Existanta unei apendicite ascunse? raspuns medic

Apendicita
Intrebare postata de gabriela.pisicuta cu 12 ani in urma

Am de ceva timpmo durere an partea dreapta jos si sunt monente an care nu ma pot ridica din pat de dureri seara de seara e imposibil sa nu fie cat vreo durere an zona aia si am greturi ami amoarte picioru cutot cu partea dr si am fost la medic dar nici un remediu mi dat antibiotice sa iau si atat ce poate fi am ameteli greturi ma fac palida la fata cand depun mult efort ce poate fi este apendicita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Se zice durere" in partea dreapta" si nu "an partea dreapta". Scris in acest mod mesajul e greoi de citit si de inteles. Se foloseste i din i la inceputul cuvantului (ca de exemplu "inger"), si i din a la mijlocul cuvantului, ca de ex "blandete". Exemplu: intalnire.
Ca raspuns: mergeti la un specialist chirurg sa va vada. Si faceti niste analize din sange, in special hemoleucograma; poate chiar si o ecografie abdominala.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În cazul d-vs poate fi vorba fie de o anexită fie de apendicită. Pentru un diagnostic exact recomand consultul unui medic chirurg şi/sau internist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Apendicita.

gabriela.pisicuta (acum 12 ani)

DA ,din ce cauza seara ma ia durerile si imi amoarte picioru sitalpa piciorului e rece iar corpul e cald.sunt momente in care ma duc la bae si trebuie sa ma tin de burta de durerile insuportabile .La munca daca stau mult in picioare mi se face rau i,in sensu ca imi palpiteaza inima imi amorteste piciorumincepe sa ma doara an zona de jos a parti drepte .AM fost am facut un ecograf in toata zona dreapta si mi sa zis ca larinichi e bine dar in parte de jos vede a fi ceva imflamat dar deocamdata nu vede cu exactitate si mi sa dat niste analize la sange le-am facut si rezultatu este:HEMATOLOGIE:proces sange integral:Leucocita:valoarea 6.4 si up10^3/ul.Limfocite3.3.up10^3/uL.Monocite:1.1 up10.
^3/uL.Granulocite60.up%.Eozinofile 4.up%.Erictrocite.4.1. up10^6/ul.Hemoglobina:13.18 up g/dL.Hematocrit 40.% Volumul mediu eritrocitar 85,
.3 fL Hemoglobina eritrocitara medie 30.1 up pg Con.Med.de Hem.a eritrocitelor 33.5 g/dL Indice de distributiea erotrocitelor 13.3 up % Trombocite.190 up10^/3/ul.Volumul mediu trombocitelor 9.2 fL Tombocit 0.221 up % Indice de distributie al trombocitelor 33.5 up %

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Cum adica in partea de jos vede ceva inflamat? Ori repeti ecografia sa vada exact ce e, ori faci un computer tomograf abdomino-pelvin ca sa lamuresti problema. Analizele par in regula. Totusi la un chirurg ai fost?
In legatura cu talpa piciorului care e mai rece - mai degraba e o senzatie data de amorteala, caci extremitatile sunt oricum mai reci decat corpul... deci nu e ceva semnificativ asta!
Pe de alta parte palpitatiile pe care le ai la inima cand stai in picioare nu au legatura cu piciorul, cred ca te sperii tu prea tare si faci un atac de panica. Incearca sa nu te sperii caci altfel amesteci simptomele si nu te ajuta nici pe tine si nici pe doctor ca sa-ti puna un diagnostic corect si sa-ti descopere cauza!
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela.pisicuta (acum 12 ani)

nu stiu nici eu ce sa fac ca mam saturat mam dus la ghirurg mia zis k nu am nimic ,mam dus la ecografie mia zis k ar fi ceva inflamat care ar parea de genu apendicita dar nici nu mea zis mai vino la alt control nimic ,mam dus la ginecologie am facut papanicolau a esti normal ceva secretie dar la ecografu acela la ginecologie mia zis k nu e chist ceva tot ca ar fi apendicita unde sa ma mai adresez va rog ca asa stau si stau rau si poate e ceva si mi se agraveaza va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Unde te doare mai tare? In abdomen sau pe picior? Trebuie sa localizezi durerea cu exactitate.
Caci daca te doare si iti amorteste piciorul la statul in picioare mai mult timp, ar putea sa fie si o lombosciatica, adica o afectare a coloanei lombare care apasa pe nervul care merge in picior...
Nu stiu, e greu de spus...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela.pisicuta (acum 12 ani)

abdomenu ma doare si partea dreapta de spate si am dureri sus an capul pieptului si an zona unde e aproape de buric si dupaia se lasa an partea de jos in dr si atunci ma doare si mai rau dar culmea ca numai seara ma doare mai mult k ziua raritati dar de la un timp de vreme a anceput sa ma doara .. Pun mana an locu an care ma doare si simt ca si cum ar fi o vena an dreapta jos si apas pe ia si ma doare ingrozitor an capul pieptului sa ma rog sus simt ca ma doare iar asa dar cand apas e tare si tot an dreapta se localizeaza durerea deasta orice fac tot acolo si nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai fac scuzatima dak nu ma exprim an termeni medicali dar nu prea ma pricep asa tare nu pot sa dor noaptea din cauza asta ce poate fi nu pot sa ami dau seamac e stiu k e ceva an partea dreapta sunt sigura mi sa confirmat la ginecolog la ghirurg ,ecograf dar ei sustin apendicita dar dak era ma gandesc k pana acum era ceva dar mi sa zis de la cineva tot din medicina k apendicita se inflameaza si ca la un monemdat se delaseaza si nu o gasesti la drapta oriunde poti sa o gasesti ce sa fac ce e de la un timp nu mai pot sa mananc din caua ca ami vine greata mi se intoarce orice anapoi scuzatima ca poate sunt stresanta cu pr mele va multumesc si astept raspunsu dak se poate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Din descrierea asta nu reiese nimic sistematizat. Daca la consulturile chirurgie si ginecologie nu ti-a gasit nimic tind sa cred ca nu e nimic grav, si ca totul e pe fond nervos. Mai ales daca se adauga si insomniile... poate sa fie o depresie ascunsa cu anxietate... incearca sa iei ceva de calmare.
Sanatate! Si nu mai baga in seama toate junghiururile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: