Durere de splina raspuns medic

Apendicita Splenectomia
Intrebare postata de m_andra cu 13 ani in urma

Simt in partea stanga abdominala o durere intensa de cateva zile, consider ca e de la splina, posibil sa fie marita? ce pot face pentru a trece? Mentionez ca iau de o luna antibiotice claritromicina 500 mg si o groaza de alta medicamente ce mi-au fost prescrise de dermatolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

m_andra (acum 13 ani)

Am auzit de homeopatie, candva am urmat si cu ele. In prezent ca hepatoprotector iau Liv52 si un produs probiotic Biotics de trei ori pe zi, asta pe langa restul medicamentelor, care imi dau si o stare de somnolenta. Din pacate durerea din partea stanga persista si e tare suparatoare. Doctorul mi-a recomandat sa fac analizele, transaminazele TGP, TGO, VSH s.a. Abia astept sa termin peste cateva zile tratamentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Nu îmi pot da seama de legătura dintre durerea abdominală (care poate fi dată de o afecţiune intestinală, traumatism splenic, etc.) şi antibioticele prescrise de dermatolog.Care este legătura dintre ele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Apendicita.

m_andra (acum 13 ani)

Legatura dintre ele ar fi ca in timpul tratamentului cu claritromicina pot sa apara si dureri abdominale (scrie la reactii adverse si nu numai), insa pe mine ma doare in partea stanga, ceea ce ma face sa cred ca e splina, de lovit in aceasta parte nu m-am lovit, greutati nu am ridicat si de mancat greu nici atat. Asociat claritromicinei mai iau diclorhidrat de levocetirizina (care la fel mentioneaza la efecte adverse posibile si dureri abdominale), desloratadina si liv52, biotics, forever ginkgo biloba.
La o saptamana de la terminarea tratamentului (mai am cateva zile de luat), intentionez sa fac si analizele, insa in timpul acesta ce as putea face pt a imi trece sau ameliora durerea abdominala din partea stanga ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Claritromicina este un puternic iritant gastric, deci probabil durerea din partea stângă este o iradiere de la nivelul stomacului.Recomand administrarea claritromicinei în timpul mesei.Dacă durerile abdominale persistă, claritromicina nu se mai administrează (trebuie schimbată cu alt antibiotic)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dddd (acum 12 ani)

ddddd

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurelia (acum 12 ani)

buna seara de ceva vreme ma doare in zona unde se afla splina uni spun ca e posibila sa fie chiar splina si nu stiu ce sa fac am doar 13 ani jumate va rog ajutati-ma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În cazul d-vs ar putea fi vorba de o afecţiune a colonului (colon iritabil, cu dureri în unghiul splenic al colonului), o afecţiune a pleurei stângi (o eventuală pleurezie stângă) sau durerea să fie determiată de o splina mărită în dimensiuni (mai puţin probabil)
Recomand efectuarea unei echografii şi a unui Echo Doppler de splină - pentru elucidarea cauzei acestei dureri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

e varga (acum 12 ani)

buna, am 32 de ani si de ceva timp am dureri in partea stanga deasupra sanului si intercostal tot stanga,cateodata am palpitatii,dureri in mana stanga..am facut ekg ,radiografie si un test de stres si inima e ok..si ametesc mai ales cand stau in picioare.am dureri si in zona cervicala ce teste ar trebui sa-mi fac. va rog sa ma ajutati .multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manu (acum 10 ani)

Cum ai rezolvat problema e varga ? Am si eu aceleasi simptome !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Napristoc Ioana (acum 11 ani)

buna ziua va rog sa ma ajutati sa gasesc o rezolvare a problemei mele .
Am o durere foarte mare in partae stanga sub coasta de o luna de zile ce medicamente as putea lua.??astept un raspuns de la dvs.va multumesc anticipat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 11 ani)

Buna .Sa va povestesc ce mi sa intamplat ................................ Intr-o seara (era cam 11) dintr-o data am simţit o durere in parte dreapta undeva intre coasta si osul piciorului .Chestia ciudată era ca eu nu ma puteam deplasa din cauza dureri. Mama mia dat jumate de agocalmin, dar nu mia trecut. Mam uitat putin la televizor si mia trecut. Asta e prima problema. De cateva zile ma doare pe langa coloana jos de tot ,dar nu ma doare tare (vreau sa mentionez ca la sport am facut "barcuţa") Sa fie asta doar o febră musculară???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 11 ani)

Aprpo am 10 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

...... (acum 10 ani)

Exact aceleasi dureri le am si eu de ceva vreme.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

......... (acum 10 ani)

ca si tine e varga....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marilena (acum 10 ani)

ma-m aplecat sa smulg o planta am depus putin efot din momentul acela am simtit o durere f. mare in partea stinga sub coaste in dreptul splinei nu cedeaza. Ce sfat imi dati?

-

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NICOLETA (acum 10 ani)

DE CATEVA ZILE NEPOTICA MEA ARE DURERI IN PARTEA STANGA A BURTI SI A SI VARSAT , CREDETI CA AR AVEA TREABA CU SPLINA?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura stanciu (acum 10 ani)

Buna ziua ,am si eu o intrebare scurta .Substanta activa levocetirizinum poate influenta rezultatul unor analize medicale ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefan poliana (acum 10 ani)

ma doare in partea stinga intercostal ...ma mai doare si stomacul si burtica este de la oboseala? lucrez 15 ore pe zi..este splina marita/ a mai trecut cineva prin asta?va rog sa ma lamuriti si pe mine ...am 24 ani multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

merca alexandru (acum 9 ani)

buna seara.am o problema de cateva luni ma doare in partea stanga jos ,de la ce ar putea fii durerea ,nu este o durere care sa sa o simnt dar persista.imi puteti spune care este cauza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2