Artrita reumatoida raspuns medic

Artrita
Intrebare postata de ludwig cu 14 ani in urma

Sunt diagnosticata cu aceasta boala de 1 an de zile.am urmat tratam.cu methotrexat(care nu si a facut efectul ba chiar mai rau m -a anemiat,si probleme cu ficatul)am mai luat naxyn,celcox,fel de fel de creme.. de ce de un an de zile nu imi cedeaza durerile la miini?mentionez ca am si diabet tipII

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Poliartrita reumatoida este afectiune inflamatorie sistemica cronica de cauza necunoscuta, cu perioade de activitate si remisie. Insa, dumneavoastra descrieti durere permanenta , ceea ce sugereaza ca boala nu este controlata. Necesitati reevaluare reumatologica cu instiruirea tratamentului cu cortizon (in puseu acut) asociat cu un DMARD (medicament antireumatic modificator de boala) cum ar fi leflunomida sau sulfasalazina sau hidroxiclorochina, inteleg ca methotrexatul nu v-a fost de ajutor. Toate aceste decizii vor fi luate de catre medicul d-voastra curant

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Artrita.

ANTOHI MARIAN (acum 14 ani)

BUNA ZIUA.AM O DURERE LA MANA STANGA DE ANUL TRECUT ,aproape un an de zile,IAUZILNIC 2 ,3 PASTILE DE DICLOFENEC PENTRU DURERE IAR MAI NOU MA DOARE SI PICIORUL DREPT.MUNCESC IN SPANIA SI AM O PROGRAMARE PENTRU OPERATIE LUNA ASTA.PROBLEMA MEA ESTE CA NU MI-AU DAT NICIUN DETALIU ,NU STIU CE FEL DE OPERATIE ESTE,SI M-AR INTERESA SI PERIOADA DE CNVALESCENTA.PE ALTA PARTE SUNT FUMATOR SI NU MI-A SPUS NIMENI NIMIC DACA MA AFECTEAZA SI NICI DACA AR TREBUI SA TIN VREUN REGIM ALIMENTAR.VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI CU NISTE INFORMATII.SUNT FOARTE SPERIAT.VA MULTUMESC FRUMOS,CU RESPECT ,MARIAN

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Inteleg ca luati antiinflamator pentru durere? Dar nu inteleg pentru ce va opereaza? Aveti un diagnostic stabilit de medic? Exista o formatiune la nivelul mainii?? Chist sinovial?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

om bun (acum 14 ani)

incearca cu etanercept.....iti trebuie dosar la CAS pt ca e vreo 1000 euro pe luna tratamentul....vorbeste cu un reumatolog pe tema asta....succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Terapia biologica cu infliximab/rituximab/etanercept/adalimumab se indica doar in anumite situatii, dupa 2 ani de tratament cu DMARD - medicamente modificatoare de boala. se fac analize de sange specifice si in functie de gradul de activitate a bolii se indica acest tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisabeta tipa (acum 14 ani)

AM 44 DE ANI LUCREZ IN SPANIA APROXIMATIV DE PATRU ANI AU INCEPUT DURERILE LA SOLDURI AM FOST DE NENUMARATE ORI LA MEDICU DE FAMILIE FACAND TRATAMENT CU PASTILE SI INJECTII ANTIINFLAMATORIE DUPA CARE AM AJUNS LA SPECIALIST PT CA BOALA DEJA ERA AVANSATA AM FACUT RADIOGRAFII SI REZONANTA LA SOLDURI DIN CARE REZULTA CA AM SCHIMBARI DEGENERATIVE/DESHIDRATARE AL DISCULUI L5/ S1 FARA PIERDERE DE INALTIME,CHIST TARLOV LA INALTIMEA DE S2 SI HIPERTROFIA DE LIGAMENTE GALBENE IN L4/ L5 SI L5/S1. IN PREZENT FAC TRATAMENT DE PATRU LUNI CU ARCOXIA 90mg.DUREREA PERSISTA NU SIMT NICI O AMELIORARE. INTREB DACA CONTINUA DURERILE EXISTA RISCUL UNEI OPERATII SAU EXISTA UN TRATAMENT MAI PUTERNIC DE CAT ACEATA. VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Tratamentul conservator se va efectua timp de 3-6 luni (cu antiinflamator, gimnastica medicala, fizioterapie, masaj, etc) daca simptomatologia dureroasa nu se va remite se recomanda consultul medicului ortopd/neurochirurg in vederea oportunitatii interventiei chirurgicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TANASE GABRIELA (acum 14 ani)

AM 42 DE ANI DE 8 LUNI AM DURERI DE GENUNCHI AM FACUT RADIOGRAFIE SI RMN IN SEPTEMBRIE,NU SE VAD MODIFICARI ALE OASELOR AM FACUT SI FIZIOTERAPIE DAR DURERILE AU PERSISTAT.LUNA TRECUTA MI S AU UMFLAT AMBII GENUNCHI SI AM NISTE UMFLATURI DEASUPRA GENUNCHILOR CAT O NUCA,NU MA DOR.AM LUAT IBUPROFEN,NUROFEN,AM FACUT ANALIZE DAR CRP SI RF SUNT NORMALE SI NU MI SE POATE PUNE UN DIAGNOSTIC.ACUM I-AU MEDOPRAZOL,ARTHRINAL SI PARACETAMOL S AU MAI REDUS NODULII DAR NU FOARTE MULT, AM FACUT SI TERAPIE CU GHEATA. CE MAI POT FACE,SI CUM POT STI SIGUR DACA AM ARTRITA REUMATOIDA? VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Trebuie sa fiti investigata intr-o clinica de reumatologie. Pentru stabilirea diagnostcului de artrita reumatoida trebuie intr-unite anumite criterii. Biologic ar trebui efectuati si anticorpii anticitrulin peptid. sfatul meu este sa faceti aceste explorari intr-o clinica de reumatologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tache diana (acum 14 ani)

buna ziua am 24 de ani si la 17 ani am fost diagnosticata cu poliartrita,artrita,osteoartrita...cate ceva din fiecare din cauza ca boala la mine sa manifestat pana in ziua de azi numai la degetul aratator de la mana dreapta,in cei 7 ani mi s-a deformat destul de tare degetul insa nu am alte probleme.eu ma tratez cu vitamine si cu omega 3 care il recomand pentru toata lumea....si mai am niste sare de salina de la bazna cu care imi fac odata la 2 saptamani bai de cate 15 -20 de min cu sare. dar am si eu o intrebare o fi oare din cauza ca sunt tanara de nu se manifesta mai tare sau poate stiti vreun caz care sa se fii vindecat (ma refer la tineret) cand inca se mai poate) am uitat sa zic ca am dureri de 7 ani la deget si am fost operata la el la varsta de 18 ani sa mi se extraga lichid sinovial insa de pe atunci nu mai aveam deloc...am facut si infiltratii si acupunctura dar cel mai bine m-am simtit de la remediile naturale.multumesc si sanatate maxima!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Din celel relatate de d-voastra este putin probabil sa aveti artrita reumatoida care sa fie tratata cu remedii naturale. Ar trebui sa faceti o evaluare intr-o clinica de reumatologie pentru precizare de diagnostic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia ghiuta (acum 14 ani)

eu traiesc in italia si am descoperit aceasta boala a mamei mele cand a venit anul trecut in vacanta de vara la mine.a fost diagnosticata de un medic reumatolog din salerno,care a inceput tratamentul cu methotrexat si cortizon.dupa 6luni cu rezultate slabe a decis sa treaca pe un tratament biologic foarte eficient aici in italia,cu o probabilitate f.f. mare de blocare a bolii.cunosc multe pers.bolnave de artrire reumatoide care au urmat aceasta cura biologica si spun ca situatia sa imbunatatit radical.singura problema este pretul f.mare a acestui tratament.TUTUROR CELOR CE SUFERA DE ARTRITA REUMATOIDA RECOMAND TRATAMENT BIOLOGIC (ENBREL) numele trat.bio.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia ghiuta (acum 14 ani)

as vrea sa stiu ce trebuie sa fac pentru a avea tratamentul biologic (etanercept) compensat in romania.am auzit ca ar costa 1000 euro pe luna.va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Trebuie sa fiti investigata intr-o clinica de reumatologie, iar daca aveti indicatii pentru acest tratament medicul va va intocmi dosar pentru initierea tratamentului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SAVU MONICA (acum 12 ani)

AM LICHID SINOVIAL PE COLOANA LOMBARA IAU DEOCAMDATA CALMANTE DUREREA DE COLOANA PERSISTA IN CONTINUARE.CE POT SAFAC?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nutritionist Timisoara (acum 7 ani)

Buna ziua,

Artrita reprezinta o denumire generica pentru mai multe afectiuni care afecteaza articulatiile din diverse parti ale corpului. Trasatura comuna pentru toate aceste afectiuni o reprezenta procesul inflamator de la nivelul articulatiilor, generat de anumiti alergeni alimentari, din mediu inconjurator sau de alta natura. In multe cazuri artrita este asociata cu dereglarea sistemului imunitar care lupta contra organismului (autoimunitatea).Cele mai intalnite forme de artrita sunt artrita reumatoida (apare in special la varsnici sau persoane adulte, spondilita anchilozanta (apare la tineri si adulti tineri), artrita juvenila (apare la copii si adolescenti).
Tratamentul naturist si recomandarile naturiste au in vedere:

- expunerea organismului la factorii naturali (soare, aer, apa, mers descult pe pamant)

- bai de namol si in ape termale

- bai cu ceaiuri din plante

- inscrierea intr-o activitate fizica care trebuie efectuata cu regularitate.

Medicina naturista dispune si ea de unelte deosebit de eficiente in tratarea si ameliorarea acestor afectiuni.In aceasta directie se au in vedere urmatoarele categorii de plante:

- plante care combat inflamatia (ghiara diavolului, boswellia, cretusca, muguri de plop, extractul din salcie etc)

- plante cu efect asemanator cortizonului (coacazul negru, lemnul dulce, yucca)

- plante si produse care au rol in echilibrarea forei intestinale (probioticele, prebioticele, enzimele digestive, papadia, anghinarea, napul etc).
Sigur, pentru ca aceste plante sa aibe efectul scontat, vor trebui adaptate in functie de tabloul clinic (caracteristicile de sanatate) ale fiecarei persoane in parte.

Cu stima Adrian Udrea- fitoterapeut, nutritionist- Timisoara
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GinieAna (acum 7 ani)

Buna seara! Si eu am fost diagnosticat cu poliartrita reumatoida. Am 50 de ani. Din pacate, la mine a aparut o data cu instalarea perioadei de menopauza. Am fost la doctor, am facut analize, este o boala absolut normala care apare odata cu trecerea timpului....Din fericire, medicul de familie mi-a recomandat sa fac o cura de tratament contra durerilor articulare de la Hyllan, bazata pe 3 produse 100% naturale.....Am inceput acest tratament de 2 luni si incep sa ma simt mult mai bine. Cred ca sunt niste produse exceptionale si vi le recomand si voua! Sunt din gama Rheumastop.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valen_tina (acum 7 ani)

Sotia mea are 56 de ani. De 4 ani a fost diagnosticata cu poliartrita reumatoida. A fost o perioada groaznica la inceput. Este o boala care afecteaza si alte organe, nu doar sistemul muscular. Am fost la nenumarati medici, am urmat foarte multe tratamente. Niciunul nu a dat rezultate bune. De curand am descoperit un medicament pe baza de produse 100% naturale. Se numeste Rheumatostop, de la Hyllan. Este un tratament pe durata a 3 luni, alcatuit din 3 produse ( plasturi, comprimate). Rezultatele au fost simtite inca din prima luna! Vi-l recomand!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: