelicilina este posibil sa fio alergica eu am patit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

evaluari si rezultate (acum 13 ani)

Din pacate tratamentul a fost gresit, intentionat ori nu!. Astazi, pentru poliartrita si batranii de 70 ani beneficiaza de tratament biologic gratuit, singurul ce opreste evolutia bolii si evita mutilarea pe viata a bolnavului. Pentru copii era gratuit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

am trecut prin nenumarate incercari de tratament si cred ca este o boala incurabila la care exista doar remedii impotriva durerii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doroftei 42 (acum 13 ani)

Merge foarte bine tratamentul naturist cu Best hyaluronic acid cu colagen de tip 2 si condroitina, asociat cu Best serrapeptase timp de 3 luni. Evident ca masajul si gimnastica ar ajuta foarte mult, dar combinatia dintre cele doua produse americane este foarte buna si da rezultate destul de repede, la mine dupa 2 luni nu mai aveam nici o problema, dar o sa mai repet cura dupa o luna de pauza. Sanatate tuturora!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana03 (acum 13 ani)

stiti cum as putea sa procur acest tratament naturist,best hyaluronic cu colagen de tip 2 si condroitina?astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian - BRAILA (acum 12 ani)

Suna la acest nr. de telefon 0751209820, este o firma din Cluj (unica din tara care comercializeaza acest produs). Cutia cu 60 de pastile costa 98 de lei (pentru o luna), tratamentul se face timp de trei luni, doua pastile odata, seara inainte de culcare. Si eu am comandat tratamentul si vreau sa-l incep, am 36 de ani si am coxartroza dreapta. Deja eu mai iau ceva de vreo saptamana jumate (MEGA GLUCOSAMINE si OMEGA 3) si cica merge foarte bine cu best hyaluronic cu colagen de tip 2 si condroitina. Sper ca va merge bine tratamentul, pt. ca nici eu nu vreau sa-mi pun PROTEZA DE SOLD.
mail-ul meu [email protected]. MULTA SANATATE !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

borota25 (acum 12 ani)

Tratamentele naturiste nu ajuta cu nimic sunt numai abureli pentru oamenii naivi care au incercat toate metodele de tratament ,si cred ca un leac o sai ajute este o p***ae ,nu au fost testate ca au intradevar eicienta ,stiu ce vorbesc am si eu osteoartrita bilaterala la sold de abia ma pot misca am incercat totae sun p***ai si aruncare de bani ar trebui inchisi oameni care manipuleaza oamenii cu chestii din astea, am 28 ani si nu stiu ce sa mai fac,nu lua naturiste mai bine cheltuie banii pe altceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian - BRAILA (acum 12 ani)

Suna la acest nr. de telefon 0751209820, este o firma din Cluj (unica din tara care comercializeaza acest produs). Cutia cu 60 de pastile costa 98 de lei (pentru o luna), tratamentul se face timp de trei luni, doua pastile odata, seara inainte de culcare. Si eu am comandat tratamentul si vreau sa-l incep, am 36 de ani si am coxartroza dreapta. Deja eu mai iau ceva de vreo saptamana jumate (MEGA GLUCOSAMINE si OMEGA 3) si cica merge foarte bine cu best hyaluronic cu colagen de tip 2 si condroitina. Sper ca va merge bine tratamentul, pt. ca nici eu nu vreau sa-mi pun PROTEZA DE SOLD.
mail-ul meu [email protected]. MULTA SANATATE !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian (acum 12 ani)

Sau le poti comanda de pe internet de la magazinul lor:
www.naturanoastra.shopmania.biz

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

brindusa mitescu (acum 11 ani)

cum a mers tratamentul? este laudat de multe persoane dar toti sunt la inceputul tratamentuli ,acum dupa un an de la trtamentul care l-ai facut care sunt rezultatele?multumesc pt.raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 10 ani)

tratamentul cu BEST HYALURONIC CU COLAGEN DE TIP 2 e bun, dupa prima luna isi face efectul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 11 ani)

c***a best serrapeptase- mi-au ramas 2 cutii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doroftei 42 (acum 10 ani)

Buna ziua.
Am vrut doar sa intru pe site sa va spun ca am facut tratamentul de cate 3 luni de doua ori cu pauza de o luna si am mai reluat inca o cura de 3 luni in iarna.
Nu mai am probleme, sunt bine.
Astept si de la altii sa scrie cum se simt dupa tratament.

Best Hyaluronic Acid si Best Serrapeptase le-am luat de la Cluj, de pe site
www.naturanoastra.ro telefon 0724106687

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 10 ani)

Artroza
Artroza este caracterizata prin degenerarea cartilajului si deteriorarea celorlalte componente ale articulatiei, capetele oaselor, capsula si sinoviala.
Fiind afectiuni cronice,simtomatologia se instaleaza treptat.Durerile apar in prima faza la schimbarea vremii sau dimineata la primele miscari.Articulatiile artrozice scartaie la miscari,iar cu timpul se instaleaza deformatiile articulare,anchiloza si impotenta functionala.Denumirea artrozelor este in raport cu localizarea lor.Apare de cele mai multe ori in contextul unor boli metabolice,degenerative sau odata cu inaintarea in varsta,la persoanele cu stil de viata sedentar si alimentatie necorespunzatoare( de cele mai multe ori,prea bogata in proteine animale).Poate avea diferite localizari,cele mai afectate fiind articulatiile mari:genunchi (gonartroza),solduri (coxartroza),umeri,coloana vertebrala (spondiloza).
Cauze:
-traumatisme puternice sau repetate asupra articulatiilor
-supraponderabilitatea si obezitatea
-factori hormonali (scaderea nivelului de estrogeni,testosteron si hormon de crestere)
-expunera indelungata la frig,umezeala
-inflamatii articulare provocate de infectii cronice
-profesia (daca implica folosirea in exces a unei articulatii)
-sedentarismul,subutilizarea articulatiilor
-radicalii liberi
-carentele alimentare (lipsa siliciului,calciului,vitaminei C,Seleniului,Zincului
Tratament naturist:
-colagenul din somon salbatic: colagenul actioneaza ca un tampon care protejeaza celulele de tensiuni si implicit mentine elasticitatea tesuturilor conectante, unele dintre cele mai importante fiind cele din alcatuirea cartilajelor articulatiilor.
-glucozamina (hidroclorura): hraneste si mentine cartilajul sanatos si rezistent .
Glucozamina (HCl) reprezinta o sursa pentru nutritia zilnica sanatoasa a articulatiilor, glucozamina acid clorhidric (HCl) ofera suport fundamental pentru amortizarea cartilajului, ceea ce face posibila miscarea in mod confortabil.
-chondroitina: substanta care se gaseste in organism, are proprietatea de a da cartilajelor articulare flexibilitate si elasticitate. Totodata, condroitina combate actiunea enzimelor care distrug tesutul cartilaginos.
Sulfatul de condroitina este o combinatie a condroitinei cu saruri minerale.
-acidul hialuronic(din creasta de cocos):
Lipsa acidului Hyaluronic conduce si la alte afectiuni in afara de artrita si osteoartrita cum ar fi: prolapsul valvei mitrale a inimii. Dar nu numai atita. Lipsa acidului Hyaluronic conduce la afectiuni ale retinei ochiului (detasarea retinei), Contractii musculare, Rahitism scheletic, Glaucom, Keratoconus, Fibromialgie, Acrogeria (ridarea premature a pielii), Sindromul imbatranirii premature, Hernii, Imbatrinirea cartilajelor.
-cartilajul de rechin: ajută la menţinerea cartilajului articulaţiilor umane în bune condiţii şi suprimă reacţia inflamatorie a organismului. Ajută, de asemenea, la prevenirea modificărilor degenerative şi la orpirea neoformaţiei nedorite de vase sanguine, care alimentează celulele canceroase şi are o influenţă pozitivă asupra sistemului imunitar al organismului.
-mucopolizaharidele din aloe vera si cartilaj de rechin
-extractul din muguri de vita de vie: adjuvant in artoza la subiecti relativ tineri (40-60 ani), artrite la nivelul articulatii mici, artrite deformante; imunodeficienta, angine repetate, in special cu streptococ, leucocitoza, limfocitoza
-extractul din muguri de jneapan: adjuvant in reumatism cronic, artroza vertebrala, coxartroza si gonartroza, cu simptome ce acompaniaza fenomenele dureroase (insomnie, nervozitate); consolidarea fracturilor, osteoporoza
-coada calului:prin cuontinutul bogat in minerale precum siliciu,calciu
-siliciul organic: este eficient mai ales pentru stoparea proceselor degenerative la nivelul tesuturilor moi din articulatii.
-celadrin: opreste uzura continua a membranei sinoviale, care cauzeaza intarirea, rigidizarea si functionalitatea redusa a articulatiilor
-ashwaganda: astenie generala, convalescenta, sindromul de uzura fizica si psihica a varstei mijlocii, oboseala, stare letargica, anxietate, stres, depresii, reumatism, sindroame inflamatorii, artrite, imunitate scazuta, numar scazut de leucocite sau hematii.
-zincul: studii stiintifice au demonstrat faptul ca in caz de boala articulara se produce o scadere a zincului in organism tot asa cum multe din manifestarile care apar la nivelul articulatiilor (inflamatie, durere) dispar dupa administrarea preparatelor pe baza de zinc.
-vitamina C:stimuleaza productia de colagen si elastina.

Pentru retete personalizate de tratament,dieta si alte informatii,scrieti-mi pe adresa [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristi Popescu (acum 10 ani)

Buna seara, am si eu o nelamurire la care sper sa ma puteti ajuta. Mama mea, in varsta de 64 de ani sufera de artroza la genunchi de cca 10 ani. A facut fizioterapie mereu, a luat toate antiinflamatoarele din lume, dar in ultima vreme durerile s-au accentuat. Am fost la o consultatie la dr Andrei Ioan Bogdan, care mi s-a parut foarte corect, serios, ne-a explicat ca in prezent nu se mai poate face altceva decat sa se puna o proteza. Intrebarea mea este: proteza tine toata viata, nu se strica?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ani (acum 10 ani)

Buna ziua,

Rezultatele operatiei nu sunt cele asteptate. In plus locul operat se umfla foarte tare, este dureros, etc, si se mai poate alege cu o infectie. Mai bine sa incerce un tratament naturist combinat: arthrovital, glucozamin cu condroitin, alga rosie (contine toate mineralele necesare pt refacerea osului uzat, in plus este utila la osteoporoza) si vitamina C (este necesara pt refacerea cartilajului). Se mai poate adauga cartilaj de rechin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2