Stari de greata si dureri abdominale raspuns medic

Apendicita
Intrebare postata de gabriela.pisicuta cu 12 ani in urma

Buna ziua .Am si eu o problema de vreo cateva zile ma trezesc dimineata cu gura amara si greturi si noaptea am dureri abdomiaele cand in partea dreapta sus cand in capul pieptului nu stiu cum sa va zis se modifica locul dureri cand in partea de ficat desplina in capul pieptului in parteaa dreapta jos nici eu nu pot sa va zic k durerea nu este numai intr-un loc si nu stiu ce sa cred ma ia durerile de seara si pana dimineata si am greturi nu mai pot dormi pe burta cum dormeam odata nici intr-o dunga deoarece ma doare simt k nu mai am aer si incepe sa ma doara si imi vine greata eu nu sunt in romania sa pot merge la un control iar aici nu prea stiu limba ma puteti ajuta cu ceva in sensul de ami da un sfat cam ce ar fi sau ce pot face? va multumesc astept raspunsul la revedere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

snickeritza (acum 12 ani)

tratament dupa ureche nu-ti poate da nimeni:( pot fi mai multe probleme.daca durerea PERSISTA fiecare zi ar trebui sa te duci la urgenta,in orice tara te-ai afla,daca e in UE cu cineva care cunoaste limba.si acolo explici toate simptomele si iti face analize.alta solutie n-ai

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ceea ce descrieti poate corespunde unei afectiuni biliare. Ar trebui sa efectuati un consult de medicina interna , poate chiar in serviciul de urgenta (depinde de gravitatea durerilor, existenta varsaturilor), unde se poate efectua o ecografie abdominala(pentru a urmari aspectul veziculei biliare),se poate indica un tratament medicamentos antispastic, antiemetic.
Un regim alimentar cu mese reduse cantitativ si frecvente. evitati alimente ca : carne grasa (porc, oaie, peste gras, rata, gasca, vanat), carne tocata, prajeli, unt, smantana, oua tari, maioneze,ciuperci, legume ca mazare, varza, fasole, ciocolata, condimente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Apendicita.

roxy (acum 12 ani)

Buna, incearca cu ceai de anghinare, poate o sa gasesti pe acolo. Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Si eu zic la fel, ca este o problema cu vezica biliara. Feriti-va de mancarurile grase, in special seara, evitati prajelile, mancarurile foarte condimentate, in special mancarurile iuti. In loc de condimentele iuti (piper, ardei iute) folositi condimente aromatice (patrunjel, tarhon, cimbru, altele) acestea au un rol pozitiv in digestie si ajuta chiar si la eliminarea bilei.
Nu ar strica sa faceti o ecografie sau alte investigatii, sa vedeti daca nu aveti pietre si ce trebuie sa faceti in cazul acesta, daca aveti pietre mari, care pot obtura canalele biliare atunci este bine sa va operati, daca pietrele se pot elimina si natural atunci urmati doar regim. Ascultati de sfatul medicului.
Mama mea a suferit ani de zile din cauza calculilor biliari, din cauza ca s-a temut sa se opereze, si asta in final nu i-a adus nimic bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana (acum 12 ani)

draga mea, eu cativa ani buni am suferit de aceste stari si in special in noapte nu puteam manca cruditati si nici dulciuri ce sa mai zic de tocaturi sau ceva prajit...un chin....insa mi-am gasit rezolvarea multor probleme ce ma deranjau facand un program naturist pentru acest disconfort. Gelul de Aloe Vera m-a scutit de chin alaturi de un drenor hepatobiliar...si la ecografiile actuale nici macar malul care exista nu mai este si nici vorba de a junge "la cutit" sau sa fac calculi biliari...Asa ca iti pot recomanda aceste produse intrand in posesia lor fara complicatii direct de la firma fara nici-o alta taxa inafara de curieratul obisnuit. intra aici http://www.comenziforever.ro/produse/bauturi-nutritive/aloe-vera-gel-ID6?rid=400-000-128-546

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana (acum 12 ani)

Pe link-ul (pagina) ce ti l-am dat bifezi la Aloe Vera Gel, Aloe Blossom Herbal Tea, Garlic Thyme si Fields of Greens....cand intri in posesia lor ma contactezi si iti spun modul de consum si recomanarile.... in ce tara esti? ca noi functionam in 150 de tari si avem colaboratori in multe din acestea, si te putem ajuta chiar mai mult de atat. Multa sanatate si ai mare grija....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANNYA (acum 12 ani)

D-na Dr., ar putea fi vorba si de paraziti intestinali?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 12 ani)

@Liliana: nu-ti mai face reclama pe acest site. Medicina naturista este buna pentru preventie, nicidecum pentru tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali88 (acum 10 ani)

buna,din pacate foarte multi tineri trec prin asa ceva,dar se rusineaza sau se ''''trateaza'''' fara sa cunoasca ce a profocat de fapt aceste simptome de greata si balonarile frecvente...eu am avut un cosmar pina mam tratat deja imi spuneau ca am bulimie...varsam foarte des si diminetile erau un cosmar cind ma trezeam...ma tratam aiurea de aciditate marita de colecistita sau pancreatita....dar nu a fost nici o ''''boala''''- reala pentru cazul meu ...intimplator am gasit pe net un caz asemnator si ma pus pe ginduri ....am mers si am dat analize de singe pentru paraziti intestinali...ca si in cazul gasit pe net ....si ce credeti ''''oaspetii''''..miau facut toate problemele de fiere si a.s.m.d.....mam tratat si o sa duc mereu cont de rezultatele la paraziti intestinali...faceti analize de singe pentru a identifica daca sunt acesti viermi ca in fecale nu tot timpul sunt ''''gasiti''''..sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 10 ani)

Buna ziua! De vreo doua saptamani ma confrunt cu tot felul de stari..tare m-as bucura daca m-ar putea ajuta cineva de aici cu un sfat sau nu stiu, orice mi-ar fi de folos. Dimineata cand ma trezesc am o stare de greata puternica, spre voma, insa nu reusesc sa vomit, incepe stomacul, apoi durerea se imprastie in tot corpul cand la ficat, cand fierea, cand apedincele, apoi se muta in spate. Este o durere care nu persista. Mi-am facut toate analizele de sange, urina, ecograf si nu mi-au gasit nimic. Habar nu stiu ce sa mai iau sa nu ma mai simt asa aiurea. Nu am chef sa ma ridic din pat pur si simplu!!! Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gheorghe nicoleta (acum 10 ani)

buna ziua si eu ma comfrunt cu niste stari foarte urite tot asa am dureri ba in partea stinga ba in partea dreapta in capu pieptului mi sa zis ca am ulcer duodenal pancreatita am mai facut niste analize si doamna doctor mia zis ca am colon iritabil nu stiu ce sa mai cred eu nu pot minca decit piept de pui la gratar si supe atit nu stiu ce am sunt foarte trista din cauza bolii mele si mai ales ca tin regim si tot degeaba.nu stiu ce sa mai fac beau ceaiuri de galbemele sunatoare menta ca am probleme ma tot stric la stomac medicamente nu mai iau nimic doar malox la nevoie va rog ajutatima cu un sfat va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 10 ani)

Buna ziua. De 3 zile ma doare in partea dreapta a abdomenului, cand mai jos cand in dreptul buricului, cand sub coasta....am o stare generala p***a,greturi, oboseala, as sta numai in pat.Am facut ecografie, totul ok. analizele mi-au iesit bunicele Leucocitele cam mari dupa parerea mea dar dr a zis ca sunt ok..9.9(4.00- 10.00).ce mi-a iesit mai rau e Mid(%) 11.4 limite intre 3.00-10.00; mid(#) 1.1 limite intre 0.10-1.00 si concentratie medie Hb/100 , 31.8 limite intre 32.00-38.00 iar la urina densitatea >=1030...dupa aceste analize am primit tratament pt paraziti intestinali...Nu prea mai am incredere in medici si mi-e greu sa cred ca sunt paraziti mai ales ca inca ma doare burta si am greturi. 5 zile trebuie sa beau lichide multe apoi sa iau tratament pt paraziti.Mi-e sa nu fie apendicele si sa stau linistita acasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Haven (acum 2 ani)

Salut. Am un sfat pentru tine. Ar fi bine dacă ai putea să-ți faci un control parazitologic de scaun pentru evidentierea chisturilor de lamblii. Sar putea să ai giardioză ,niste micuțe ființe care pot să-ți dea simtomele tale .Sunt foarte toxice pentru unele persoane ,pentru altele nu sunt. Pot să-ți dea simtome nervoase variate cu o formă de alergie când apasă haina pe piept simti o stare de lipsă de aer cu agitație.Produc spasme stresante cu încordare fizic și psihic local în zona abdomenului superior,dela ombilic inspre toată zona dreaptă până la ficat sub partea dreaptă dela plex. Poate da spasme biliare cu durere stresantă și obositoare din pricina formelor nervoase care se transmit până în vezica biliară,care devine extrem de plină cu bilă și lemeșă. Acest lucru poate da crize pancreatice deoarece se inflamează și canalele de scurgere a bilei și a pancreasului. Giardioza este o boală chinuitoare atunci când nu este tratată la timp intră și în bilă ,se așează pe peritoneu dând forme alergice cu stres ,agitație ,și spasme stomacale și oboseală nejustificată. Locul lor de obicei este in jejun si duoden dar poate migra spre alte organe. Singura soluție este analizele repetate la doua zile din scaun timp de 4 sau 5 analize. La depistarea chisturilor se va face tratament cu albendazol timp de 5 zile consecutiv conform prospectului. Pe timpul tratamentului acele simptome supărătoare se vor mai acutiza din cauza mortii parazitilor de giardia duodenalis si intestinalis.Din colon unde se gasesc sub formă de chisturi vor ieși din ou mai multe decât una singură ,ele se divide și înoată cu flagelii ca aripioarele prin intestinul subtire pâna în jejun si duoden,chiar și în vecinătatea organelor stomacului. Poate să intre într-un cerc vicios cu simptome nervoase oricine are o boală cronică cu giardii. Sfatul meu este examene coproparazitologice pentru a depista ouale de paraziti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: