Bustiera, sutien la 12 ani raspuns medic

Arta de a fi parinte
Intrebare postata de gtgalexa cu 12 ani in urma

Buna ziua din nou. Am o fetita de 12 ani care mi-a spus ca toate fetitele din clasa ei poarta bustiera. Mi-a dat de inteles ca ar incanta-o si pe ea . Nu stiu ce e mai bine pentru ea, asa ca va rog sa ma ajutati . Informatie pe net este si pro si contra , dar as dori raspunsul unui medic, pentru ca nu vreau sa gresesc.
In august 2011 i-a venit prima data ciclul menstrual, in septembrie nu i-a venit. Am inteles ca pana se normalizeaza asa o sa se intample. Sanii ii are destul de mici iar eu nu sunt adepta purtarii sutienului sau a bustierei de la varsta asta. Inca mi se pare mica. Insa daca din punct de vedere medical e mai bine, ma voi conforma. Dar vreau sa stie ce presupune pentru viitorul ei purtarea sutienului sau a bustierei de la varsta asta.Multumesc anticipat pentru ajutor.O zi buna tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

Iuli (acum 12 ani)

De ce nu sunteti de acord? Mi se pare normal ca din momentul in care incepe cresterea sanilor, fetita sa poarte bustiera. Mai mult decat o problema medicala sau de sustinere, este vorba pe de o parte de aspectul estetic (nu cred ca ii face placere sa i se vada sanii sau sfarcurile, atata cat sunt, prin bluza, sau sa se holbeze baietii la ea) iar pe de alta parte de cel psihologic, marcand debutul pubertatii, al adolescentei si al maturizarii. Faceti-i o surpriza luandu-i o bustiera si la urmatoarea ocazie, cand va avea o rochita frumoasa, cumparati-i un sutien. E un moment si un sentiment unic in viata unei tinere domnisoare, va spune o tanara care tine minte aceste evenimente intr-un mod placut.
In alta ordine de idei, la 3 luni de amenoree, consultati medicul endocrinolog, dar sa speram ca nu va fi cazul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorela (acum 12 ani)

sunt de acord cu Iuli .Eu am 12 ani si am inceput sa port bustiera maiou .Nu ma deranjeaza deloc si recomand si altor fete de varsta mea chiar sa mai mari sau mao mici .Mi-a facut o placere sa raspund la comentariul lui Iuli.PA!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Are perfecta dreptate colega " Iuli " din toate punctele de vedere mentionat ,iar din punct de vedere medical nu ar exista nici un impediment ( dealtfel demonstrat de atatea veacuri ) . Felicitari pentru relatiile de informare si comunicare intre fica si mama . Sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Arta de a fi parinte.

gtgalexa (acum 12 ani)

Multumesc mult de lamuriri. Este foarte bine ca avem acest forum unde putem invata cum sa ne ajutam copiii. Consider ca este o meserie destul de grea si chiar avem nevoie de ajutor, in incercarea noastra de a face ca viitorul copiilor nostrii sa fie unul cat mai bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia MPsih. Ulmeanu Lelia-Camelia este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Parintii au adesea dificultati in a se situa corect fata de alegerile si de nevoile neasteptate ale copilului, nestiind ce sa tolereze si ce sa interzica.
Copii intra din ce in ce mai devreme in preadolescenta, fenomenul fiind insotit de o sexualizare precoce, regasindu-se in felul in care copii se imbraca, in care se ocupa de imaginea lor corporala, in care relationeaza cu prietenii, si in comportamentele lor referitoare la sexualitate.Pe langa toate precautiile pe care le luati , este bine sa stati de vorba cu copilul, inainte de a-i raspunde la intrebari.Puteti sa o intrebati mai intai:" dar tu ce crezi despre asta?, si sa o determinati sa-si dazvaluie ceva mai mult gandurile, ca sa puteti sa-i evaluati nivelul de cunostinte, si vocabularul, sa adaptati informatia la ceea ce ea stie deja si la ceea ce ar vrea sa stie. Copilul va transmite ca a crescut si ca poate lua decizii. Dvs o puteti ajuta explicandu-i ce rol are fiecare lucru ,obiect in parte, utilitatea lui, si in ce conditii. Cei mai multi dintre parinti recunosc imortanta faptului de a vorbi cu copii lor despre sexualitate, insa unii au dificultati in a o face.
Capacitatea de a trata aceste probleme variaza de la o persoana la alta, in functie de experienta de viata a fiecaruia. Atunci cand va simtiti incurcata in a-i da un raspuns corect, puteti
sa o invitati in a cauta impreuna articole, materiale, sa cititi despre acel subiect si apoi sa discutati pe marginea lui.Pentru a intelege corect copii, este important sa-i descoperim, incercand sa adoptam punctul lor de vedere asupra realitatii, mai degraba decat sa-i privim cu ochii nostrii de adult, si mai ales sa evitam sa proiectam asupra lor neamplinirile noastre.

Sanatate si curaj in a avea deschidere catre dialog cu copliul dvs, suntei un parinte bun!

Cu bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ROXXIE (acum 12 ani)

Buna ziua,
In legatura cu ''''lasarea sanilor''''..cum este mai bine..sa purtam sau nu sutien? sunt pe net pareri pro si contra....dar pentru a evita lasarea acestora trebuie sau nu sa purtam?
va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandrina (acum 11 ani)

buna ziua,

eu am 12 ani.port bustiera de la 10 ani si jumatate . acum port sutien dar consider ca bustiera e mai buna si mai confortaila,ac***a in vedere faptul ca are sanii mici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valery (acum 10 ani)

cumpara-i

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonima (acum 10 ani)

Buna!Eu as vrea sa port bustiera la scoala si cand fac sport ,dar imi cam e rusine sa ii cer mamei sa mergem sa imi aleg o bustiera.Ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Julia (acum 9 ani)

Nu trebuie sa iti fie rusine sa ii spui mamei tale
Este bine sa porti bustiera

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 10 ani)

si mie mi-a fost rusine prima data dar totusi nu ai de ce pentru ca mama ta este tot femeie ca tine spunei asta nu ezita.Ma bucur ca te-am putut ajuta sper ca sfatul meu sa iti fie de folos.PA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dya (acum 10 ani)

buna
eu am aproape 12 ani si port sutien nu bustiera de 4 luni si eu am mers cu mama sa mi-l aleg asa k nu e nimic in neregula asa ma simt mai confortabil si mai ales la sport. spart nu fac prea des din cauza ciclului menstrual da la scoala port in fiecare zi sutien la fel si restul fetelor de varsta mea. dar si ele au dreptate e mai bine.

PA PA PA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valentina (acum 10 ani)

eu am 10 ani si ii tot repet mamei ca as vrea bustiera nu e nicio rusine nu trebuie sa iti fie rusine de mama ta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tinka (acum 9 ani)

mie tot imi era rusine mai ales cind pentru prima data mama mia cumparat sutieni.......apoi m-am acomodat cu ei si nu e nimic rau in asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 9 ani)

buna , eu port sutien de la varsta de 11 bustiera nu am purtat niciodata ...
si primul sutien mila cumparat mama deci nu e nimik ineregula

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexia (acum 8 ani)

Prim ce paşi trebuie să tre

ci că să şti când îţi vine menstruatia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Maria (acum 8 ani)

Buna! Eu port sutien inca de la varsta de 13 ani. Bustiera de la 11 ani jumătate.Nu am sanii super dezvoltați. Dar la sport, cel puțin este important cel puțin bustiera. Pa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Maria (acum 8 ani)

Buna! Eu port sutien inca de la varsta de 13 ani. Bustiera de la 11 ani jumătate.Nu am sanii super dezvoltați. Dar la sport, cel puțin este important cel puțin bustiera. Pa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Biuta (acum 8 ani)

Buna ziua! Eu am implinit 11 ani luna trecuta, in iunie. Port bustiera de pe la 9 ani jumate-10. Eu am circunferinta pieptului 73. Ar trebui sa incep sa port sutien de pe acum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 8 ani)

Buna am,13 ani si port suten...dar nu atramt ...foarte leger..nici nu simt ca îl am pe mine...
Se poate lăsa sanii ??
Si cum,se măsoară bustul ?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2