Bebe 11 luni

Arta de a fi parinte
Intrebare postata de dianaf56 cu 14 ani in urma

Am un bebe de aproape 11 luni!!
cum trebuie sa-i curat urechile si nasucul!!!!!!
la 11 luni ce schimbari apar in compartament si motricitate?
ce alimente trebuie sa manance la 11 luni???????
va multumesc astept raspuns!
diana cta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Sheila (acum 14 ani)

Pentru curatarea urechilor nu se folosesc in nici un caz betisoare, acestea pot provoca traume canalului auditiv.
Se recomanda sa folosim un prosop moale care a fost inp***at in apa calduta.
Daca se formeaza dopusoare de ceara trebuie sa apelezi la un specialist.
Pentru nasuc poti folosi ser fiziologic, cateva picaturi in fiecare nara, apoi aspira cu o pompita speciala.
Ii poti da sa mananci aproape tot ce mananci si tu dar evita prajeala, mezelurile, mancarea grasa.
Trebuie sa incerci sa faci trecerea de la piureuri la legume zdrobite cu furculita.
Poti sa-i dai: Cartofi, morcovi, dovlecei, spanac, salata fiarta, fasole verde, mazare verde, conopida, sfecla.
1-2 ori pe saptamana poti sa-i dai cate un galbenus de ou fiert
4-5 ori carne, in special ficat, dar ai grija sa fie proaspat, sau peste cam 60-70gr
La piureuri nu trebuie sa pui sare si nici condimente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ella (acum 14 ani)

Spre 11 luni copilul apuca bine obiectele, se sprijina de obiectele din mediul inconjurator in incercarea de a invata sa mearga pe propriile picioare. De obicei, la aceasta varsta, copii asimileaza foarte multe cuvinte, chiar daca nu le pot reproduce, inca. Printre ceilalti copii se va simti in largul lui, dar inca nu va colabora cu acestia in joc (se joaca, inca individual). Apare sentimentul posesiei, care poate duce la mici conflicte intre micuti. Toate acestea, ca si multe altele, difera de la un copil la altul, nu toti se dezvolta in acelasi ritm.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dulau romina (acum 13 ani)

am un bebe de 11 luni de ce nu are pofta de mancare?mentionez ca ia iesit 2 dintisori dar nu a facut febra doar ca este forte agitat.as dori un raspuns cat de repede posibil multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jojo (acum 12 ani)

buna fetele!! am un bebe de 10 luni jumate dar nu merge singur adica se ridica singur face cativa pasi langa pat dar nu prea are stabilitate in picioare va rog raspundeti-mi e motiv de ingrijorare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: